تاریخ انتشار: ۰۸:۱۷ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۷
هاشم‌زایی نماینده مردم تهران در مجلس، در گفت‎وگو با رویداد۲۴:
هاشم‌زایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بر این عقیده است که حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به دلیل جایگاهی که دارد، می‌توانست در زمینه رفع حصر اقداماتی را صورت دهد اما او حتی به وظایف قانونی خود هم در این باره عمل نکرده است.
روحانی در خصوص رفع حصر به وظایف قانونی خود هم عمل نمی‌کند
رویداد۲۴-هاشم‌زایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بر این عقیده است که حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به دلیل جایگاهی که دارد، می‌توانست در زمینه رفع حصر اقداماتی را صورت دهد اما او حتی به وظایف قانونی خود هم در این باره عمل نکرده است. 

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران چندی پیش نامه‎ای خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان در خصوص رفع حصر نوشت. در بخشی از این نامه نوشت: «مطلع هستم که تصمیم‌گیری در این زمینه با اذن مقامات عالی کشور به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده است و بسیاری از نهادهای سیاسی و امنیتی کشور هم معترفند که تداوم حصر نه‌تنها هیچ نفعی برای کشور ندارد بلکه همه‌اش خسارت و ضرر و زیان برای نظام و انقلاب اسلامی می‌باشد و شخصیت‌های سیاسی در حصر هم دلبسته انقلاب و نظام و مردمند و هیچ ضرورتی ندارد که بر خلاف قانون همچنان در حصر بمانند.  امیدوارم جنابعالی با تکیه بر اختیارات قانونی خود و با احساس مسئولیت مضاعف در این زمینه، اقدام به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی کنید و با اتخاذ تصمیم مناسب برای رفع حصر و از میان برداشتن محدودیت‌های غیرقانونی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، برای تحقق مطالبات بخش بزرگی از مردم وارد عمل شوید و گره از کار فرومانده نظام در این عرصه باز کنید تا زمینه همگرایی بیشتر میان نیروهای انقلاب و مسئولان نظام با مردم فراهم شود.» 

«حصر» در حالی وارد هشتمین سال خود می‌شود که بسیاری از مسئولین اعتراف کرده‌اند عامل اصلی و پشت پرده حوادث سال 88 چه فرد و افرادی بوده‌اند که به گفته کدخدایی سخنگوی شورای‌نگهبان، حتی به دنبال مهندسی کردن انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز بوده‌اند. 
 
در اواخر سال 96، گشایش‌های محدودی برای محصورین در خصوص ملاقات‌ با خانواده‌هایشان صورت گرفت و با توجه به رایزنی‌های که برای حل این موضوع انجام شده بود، به نظر می‌رسید که در سال جدید رفع حصر به طور کامل انجام شود. علی مطهری نیز در ماه‌های پایانی سال اعلام کرده بود که مسئولان قول رفع حصر را تا پایان سال داده‌اند، وعده‌ای که همچنان عملی نشده است. 

مسئله حصر نیز همانند بحث فیلترینگ تلگرام، از مسائلی است که بازهم همه نگاه‌ها را به سمت «حسن روحانی» می‌برد. انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری کشورمان با توجه به جایگاه و اختیاراتی که دارد هرچه سریعتر نسبت به حل و فصل و به سرانجام رسیدن «حصر» اقدام عاجل فرماید.

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت‎وگو با رویداد۲۴، با اشاره به آخرین وضعیت رفع حصر محصورین، گفت: در رابطه با رفع حصر در تاریخ معین، من فکر نمی‌کنم که قول قطعی از سوی شورای عالی امنیت ملی یا مقامات مسئول داده شده باشد. اما با توجه به گشایش‌‎های دو سه ماهه‌ای که پیش از سال نو انجام شده بود، پیش‌بینی‌ها این بود که بالاخره دوستان مقداری به افکارعمومی و منافع ملی احترام بیشتری بگذارند و رفع حصر را صورت دهند.

هاشم‌زایی، ادامه داد: تقریبا از زمانی که ما در تبلیغات انتخابات مجلس برای تبلیغات به شهرستان‌ها و روستاها می‌رفتیم، این رفع حصر به عنوان یک خواسته ملی مطرح شده بود و تقریبا می‌توان گفت از جناح‌ها عبور کرده و به یک خواسته ملی تبدیل شده است. احساس می‌شد در سال جدید و با توجه به تهدیدات بین‌المللی خصوصا آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی که با موضوعاتی مانند برجام و اقتصاد، سعی کردند مسائلی را برای ایران ایجاد کنند، احتمال می‌دادیم که رفع حصر برای ایجاد وفاق و همدلی در کشور به یک سرانجام برسد.

وی افزود: دوستانی هم که مصاحبه کردند و احتمال رفع حصر می‌دادند نیز با توجه به این مسائل و این گشایش‌ها بود، اما متاسفانه تاکنون این گشایش‌ها صورت نگرفته است، امیدواریم با آغاز سال جدید بالاخره مسئولین خصوصا شورای عالی امنیت ملی که ریاست آن را هم رئیس‌جمهور برعهده دارد، یک تصمیم‌گیری عاجلانه و عاقلانه‌ای انجام دهند و به نوعی یک عیدی به مردم ایران بدهند. 

این نماینده مجلس، با اشاره به نقش تاثیرگذار رئیس‌جمهور در حل و فصل این موضوع، گفت: در ساختار جمهوری اسلامی، بالاخره رئیس‌جمهور دارای وظایفی است، اما اختیارات تامی در خصوص بسیاری از مسائل و موضوعات ندارد، ولی بالاخره بعد از رهبری، بالاترین مقام رئیس‌جمهور است که طبیعتا می‌توانند در این زمینه اقداماتی را انجام دهد. 

وی افزود: به نظرم یا پیگیری‌های ایشان شفاف سازی نشده یا اینکه پیگیری‌های ایشان کافی نبوده است. ما حداقل در دو سال گذشته اطلاعی نداریم که ایشان پیگیری‌های قاطعانه انجام داده‌اند یا خیر. من اعتقادم بر این است که این موضوع باید به صورت شفاف برای مردم بازگو شود. 

هاشم‌زایی، با بیان اینکه یکی از وعده‌های آقای روحانی در زمان انتخابات، که تمامی مردم نیز از آن اطلاع دارند رفع حصر است، تصریح کرد: همه می‌دانند که آقای روحانی در زمینه رفع حصر به وعده خود عمل نکرده است. رئیس‌جمهور باید برای مردم موانع و مشکلات را توضیح‌ می‌دادند و اگر هم اختیاراتشان در این زمینه کافی نیست، باید آن را اعلام می‌کردند. به نظرم آقای روحانی به عنوان رئیس‌شورای عالی امنیت ملی باید این موضوع را در حدامکان به صورت قاطعانه پیگیری می‌کردند.

نماینده مردم تهران، ادامه داد: اکنون شما می‌بینید که رئیس‌جمهور سابق با این حجم از مشکلات مانند بست نشینی و غیره، به صورت آزادانه بسیاری از مسائل را برای اهداف خودش مطرح می‌کند و قاطعانه هم آن‌ها را پیگیری می‌کند، در صورتی که اکنون مسئولیتی هم ندارد. من اعتقادم بر این است که آقای رئیس‌جمهور در این رابطه حتی به وظایف قانونی خودش هم عمل نکرده است.

وی افزود: به نظرم ایشان در این زمینه نمی‌خواهند خیلی خود را به آب و آتیش بزنند و سعی دارند تا محافظه کارانه رفتار و عمل کنند. من از مقامات قضایی و امنیتی تقاضا می‌کنم که در سال جدید و با توجه به تهدیدات اقتصادی و ... که علیه ایران صورت گرفته، هرچه سریعتر مسئله حصر را حل و فصل کنند.

هاشم‌زایی، درپایان و در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوارید رفع حصر صورت بگیرد، گفت: من همواره انسان امیدواری هستم، اما به صورت عاجلانه در خصوص حل این موضوع امید ندارم. 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربحث ترین عناوین