تاریخ انتشار: ۲۳:۰۷ - ۲۰ تير ۱۳۹۷

واکنش وزیر ارشاد به پخش اعتراف مائده هژبری

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسبت به پخش اعترافات مائده هژبری در قالب مستند «بیراهه» از صدا و سیما واکنش نشان داد.


رویداد۲۴  واکنش‌ها به پخش تلویزیونی اعتراف تعدادی از فعالان اینستاگرامی از جمله یک دختر نوجوان به نام مائده هژبری همچنان ادامه دارد. این واکنش‌ها که از چند روز گذشته در فضای مجازی و از میان کاربران شبکه‌های اجتماعی آغاز شده بود، در روز‌های اخیر فعالان فرهنگی و مدیران دولتی را نیز به میدان آورد. در آخرین مورد از واکنش‌های مربوط به این اتفاق، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در صفحه توییتری خود به پخش اعتراف‌های این دختر نوجوان از صدا و سیما، اعتراض کرد و نوشت: «پخش اعترافات در تلویزیون نیازمند مقررات تقنینی است. سلیقه یک قاضی و یا مجری پخش نباید معیار باشد. اتفاقات مکرر، نیاز به قانون را جدی‌تر می‌کند.»

پخش سخنان متهمان و افشای هویت آن‌ها پیش از برگزاری دادگاه و یا نهایی شدن احکام آنان، سابقه‌ای طولانی در صدا و سیما دارد. پیش از این نیز در برهه‌های مختلف، برخی از چهره‌های سیاسی و فرهنگی که به عنوان متهم مطرح بودند در مقابل دوربین صدا و سیما مجبور به سخن گفتن شده اند و این سخنان از تلویزیون پخش شده است.

البته مدتهاست که دلسوزان نظام پیگیر تصویب مقرراتی از طرف مجلس شورای اسلامی هستند که مانع این اقدام صدا و سیما شود. بسیاری از وکلا معتقدند در ماجرای پخش مستند «بیراهه» چندین بی قانونی رخ داده است. نخست اینکه پخش اعترافات تنها پس از قطعی شدن حکم و با حکم قضایی مجاز است. بر اساس شواهد و آنچه که مسوولان انتظامی در روز‌های اخیر گفته اند، حکمی برای مائده هژبری صادر نشده و او بعنوان متهم جلوی دوربین رفته است. نکته دوم مورد اعتراض حقوقدانان این است که هژبری نوجوان زیر سن قانونی یعنی هجده سال است و نباید اعترافاتش پخش می‌شده است.

توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد خطر نبود قانون شفاف و صریح درباره پخش اعتراف تلویزیونی متهمان را متذکر می‌شود.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما