تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۰۶ آبان ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
نقد نایب‌رئیس‌ مجلس به دبیرکل جامعه مدرسین؛
نایب رییس مجلس در واکنش به نامه محمد یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی گفت: مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟

 رویداد۲۴ در نامه علی مطهری خطاب به آیت‌الله محمد یزدی آمده است:

«جناب آقای محمد یزدی دامت برکاته

با اهداء سلام، در خصوص نامه جناب‌عالی به آیت‌الله شبیری زنجانی، مرجع تقلید، چند نکته قابل ذکر است:

۱. در این نامه جناب آقای سید محمد خاتمی و همفکران ایشان را «افراد مسئله‌دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند» معرفی کرده‌اید و ملاقات با آنها را امری قبیح و موجب «ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان» دانسته‌اید.

همه اینها نیاز به اثبات دارد. «مسئله‌دار» کسانی هستند که در سال ۸۸ تحت این عنوان که مقام رهبری از یک کاندیدای خاص حمایت می‌کند انتخابات را از حالت طبیعی خارج کردند و حق اعتراض معترضان را نیز به رسمیت نشناختند و آنها را برانداز نامیدند و شد آنچه که نباید می‌شد. در واقع افرادی برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نشدند.

فرضاً بپذیریم جناب آقای خاتمی و همفکرانشان افرادی مسئله‌دار هستند که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند، قباحت ملاقات یک مرجع تقلید با آنها را از کجا درآورده‌اید؟ اگر مسئله‌دار هستند آیا نباید مسئله آنها حل شود؟ مراجع تقلید به مثابه چتری بر سر همه مردم و گروه‌ها هستند نه عناصری حزبی و جناحی.

ثالثاً ناراحتی و تعجب اکثر مقلدین و حوزویان از این ملاقات را از کجا به دست آوردید؟

۲. خطاب به آیت‌الله شبیری گفته‌اید «مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است».

به عرض می‌رساند مقام و احترام یک مرجع تقلید صرفاً در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم نیست، بلکه بیشتر بستگی دارد به رفتار او در مقابل آن نظام که کارهای درست آن را تأیید کند و از کارهای نادرست آن انتقاد و از حقوق مردم دفاع کند. اساساً احترام هرکس تابعی از احترام و پایبندی او به حق و عدالت است. این تفکر شما ناشی از این فکر غلط است که نظام را معصوم می‌دانید.

علاوه بر این، مسئله طرفینی است، یعنی همان طور که مقام و احترام یک مرجع تقلید در سایه احترام او به نظام اسلامی حاکم است، احترام نظام اسلامی نیز در سایه احترام آن به مرجعیت است.

مسئله استقلال روحانیت و حوزه علمیه و مراجع تقلید از دولتها و حکومتها، مسئله‌ای است که سابقه طولانی در تاریخ تشیع دارد و به شدت مورد تأکید امام خمینی(ره) و شهید آیت‌الله مطهری حتی برای دوره جمهوری اسلامی بوده است. از نظر شهید مطهری روحانیت شیعه از نظر روحی متکی به خدا و از نظر اجتماعی متکی به مردم است و همیشه از دولتها جدا و در کنار مردم بوده است. این ویژگی حتی در جمهوری اسلامی نیز باید رعایت شود و روحانیت نباید دولتی و حکومتی شود. اصل ولایت فقیه در نگاه امام (ره) و شهید مطهری و مقام رهبری به این معنی نیست که سایر مراجع نادیده گرفته و احیاناً سرکوب شوند. به یاد دارم چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلسی در قم فردی فریاد زد «برای سلامتی یگانه مرجع عالم تشیع حضرت آیت الله العظمی امام خمینی صلوات». پدرم ناراحت شد و آن فرد را صدا زد و به او گفت «این چه جمله‌ای بود که گفتی؟! ما غیر از امام مراجع دیگری هم داریم.» همین طور می‌دانید که ایشان در کتاب نهضتهای اسلامی از مراجع ثلاث آن روز و نقش آنها در پیشبرد نهضت در کنار امام خمینی به نیکی یاد می‌کنند؛ همه برای این که نهاد روحانیت اصالت دارد و باید حفظ شود نه فقط ولی‌فقیه.

۳. در پایان نامه خطاب به آیت‌الله شبیری فرموده‌اید «لازم است شؤون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمایید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد.»

اولاً خود شما با این جمله تهدیدآمیز شأن مرجعیت را رعایت کرده‌اید یا نه؟ ثانیاً چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیاناً انتقاداتی نیز دارند خلاف شؤون مرجعیت است. آیا شؤون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟ مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟! ثالثاً این جمله را که به این مرجع عالیقدر دستور می‌دهید «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد» از چه موضعی می‌فرمایید. این جمله را فقط امام زمان علیه‌السلام می‌تواند به یک مرجع تقلید بگوید. در مجموع، نامه شما موجب وهن روحانیت و حوزه علمیه شد. امیدوارم به نحوی جبران بفرمایید.

با تقدیم احترام

علی مطهری»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
شهروند ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
4
0
خداوند اینفرزند ناخلف که ادعای خودبزرگ بینی دارد راسرراه نظام ورهبری بزداید ازپارسیک انتظار اینست که هرنامه بی محتوائی را چاپ نکند مگر این نامطهر کیست که نشظر اوراچاپ میکنید
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
0
0
فدای بامی نباید که یک سرش گرما دارد ودیگر سرش سرما....سال 88سال شکاف عمیق بین دوسر نظام وانقلاب اسلامی بود.سالی که خیانت کاران در دامن گرم وامن انقلاب جای گرفتندوپاکان و دلسوزان با تهمت و ناروا به انزوای سرد رانده شدنند.غافل از اینکه مردم عقل و شعوردارند و دوست و دشمن را مثل آب خوردن تشخیص میدهند.آقایان اگر هزارسال دیگر بگذرد شما خاتمی وموسوی ودیگران را خیانتکار بخوانید .مردم خاتمی وموسوی ودیگراصلاح طلبان را دردانه .دلسوز وتنها کسانی میدانند که صادقانه برای خدا وخدمت به مردم از روی عقل منطق. خدمت وتلاش میکنند.همچنان اعتقاد داریم که تنها شما فریب خورده ی دشمنان اسلام و انقلاب هستید.دشمن توانسته نا اهلان را درقدرت نگهدارد ودلسوزان را گوشه نشین کند.ما معتقدیم شما که خودراعقل کل میدانید اصلا دلسوز مردم نیستید واگرنه برای اینکه دولت را نا کارامد نشان دهید مردم را تحرک بشورش و احتکارکنید.خروس تماما پیداست پس قسم حضرت عباس نخورید.نمونه اش احمدی نژادتان که درروز روشن به ولی امرمسلمین توهین کردویازده روزقهر کردو بعدشم با تهدید سی دی قرمز رفع تعقیب قضایی شد.است.و...و.....
مهتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
0
0
کاش بقیه هم اینطور شفاف و صریح حرف بزنن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: