تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
الجزیره:
مارتین نیفیاس، تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی بر این عقیده است که دولت بریتانیا به رهبری بوریس جانسون، در خصوص بحران با ایران، با آمریکا توافق خواهد کرد؛ بویژه پس از آنکه نفت‌کش بریتانیایی درتنگه هرمز هدف گرفته شد.

بوریس جانسون درمورد ایران، در نهایت با ترامپ توافق می‌کند

رویداد۲۴ مارتین نیفیاس، تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی افزود: بریتانیا می‌داند که ایران و آمریکا نمی‌خواهند وارد مقابله نظامی شوند؛ هر چند که وقوع آن هم بعید نیست. در این میان، واشنگتن تلاش می‌کند توافق هسته ای تازه ای با تهران امضا کند و ایران خواهان رفع تحریم‌هاست.

نیفیاس تصریح می کند که ایرانی ها محتاطند و به سمت مقابله ای آشکار با آمریکا نمی روند، بلکه به وارد آوردن ضربه هایی به هم پیمانان آن می پردازند.

نیفیاس در رابطه با دولتهای خلیج فارس می گوید: این دولت‌ها نمی‌توانند از خود محافظت کنند؛ اما تنها هم نیستند، چرا که هم‌پیمانان غربی‌شان هرگز اعراب را در مقابله با ایران رها نمی کنند. وی با تاکید بر اینکه طرف‌های خارجی، آمریکا را به سمت جنگ سوق نمی‌دهند، تصریح می کند که در بین خود آمریکایی‌ها، برخی مسئولان، خواستار افزایش فشارها بر ایران، برای قبول مذاکره هستند.

این درحالی است که سامی الفرج، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک کویت تاکید می کند که آمریکا از ابزار فشار روزافزون علیه ایران استفاده می کند، تا به توافق تازه ای با ان دست یابد. اما ایران تلاش می کند بحران اقتصادی خود را حل کرده و جهان را به نحوی تنبیه کند، تا متوجه هزینه بالای اقداماتی شود، که دولتهای هم پیمان علیه ایران انجام میدهند.

در مورد ابزارهای به کارگرفته شده، الفرج معتقد است که آمریکا در مسیر تهدید تهران در حرکت است؛ درحالی که ایران مشغول تقویت بازوهای خود در منطقه است.

الفرج، در رابطه با دخالت دولت‌های خلیج فارس در این بحران معتقد است که این دولت‌ها توان خروج از بحران فعلی را ندارند؛ بویژه انکه بحرین، امارات و عربستان، مشتاق جنگ هستند؛ این دولت‌ها آمریکا را تشویق به جنگ می‌کنند، در حالی که خود توان تحمل هزینه‌های آن را ندارند.

وی تضعیف یک قدرت منطقه‌ای مانند ایران را به نفع آمریکا نمی‌داند، بلکه از نظر او، بهتر است ایالات متحده، ایران را زیر چتر صلح با خود قرار دهد. ضمن انکه ادامه بحران، به نفع ایران است؛ چرا که می‌تواند از افزایش قیمت‌های نفت بهره ببرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار