تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
عبدالله ناصری، عضوشورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
ناصری،عضو شورای سیاستگذاری اصلاحطلبان، می‌گوید که معرفی آقایان صدر و موسوی‌خویینی‌ها برای دیدار با رهبری، فقط یک پیشنهاد از سوی اعضا بوده است و این موضوع اصلا یک تصمیم جمعی و تشکیلاتی نبوده است، فقط به دلیل اینکه اعتقاد داریم این دو نفر مورد اعتماد سایر جریانات اصلاح‌طلب هستند، این پیشنهاد به آن‌ها داده شده است.
صدر و موسوی‌خویینی‌ها می‌توانند گفت‎وگوی اصلاح‎طبان با رهبری را هدایت کنند
رویداد۲۴- عبدالله ناصری، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‎طلبان، می‌گوید که معرفی آقایان صدر و موسوی‌خویینی‌ها برای دیدار با رهبری، فقط یک پیشنهاد از سوی اعضا بوده است و این موضوع اصلا یک تصمیم جمعی و تشکیلاتی نبوده است، فقط به دلیل اینکه اعتقاد داریم این دو نفر مورد اعتماد سایر جریانات اصلاح‌طلب هستند، این پیشنهاد به آن‌ها داده شده است.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بود که حجج‌السلام رهامی و منتجب‌نیا، با رهبر انقلاب دیدار و گفت و گو کردند، هرچند که جزئیات این دیدار هیچ‌گاه منتشر نشد اما به گفته این دو نفر، گفت‎وگو در خصوص جریان اصلاحات و رفع حصر، محور اصلی این دیدار بود.

حالا اما بعد از چندماه، عبدالله ناصری در خبری اعلام کرد که از سوی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به آقایان محمدصدر و موسوی‌خویینی‌ها، پیشنهاد شده تا با رهبر انقلاب دیدار و گفت‎وگو کنند. این خبر اما انتقادات بسیاری از سوی برخی از اصلاح‌طلبان همچون منتجب‌نیا، ابطحی، رهامی و ... مواجه شد.

محمدعلی ابطحی، عضومجمع روحانیون مبارز، در گفت‌وگویی گفت: «موضوع معرفی افراد از سوی اصلاح طلبان برای دیدار رهبری صحت ندارد. گرچه جدای از دیدار رهبر معظم انقلاب، گفت‌وگو با جریانات مختلف همیشه موردحمایت اصلاح طلبان بوده است ولی تاکنون افرادی مشخص برای این کار از سوی جریانات اصلاح‎طلب و یا شخص آقای خاتمی معرفی نشده‎اند. چون اساسا اصلاح‎طلبان و یا هر گروه دیگری وقتی می‎توانند افرادی را معرفی کنند که از طرف رهبری چنین چیزی خواسته شده باشد؛ طبیعتا اصلاح‎طلبان نمی‎توانند به صورت یکسویه افرادی را برای ملاقات و گفت‎وگو با رهبری معرفی کنند.»

بسیاری از اصلاح‌طلبان معتقدند که انتخاب برخی از افراد برای تداوم دیدار و گفت‌وگو با رهبرانقلاب، باید به انتخاب و نظر همه جریانات اصلاح‎طلب باشند، نه اینکه برخی از افراد خاص! نمایندگانی را برای دیدار با رهبری انتخاب کنند.

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌و‌گو با رویداد۲۴، با اشاره به خبر انتخاب دو نفر از اصلاح‌طلبان (محمد صدر و موسوی‌خوینی‌ها) برای دیدار با رهبری و صحبت در خصوص جریان اصلاحات، گفت: این دو بزرگواری که انتخاب شدند، پیشنهاد بعضی از دوستان بود که این دو نفر را در این زمینه و برای این موضوع فعالیت کنند و اصلا تصمیم ساختاری و حزبی نبوده است. اکثریت دوستان با این پیشنهاد موافق بودند، اما تصمیم‌گیری نهایی را بر عهده خود این عزیزان گذاشتیم.
 
ناصری، با تاکید بر اینکه معرفی این دو نفر اصلا تصمیم جمعی نبوده و فقط در حد پیشنهاد است، تصریح کرد: این پیشنهاد توسط من و بسیاری از افراد، به این دو نفر داده شد که در این زمینه فعال شوند و در واقع اصلا تصمیم تشکیلاتی و جمعی نبوده است. تاکنون بیشتر اصلاح‌طلبان موافق این موضوع هستند که این دو نفر برای این کار  اقدام کنند، اما تصمیم‎گیری را خود این دو نفر باید بر اساس شرایطی که دارند بگیرند.  
 
عضوشورای‌سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، با بیان اینکه برخی از دوستان اصلاح‌طلب هم نظرشان این است که این موضوع به فرد و افراد خاصی محدود نشود، خاطرنشان کرد: به طور مثال آقایان رهامی و منتجب‌نیا امکان ملاقات را داشتند و رفتند با رهبری دیدار و گفت‌وگو کردند. بحث بر سر این است که هر کدام از چهره‌های سیاسی و کنش‌گر اصلاح‌طلب که می‌توانند باب گفت‎وگو با رهبری را باز کنند، باید در این زمینه فعال شوند. البته طبیعی است که حوزه رهبری و نهادرهبری نسبت به افراد نظرات متفاوتی را داشته باشند.  
 
ناصری، در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه درخواست موسوی‌خوینی‌ها در گذشته یکبار برای دیدار با رهبری رد شده است، چرا بار دیگر به او این پیشنهاد را دادید، گفت: اکنون شرایط با گذشته فرق کرده است. هم دغدغه اصلاح‌طلبان برای بازگشایی باب گفت‌وگو جدی‌تر شده و هم جریان اصولگرایی و هم با توجه به حوادث و اعتراضات کاملا مدنی که در دی‌ماه و در سراسر کشور رخ داد، همه مصمم هستند تا مشکلات موجود را رفع کنند. مشکلات کنونی کشور در شرایطی است که همه جریانات و گروه‌ها و ارکان حاکمیتی‌ کشور به جز گروه‌های تندرو و اقلیت رادیکال که در روزنامه کیهان قلم دارند یا در صداو سیما حضور دارند و... به یک جمع بندی رسیده‌اند که گفت‎وگوی ملی می‌تواند سرآغاز تشکیل جبهه نجات ملی باشد و کشور را از این بحران خارج کند.  
 
این فعال سیاسی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان همواره برای گفت‌وگو آماده بوده و هستند، خاطرنشان کرد: اکنون شرایط متفاوت است و فضای جامعه و حاکمیتی نیز به ضرورت گفت‎وگو بیش از پیش پی برده‌اند. ممکن است آقای موسوی خوئینی‎ها بازهم برای دیدار با رهبری درخواست بدهند، موافقت بشود یا نشود. ما این را نمی‌دانیم اما اعتقادمان بر این است چون اصلاح‌طلبان دغدغه کشور را دارند، بر سر موضع گفت‌وگو و تفاهم ایستاده‌اند و هرفرد دیگری از جبهه اصلاحات که بتواند در این زمینه فعال شود، حتما از سوی جریان اصلاحات مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
 
ناصری ادامه داد: نظر شخصی من این است که آقایان صدر و موسوی‌ خوینی‌ها در تمامی ابعاد مقبولیت لازم در میان جریانات اصلاح‌طلب را دارند و می‌توانند موضوع گفت‎وگوی اصلاح‎طبان با رهبری را هدایت کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربحث ترین عناوین