تاریخ انتشار: ۱۸:۲۶ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۸

نگاه آماری به کارنامه چهار ساله برانکو

چهار سال با خاطرات خوب از حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس گذشت.

نگاه آماری به کارنامه چهار ساله برانکو

رویداد۲۴ بعد از پایان جام جهانی 2006 آلمان برانکو ایوانکوویچ که سرمربی تیم ملی در جام جهانی بود، از فوتبال ایران رفت و حضور دوباره ی او در ایران حدود 9 سال به طول انجامید. برانکو اواخر لیگ چهاردهم به ایران آمد و هدایت پرسپولیس بحران زده را بر عهده گرفت. با گذشت 4 سال از حضور برانکو در پرسپولیس حالا این سرمربی بهترین سرمربی خارجی تاریخ لیگ برتر است و توانسته روزهای خوبی را همراه با سرخپوشان پایتخت سپری کند. هواداران پرسپولیس در این 4 سال روزهایی را همراه با برانکو تجربه کرده اند که قبل از آن هیچ وقت نتوانسته بودند طعم آن را بچشند؛ برانکو با حضور در پرسپولیس توانست در 2 دوره ی پیاپی این تیم را به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا برساند و برای اولین بار همراه با این تیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد. فینالی که در نهایت نایب قهرمانی برای پرسپولیس را به همراه داشت.

بهترین بازیکن ها

در طول دوران حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس 68 بازیکن برای این تیم در لیگ برتر بازی کرده اند. در بین این 68 بازیکن، علی علیپور با 113 بازی برای سرخپوشان در لیگ برتر بیشترین تعداد بازی در پرسپولیس برانکو را داشته است. بعد از علیپور به ترتیب کمال کامیابی نیا با 98 بازی، محمد انصاری با 87 بازی، محسن مسلمان با 73 بازی و سید جلال حسینی و علیرضا بیرانوند با 70 بازی در دوران برانکو در لیگ برتر حضور داشته اند.علی علیپور با 41 گل زده در لیگ برتر در کنار مهدی طارمی که او هم 41 گل برای پرسپولیس زده، بهترین گلزنان برانکو در لیگ هستند. علیپور این شانس را دارد که در هفته های آینده خود را تبدیل به بهترین گلزن پرسپولیس برانکو در لیگ برتر کند.

محسن مسلمان با 19 پاس گل، بهترین پاسور پرسپولیس در 4 سال حضور برانکو در لیگ برتر است. خشن ترین بازیکن دوران حضور برانکو در پرسپولیس هم کمال کامیابی نیا است. او در 4 سال حضور برانکو در لیگ برتر، 16 کارت زرد و یک کارت قرمز گرفته است.

تلخ و شیرین

بهترین برد برانکو ایوانکوویچ همراه با پرسپولیس به هفته ی بیست و هشتم لیگ شانزدهم برمی گردد. سرخپوشان پایتخت که در آن فصل اولین قهرمانی خود همراه با برانکو را در لیگ برتر بدست آوردند، موفق شدند در آن بازی با 4 گل پدیده را شکست دهند.

بدترین باخت پرسپولیسی ها در عصر برانکو هم به بازی رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا فصل 2017 برمی گردد. در آن بازی پرسپولیسی ها با 4 گل مقابل الهلال عربستان تن به شکست دادند تا شبی تلخ برای هواداران آن ها رقم بخورد.

بهترین سرمربی

برانکو ایوانکوویچ در 4 سال حضور خود در پرسپولیس، 120 بازی هدایت سرخپوشان پایتخت را در لیگ برتر بر عهده داشت. پرسپولیسی ها در این 120 بازی تحت هدایت برانکو، 71 پیروزی بدست آوردند. در 33 بازی متوقف شدند و 16 بار هم طعم شکست را چشیدند. برانکو با میانگین 2.05 امتیاز در هر بازی بهترین سرمربی تاریخ لیگ برتر از نظر میانگین امتیازی است. پرسپولیس برانکو در لیگ برتر 181 بار دروازه ی حریفان را باز کرده و 80 بار هم از حریفان خود گل خورده است.

برانکو همراه با پرسپولیس با 2 قهرمانی و یک نایب قهرمانی که در لیگ برتر بدست آورده، تبدیل به پرافتخارترین سرمربی خارجی تاریخ لیگ برتر شده است. برانکو بعد از امیر قلعه نویی که 5 بار قهرمان لیگ برتر شده است، دومین مربی پرافتخار تاریخ لیگ برتر هم است. 

تنها قعرنشینی

تنها قعرنشینی باشگاه پرسپولیس در تاریخ فوتبال ایران همراه با برانکو ایوانکوویچ بدست آمده است. پرسپولیسی ها در هفته ی سوم لیگ پانزدهم در اصفهان با نتیجه 4 بر 2 بازی را به میزبان خود سپاهان واگذار کردند. با آن شکست پرسپولیس برانکو به قعر جدول رده بندی سقوط کرد. شکست 4 بر 2 پرسپولیس مقابل سپاهان، بدترین باخت این تیم همراه با برانکو ایوانکوویچ در لیگ برتر هم است. سرخپوشان پایتخت بعد از باخت به سپاهان، در هفته بعدی هم مقابل دیگر نماینده اصفهان ذوب آهن در ورزشگاه آزادی قرار گرفتند و با شکست 2 بر یک در آن بازی، برای دومین هفته ی متوالی قعرنشین جدول رده بندی باقی ماندند. شاگردان برانکو بعد از دو شکست متوالی مقابل تیم های اصفهانی و قعرنشینی، موفق شدند فولاد خوزستان را در اهواز شکست دهند و از قعر جدول رده بندی جدا شوند. در نهایت پرسپولیس که آن فصل برای اولین بار طعم قعرنشینی در فوتبال ایران را چشیده بود، همراه با برانکو ایوانکوویچ و با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال خوزستان نایب قهرمانی لیگ برتر شد.

نظرات شما
پیشخوان