تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
خبرگزاری رسمی سوریه بامداد دوشنبه اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه، حملات جنگنده‌های متجاوز اسرائیل به دمشق را دفع کرد.

 رویداد۲۴ ارتش اسرائیل نیمه‌شب یکشنبه مدعی شد در حال حمله به مواضع ایران در حومه دمشق، پایتخت سوریه است.

به نوشته یورونیوز، ساعاتی پیش از این حمله، تل آویو و دمشق از مقابله با حمله موشکی و هوایی در خاک کشور‌های خود خبر داده بودند.

چند منبع خبری از شنیده شدن صدای مهیب انفجار در زمان حمله در دمشق خبر داده اند. معلوم نیست این صدا‌ها ناشی از برخورد موشک با زمین بود، یا رهگیری و انفجار در آسمان.

در گزارش سانا آمده است، پس از شلیک موشک‌های متجاوز، پدافند هوایی ارتش، موشک‌های مهاجم را رهگیری و بخشی از آنان را منهدم کرد.

در همین راستا، یک منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود به سانا گفت: ساعت ۱.۱۰ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی، صهیونیست ها، از زمین و هوا حملات سنگینی را از طریق سلسه موشک‌های هدایت شونده به سوریه انجام دادند.
 
این فرمانده نظامی سوری اعلام کرد: پس از این حملات، پدافند هوایی ما سریعا وارد عمل شد و موشک‌های متخاصم را رهگیری و پیش از اصابت به هدف، منهدم شد.
 
براساس گزارش این نظامی سوری، تجاوز اسرائیل از سمت اصبع الجلیل (لبنان)، دریاچه «طبریا» در شمال فلسطین اشغالی و با استفاده از انواع سلاح‌ها صورت گرفته است.

سانا به نقل از ارتش سوریه گزارش داد که ده‌ها موشک شلیک شده توسط رژیم صهیونیستی را در آسمان جنوب و غرب دمشق ساقط کرده است.

هرچند رسانه‌های سوری از ذکر منبع تجاوز هوایی به دمشق خودداری کردند، اما رسانه‌های صهیونیستی با تایید تجاوز آشکار صهیونیست‌ها به خاک سوریه، ادعا کردند که پایگاه متعلق به ایران در دمشق هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای این حمله را برعهده گرفت و مدعی شد: به سوریه هشدار می‌دهیم که از هرگونه تلاش برای حمله به خاک اسرائیل خودداری کند.

این دومین حمله به دمشق در ۲۴ ساعت گذشته است.

پدافند هوایی سوریه بعد از ظهر یکشنبه نیز حملات جنگنده‌های متجاوز رژیم صهیونیستی را به جنوب این کشور دفع کرد.

یک منبع نظامی سوری در این باره گفته بود: پدافند هوایی ما با مهارت و دقت عالی، تجاوز هوایی اسرائیل به جنوب کشور را دفع کرد و مانع از تحقق اهداف جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شد.

نخستین حمله جنگنده‌های اسرائیلی به اطراف دمشق در سال جدید میلادی به ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) بر می‌گردد که توسط پدافند هوایی سوریه دفع شد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ۱۲ بار تجاوز نظامی از سوی اسرائیلی‌ها به سوریه، گزارش شد که اکثریت آن‌ها از سوی نیروی هوایی سوریه ناکام ماند.

سوریه پاسخ داد

به دنبال اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در حملات موشکی از زمین و هوا به خاک سوریه، رسانه‌های سوری بامداد دوشنبه از اقدام تلافی جویانه دمشق در شلیک چندین فروند موشک به منطقه جبل الشیخ در جولان اشغالی خبر دادند.

تارنمای روزنامه الوطن سوریه اعلام کرد: سامانه دفاعی پاتریوت رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی فعال شده و در صدد برآمده تا موشک‌های شلیک شده به شمال فلسطین اشغالی را رهگیری کند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی المیادین لبنان نیز گزارش داد که هواپیما‌های شناسایی رژیم صهیونیستی در آسمان جولان اشغالی و روستا‌های بخش شرقی جنوب لبنان به پرواز درآمده اند و ارتش تل آویو نورافکن‌های دیده بانی منطقه جبل الشیخ را خاموش کرده است.

ارتش رژیم صهیونیستی همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به خاطر حوادث جاری در مرز‌های شمالی، تصمیم به بستن منطقه جبل الشیخ به روی بازدید کنندگان گرفتیم.

این اقدام ارتش سوریه پس از دو نوبت تجاوز آشکار رژیم صهیونیستی در ۲۴ ساعت گذشته به خاک سوریه انجام می‌شود.

در همین راستا، یک منبع نظامی سوری در تشریح اقدامات تجاوزگرانه صهیونیست‌ها به خاک سوریه گفت: ساعت ۱.۱۰ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی، صهیونیست ها، از زمین و هوا حملات سنگینی را از طریق سلسله موشک‌های هدایت شونده به سوریه انجام دادند.

این فرمانده نظامی سوری به سانا اعلام کرد: پس از این حملات، پدافند هوایی ما سریعاً وارد عمل شد و موشک‌های متخاصم را رهگیری و پیش از اصابت به هدف، منهدم کرد.

بر اساس گزارش این مقام نظامی سوری، تجاوز اسرائیل از سمت اصبع الجلیل (لبنان) و دریاچه «طبریا» در شمال فلسطین اشغالی و با استفاده از انواع سلاح‌ها صورت گرفته است.

برخی رسانه ها، شمار موشک‌های متخاصم صهیونیستی به خاک سوریه را ۲۹ عدد تخمین می‌زنند که هیچ یک به هدف اصابت نکرده است.

روسیه نیز در واکنش به تجاوز مکرر صهیونیست‌ها به دمشق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: واحد‌های پدافند هوایی سوریه با استفاده از تسلیحات تحویل داده شده از طرف روسیه، حمله هوایی اسرائیل را دفع کرده است.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای این حمله را برعهده گرفت و مدعی شد: به سوریه هشدار می‌دهیم که از هرگونه تلاش برای حمله به خاک اسرائیل خودداری کند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: