تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می دهد؛
نمازی کارشناس علوم تربیتی می‌گوید سخنان وزیر آموزش و پرورش برای اعزام دانش اموزان به جنگ کاملا احساسی است و بهتر است به جای مطرح کردن این سخنان به فکر حل مشکلات حوزه آموزشی باشد.

وزیر آموزش و پرورش ابتدا بگوید خودش سابقه حضور در جنگ را دارد؟/

رویداد۲۴ نام وزارت آموزش و پروش این روزها در صدر اخبار قرار گرفته است؛ هفته پیش بطحایی وزیر از پیگیری پخش کلیپ ساسی مانکن خبر داده بود تا بدین ترتیب به خاطر پخش یک کلیپ پای پلیس و نیروهای امنیتی به مدارس باز شود! هنوز سه چهار روزی از این خبر نگذشته بود که در میان اخبار جنگ احتمالی ایران و آمریکا و استقرار ناوهای آمریکایی در خلیج فارس، وزیر مصاحبه‌ای کرد و از جانفشانی ۱۴ میلیون دانش‌آموز در جنگ سخن گفت!

سخن وزیر با انتقادهای فراوانی روبرو شد؛ منتقدان گفته بودند ضمن اینکه سخن وزیر ناقض کنوانسیون حقوق کودک بوده است، این اظهارات باعث شده فضای عمومی ملتهب شود. روی دیگر این سخن نسنجیده به این معناست که وضعیت به گونه‌ای است که حتی کودکان و نوجوانان باید خود را برای جنگ آماده کنند. این در حالی است که مقام‌های کشوری و حتی لشکری همواره در حال اطمینان دادن به جامعه هستند که اول جنگی رخ نخواهد داد و دوم اینکه توان نظامی کشور آنقدر بالا هست که بتواند با اقتدار در مقابل هر دشمن خارجی ایستادگی کند.

نکته مهم دیگر این بود که معلوم نشد جناب وزیر، رقم دانش آموزان را چگونه محاسبه کرده‌اند؟ اگر مبنا را همان ۱۴ میلیون بگیریم؛ این سوال‌ها مطرح می‌شود که آیا قرار است تمام دختران و پسران با هم به جنگ بروند؟ آیا بطحایی دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی را حساب کرده است؟ با اظهار نظر عجیب وزیر، به نظر می‌رسد او هم کودکان ابتدایی در شمارش خود محاسبه کرده هم دختران مدارس را قرار است برای جنگ آماده کند.

البته این همه ماجرا نیست زیرا ذهن دانش آموزان که بایست در فضای آرام متمرکز بر تعلیم و تربیت باشد اکنون درگیر سوالات متعددی است، که آیا قرار است آنها به جنگ فرستاده شوند؟ آیا آنها دیگر نمی توانند ادامه تحصیل کنند؟ آیا بدون رضایت والدین می توانند به جنگ بروند؟ و ده ها سوال کودکانه دیگری که با این اظهارات نسنجیده و مخاطره آمیز به ذهن نوجوانان ما خطور می کند.

علی محمد نمازی کارشناس علوم تربیتی و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با رویداد۲۴ سخنان اخیر محمد بطحایی و پیامدهای منفی آن را بررسی کرده و گفته ابتدا از آقای وزیر می‌خواهم توضیح دهد در زمان دفاع مقدس، چه مدت در جبهه بودند و آیا اصلا به جبهه‌های جنگ رفته‌اند یا نه؟ این را برای مردم توضیح دهند.

نمازی با بیان اینکه مسئله جنگ از مهمترین موضوعات هر کشوری است و نمی‌توان درباره آن حرف سرسری زد، گفته ما نباید شعار احساسی بدهیم و بگوییم ۱۴ میلیون دانش‌آموز داریم و در صورت لزوم می‌توانیم آن‌ها را به جنگ بفرستیم. اگر در دوره دفاع مقدس و اوایل انقلاب روی حضور نیرو‌های مردمی تاکید می‌شد، به این دلیل بود که نیرو‌های مسلح منظم و منسجمی نداشتیم. ارتش در شرایط خوبی نبود و سپاه نیز تازه شکل گرفته بود. اما اکنون نیروهای ارتش و سپاه و حتی انتظامی و امنیتی بسیار زیاد با سلاح‌های مناسب در اختیار داریم و اگر خدایی نکرده جنگی رخ دهد، نیرو‌های مسلح آنقدر توان دفاعی دارند که از پس این کار بربیایند بنابراین نیازی به حضور دانش‌آموزان نیست. ضمن اینکه اگر قرار بر حضور نیرو‌های مردمی باشد، افراد بزرگتر از دانش‌آموزان هستند که بخواهند به جنگ بروند.

او با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش بهتر است به جای اینگونه سخنان به شرایط آموزشی دانش آموزان اهتمام بورزند، تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش اگر هنر دارد، دانش آموزان را از لحاظ سوء تربیتی واکسینه کند و فضای تربیتی، آرامش، عقلانیت، مباحثه و ... را برای دانش‌آموزان فراهم کند و از شعار دادن پرهزینه پرهیز کند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می‌گوید: آقای وزیر رقم ۱۴ میلیون دانش آموز را اعلام کرده بدون در نظر گرفتن اینکه نیمی از این جمعیت را دانش آموزان دختر تشکیل می‌دهند و اصولا داوطلبان بالای ۱۸ سال حق اعزام به جبهه را دارند. اکنون اگر بخواهیم حساب کنیم، پسر‌ها اگر ۷ سالگی وارد مدرسه شوند، آن دسته از پسر‌هایی که صلاحیت حضور در جبهه را دارند، اکنون در دوره متوسطه هستند، حال اگر در هر سال تحصیلی ۷۰۰ هزار دانش آموز وجود داشته باشد، می‌شود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر. لازم به ذکر است که ما به هیچ عنوان اعزام اجباری نداریم و اگر خدایی نکرده جنگی رخ دهد، ما باید پس از نیروهای نظامی روی نیرو‌های داوطلب حساب باز کنیم.

نمازی با بیان اینکه یکی از ایراد‌های کشور ما این است که افراد در جای خود قرار ندارند، گفت: این حرف‌های وزیر نشان می‌دهد که کار‌ها به افراد متخصص در آن حوزه سپرده نمی‌شود و مسئولان عموما حرف‌هایی را می‌زنند که هیچ ارتباطی با حوزه تخصصی آن‌ها ندارد و متاسفانه در سایر موضوعات دخالت می‌کنند. ما در آموزش و پرورش مشکلات بسیاری داریم که آقای بطحایی بهتر است به آن‌ها رسیدگی کند، که یکی از آن‌ها بحث فرهنگیان و وضعیت معیشت و حقوق آن‌ها است که بهتر است آقای وزیر فعلا خودشان را درگیر مسائل مربوط به وزارتخانه خودش کند.

به گزارش رویداد۲۴ برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی اینگونه به سخنان بطحایی واکنش نشان داده‌اند: علی کریمی نوشته «جناب وزیر دانش آموزان، باید علم و دانش یاد بگیرند، یاد بگیرند که با صلح و دوستی کنار هم نوع زندگی کنند! یاد بگیرند چگونه می‌توانند برای آینده کشورشان فرد مفیدی باشند. شخصا اکر کشوری به خاک کشورم تجاوز کنه، اول خودم میرم جنگ، دوم بچه‌هایم می‌فرستم البته پس از آقازاده شما!!! راستی الان آنها ایران هستند؟»

کاربر دیگری نوشته است: «آقای وزیر نه می‌دانند پیمان‌نامه حقوق کودک چیست، نه می‌دانند خود کودک چییست، نه وظایف خودشان را به عنوان وزیر آموزش و پرورش می‌دانند.»

دیگری به انتقاد نوشته بود: «در دنیا یک جا رو نشان بدهید که وزیر آموزش آن همچین حرفی بزند.»

سایه رحیمی نوشته است: «این‌همه سازمان‌های بین‌المللی به کشورها توصیه می‌کنند در شرایط جنگی به کودکان آسیب نزنید ما اینجا از بچه‌ها مایه هم می‌گذاریم!»

کاربر دیگری این سوال را مطرح کرده بود که «فرض کنید دانش آموزان آماده اعزام هستند. کجا باید بروند؟ روی دریا؟ کنار ناو؟» و نوشته بود: «فارغ از جملات نامفهوم جانفشانی دانش آموزان، حتی به بدیهیات موضوع هم فکر نکرده‌اند.»

وزیر آموزش و پرورش هنوز در قبال اظهارات پرحاشیه خود موضعی نگرفته و پاسخی نداده است. اطلاعات رویداد۲۴ نشان می‌دهد آنها مشغول کاری مهمتر بوده‌اند؛ بازرس‌های وزارت به مدارس مناطق مختلف رفته‌اند و در جلساتی به مدیران و معلمان گفته‌اند حواستان باشد دیگر آهنگ ساسی مانکن در مدارس پخش نشود!

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
0
12
انشاءالله که جنگی درنگیرد ولی درصورت وقوع جنگ آقازاده های!!! ساکن در بلادکفر باید به ایران برگردند و دوشادوش پدرانشان به همراه دیگر جوانان ایرانی پوزه آمریکا را در جنگ احتمالی به خاک بمالند
پاسخ ها
1001
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
خسته نباشی دلاور
خدا قوت پهلوان

عقاب وزیر انگار از فضا اومده یا زیاد در فضا تشریف داره

مردم ایران اونقدر مهربان هستن که یواش یواش دولت داره خیال بد می‌کنه

ترامپ همین فرمایشات رو می‌شنوه ، پلنگ میشه

چه وزرای نابغه ای داریم .

در این مواقع میشه فرق بین لیونل مسی و رونالدو رو فهمید.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
0
14
وقتی واسه نشستن تو ی پست و مقامی مسولین تنها راه چاره رو چاپلوسی میدونن آخرش میشه این ....چطور وزیر آموزش به خودش اجازه همچین سخنی میده آخه ....چقدر میتونه ی آدم بی سواد و بی درک باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
0
12
آقای بطحایی حرف زدن بلد نیستی حرف نزدن هم بلد نیستی؟
مریم شجاعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
2
7
آیا آقا با صحبت های سطحیش آبروری هرچی اصلاح طلب رو برده
رستم رسولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
0
15
مرد حسابی این چه مزخرفی هست که می گی
آدم بچه اش رو پاره تنش رو می فرسته جنگ؟
مگر تو اون بچه لندهورت مردین که حالا بچه مردم بره جنگ؟
امیر قاصدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
1
12
یعنی انقدر وضعیت آشفته شده که باید بچه هامون رو هم بفرستیم جنگ! حالا اینها برن چی کار کن؟ الان دختر من با ۱۰ سال سن بره جنگ چی بگه
خدایا ما رو از دست این مدیران نجات بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
0
10
من نمیدونم چرا از جون بچه های ما مایه میزارند خوب اول باید مسئولین بروند جنگ بعد مردم عادی کاری که امامها وپیامبرامون انجام دادند اگه واقعا پیرو اونا هستند بعدشم شماهما مگه مردید که بچه ها برند جنگ پول دولت رو شما میخورید بدبختیاش براما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
0
2
آقای وزیر بهتره بجای این حرفها به فکر صدور بخشنامه شهریه مدارس غیر دولتی و پیگیری آن باشد تا از اجحاف به مردم جلوگیری شود.با حرف مشکل مردم حل نمی شود.
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
8
1
اون یه حرف بی سر وته زده بقیه بیخووی شلوغش میکنن.هممون میدونیم نه این وزیر کاره ای هست و نه حرفش حرف.فقط دنبال یه بهانه ایم برای غرغر و جنجال.نترسین جنگم بشه که نمیشه کسی به شما و بچه هاتون کاری نداره.انقدر آدم طالب شهادت و پای کار هست که نوبت به من و شما هم نمیرسه چه برسه بچه هامون. بیخودی جنجال درست نکنین برین برسین به تربیت بچه هاتون
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
ی لحضه خوشحال شدم فکر کردم طلبه ها میخان برن جنگ ...هرچند بایدم اینا برن چون چند سال دارن واسه این روزها آماده میشن
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
6
1
ملت برن یه فکری به حال مدیرو معلمای بچه هاشون بکنن که بچه هاشونو رقاص کردن با آهنگای جفنگ خجالتم نمیکشن اسم خودشونو گذاشتن "معلم"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
5
1
کسی نترسد کسی با فرزندان شماها کاری ندارد حضور در جبهه های جنگ احتمالی سعادتی است که نصیب همه نمیشود
الحمدلله اینقدر مردم فداکار و شجاع و آماده شهادت در راه خدا داریم که نوبت برای فرزندانمان نیست
اللهم ارزقنی توفیق الشهادۀ فی سبیلک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
1
3
بله اقای وزیر ودیگر اشخاص
اونا ....بااون اقازادهای مفت خور رفتند، مردم هم می جنگند انشاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
0
0
آقا زاده های مقت خور و نوکیسه های پررو لیاقت دفاع از کشور رو ندارند حد و شان اونها همون لجنی هست که توش عوطه ورن
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
0
0
جنگ نمیشه چون از اونجایی که دعای سیل بند داریم دعای جنگ بند هم داریم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
0
0
واقعا باید بحال نظام آموزش وپرورشی که این آقا وزیر ورییسش باشه خون گریه کردایشون اصلا جایگاه وحدود وظایف خودش را تشخیص نمیده وبارها اینو ثابت کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
0
0
این آقا اصلا موقعیت خودش را درک نمیکنه با رسانه ای کردن جریان پخش موسیقی و...در چند مدرسه باعث معروف شدن یه خواننده بی ارزش شد خیلی از دانش اموزان مثل من قبلا اصلا ازاین شخص بیشتر از یه اسم نمیدونستند ولی وزیرمون باعث شد ما بریم ببینیم ایشون کیه چکارست کجاست و... ساسی باید ازش متشکر باشه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: