تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۲۷ تير ۱۳۹۷

ولایتی: مخالف هرگونه حضور آمریکا در منطقه هستیم

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در مصاحبه با شبکه راشا تودی درباره موضوعات مختلفی به اظهارنظر پرداخت.

 رویداد۲۴ علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل چندی پیش در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشا تودی شرکت کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا دیدار وی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در روسیه به طور اتفاقی همزمان بوده است یا خیر، گفت: هیچ ارتباطی میان این ملاقات‌ها در کشور شما و این افرادی که نام بردید نیست. من به طور مستقل و فقط برای گفتگو با مقامات ارشد و رئیس جمهور پوتین اینجا آمدم. من حامل پیام‌های رهبری و رئیس جمهوری ایران برای پوتین بوده ام و فرصتی پیش آمد تا حدود ۲ ساعت درباره تمام مسائل دو جانبه، همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی صحبت کردیم.

علی اکبر ولایتی درباره احتمال معاوضه سوریه و اوکراین در دیدار پوتین با ترامپ و معامله بزرگ نیز گفت: این دو موضوع مستقل از هم هستند. از یک طرف موضوع اوکراین و شبه جزیره کریمه و از طرف دیگر سوریه. هیچ ارتباطی میان این دو مسأله مهم وجود ندارد. درباره اوکراین و کریمه هم ما از مواضع روسیه در رابطه با کریمه و اوکراین حمایت می‌کنیم.

وی پاسخ خبرنگار این شبکه درباره آنچه رسانه‌ها درباره نقش ایران و عملکرد این کشور در عملیات غوطه شرقی در سوریه در اوایل سال جاری میلادی و نیز نقش محدودتر ایران در درعا واقع در جنوب سوریه در ارتباط با درخواست آمریکائی‌ها و صهیونیست‌ها می‌گویند، تصریح کرد: حضور ما درسوریه ربطی به تمایلات آمریکا و دیگر کشور‌های غربی پیرو دیپلماسی آمریکا یا برخی کشور‌های منطقه که با دیپلماسی آمریکا درارتباط هستند، ندارد. مادر سوریه بر اساس دعوت دولت قانونی هستیم و به دولت و مردم سوریه کمک کنیم. ما از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کنیم و ما به دولت و ملت سوریه کمک می‌کنیم تا با کمک روسیه و دیگر کشور‌ها با گروه‌های تروریستی بجنگند. خوشبختانه ما بر بسیاری از مشکلاتی که دولت و ملت سوریه با آن‌ها مواجه بوده اند، غلبه کردیم و کاملاً معتقدیم که جمهوری اسلامی ایران و روسیه که به صورت قانونی در سوریه حضور دارند باید آنجا بمانند تا پیروزی در برابر گروه‌های تروریستی را حفظ نمایند. اگر ما سوریه را تَرک کنیم، آمریکا و متحدان این کشور به تلاش هایشان برای حمایت از گروه‌های تروریستی ادامه خواهند داد و آنگاه دوباره دمشق در خطر قرار می‌گیرد و بار دیگر ما با تشکیل گروه‌ک‌های جدید تروریستی مواجه خواهیم شد.

خبرنگار راشا تودی از او درباره سیاست روسیه در سوریه در خصوص هماهنگی مسکو با همه طرف‌ها در راستای هدف نهائی تأمین امنیت در این کشور توسط ارتش دمشق سئوال کرد. دکتر ولایتی در پاسخ تأکید کرد: می‌دانید که فدراسیون روسیه سیاست خود را دارد و ما نیز سیاست خود را دنبال می‌کنیم. همکاری‌هایی میان دو طرف با یک هدف مشترک وجود دارد. اگر روابط خاصی بین روسیه و آمریکا وجود دارد، به ما ربطی ندارد. مامنافع خود را دنبال می‌کنیم و همچنین علاقمندیم که با کشور دوست خود روسیه، همکاری کنیم؛ بنابراین ممکن است در برخی مسائل، سیاست مستقلی در منطقه در پیش بگیریم، ولی تلاش می‌کنیم بدون هیچ تضادی همکاری کنیم.

سئوال بعد درباره سازش‌های تاکتیکی میان روسیه و آمریکا در قالب عدم مداخله آمریکا در سوریه بود. خبرنگار پرسید که آیا ایران این موضوع را مورد تمجید قرار می‌دهد؟

مشاور مقام معظم رهبری در این باره اضافه کرد: مخالف هرگونه حضور آمریکا در منطقه هستیم. اگر آن‌ها بخواهند به سیاست هژمونیک خود ادامه دهند، ما مخالف هژمونی آن‌ها در منطقه خود و تمام مناطق هستیم. اگر ما در مناطق خود حضور داریم، این کاملا قابل درک و قانونی است. چرا آمریکا تلاش می‌کند که در منطقه ما باشد؟ زمانی که آن‌ها آنجا هستند، تنها کاری که آن‌ها نشان داده اند انجام می‌دهند این است که گروه‌های تروریستی را ایجاد می‌کنند، مانند آنچه که خانم کلینتون در دوره صدارت بر وزارت امور خارجه (انجام داد). شخص وی اذعان کرد که در ایجاد گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق مشارکت داشته است. اگر شما به یاد آورید، در آستانه انتخابات آمریکا، رئیس جمهور ترامپ، کلینتون را متهم کرد: شما بودید که گروه‌های تروریستی را تشکیل دادید.
منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما