آشپزخانه‌های سلطنتی در دوره پهلوی
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
موزه آشپزخانه سلطنتی کاخ سعدآباد یکی از موزه‌های این مجموعه است که از سال ۹۰ امکان بازدید از آن برای عموم مهیا شد.
رویداد۲۴ موزه آشپزخانه سلطنتی کاخ سعدآباد اگرچه یکی از متاخرترین موزه‌های این مجموعه است که در سال ۹۰ گشوده شد، اما بی‌شک یکی از جذاب‌ترین موزه‌های سعد‌آباد به حساب می‌آید.

این موزه که پیش از انقلاب آشپزخانه کاخ ملت بوده در کنار رودخانه دربند در محوطه کاخ سعدآباد قرار دارد. در سال ۵۴ یک شرکت آلمانی با مجهز کردن این آشپرخانه به لوازم و تاسیسات مختلف که پیش از این با ابزار سنتی و قدیمی‌تر مشغول به فعالیت بوده، تبدیل به یک آشپزخانه مدرن می‌شود.

بعد از این نوسازی تجهیزات برقی مدرنی همانند گریل، فر برقی، سرخ کن، پیتزاپز، سیب زمینی پوست کن و …در آن جای می‌گیرد. در حالی که پیش از آن از اجاق‌های چدنی گازوئیلی و سپس گازی استفاده می‌شد.

در این آشپزخانه اتاق‌هایی ویژه سردخانه هم تعبیه شده بود و در زیر زمین موزه که بازدید از آن امکانپذیر نیست محل شستشوی دیگ‌ها و انبار ظروف قرار داشت.

علی کبیری سرآشپز این آشپزخانه و همچنین آشپزخانه کاخ نیاوران بود که با دستیارانش مسئولیت آشپزخانه را برعهده داشت. علی افشار هم آشپز دوم و جانشین کبیری محسوب می‌شد.
 
در برخی روزها هم آشپزهای فرانسوی در این آشپزخانه به طبخ غذا مشغول می‌شدند. جابه‌جایی غذاها علاوه بر پیشخدمت‌ها توسط یک ماشین مخصوص صورت می‌گرفت که توانایی حمل ۵۰۰ کیلو بار را داشت. این ماشین اکنون در یکی از اتاق‌های موزه آشپزخانه به نمایش گذاشته‌شده‌ است.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
0
2
اشپزخانه پهلوی رو نشون ميديد فقط؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: