تاریخ انتشار: ۱۷:۱۴ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

آلزایمر را با یک آزمایش ساده تشخیص دهید

طبق گزارش محققان، می‌توان میزان پروتئین بتاآمیلوئید مرتبط با بیماری آلزایمر را در خون اندازه گیری کرد و براساس آن، احتمال ابتلا به آلزایمر را پیش بینی نمود.
رویداد۲۴  محققان دانشگاه واشنگتن در این مطالعه از شیوه «طیف سنجی جرمی» برای اندازه گیری دقیق میزان دو نوع بتاآمیلوئید در خون استفاده کردند: بتاآمیلوئید ۴۲ و بتاآمیلوئید۴۰. به گفته محققان، با افزایش میزان رسوبات بتاآمیلوئید در مغز، نسبت این دو نوع پروتئین کاهش می‌یابد.

این مطالعه شامل ۱۵۸ فرد بزرگسال بالا ۵۰ سال بود. ۴۰ نفر از این شرکت کنندگان از لحاظ شناختی حالت نرمال داشتند و همگی تحت آزمایش خون و اسکن مغزی PET قرار گرفتند.

محققان هر نمونه خون و اسکن PET را در قالب آمیلوئید مثبت یا منفی دسته بندی کردند و دریافتند تست خون هر شرکت کننده در ۸۸ درصد مواقع با اسکن PET وی مطابقت داشت.

همچنین محققان دریافتند سن بزرگ‌ترین فاکتور پرخطر است و بعد از سن ۶۵ سالگی، احتمال ابتلا به این بیماری هر ۵ سال یکبار دوبرابر می‌شود.

گونه ژنتیکی موسوم به APOE ۴ ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را سه تا پنج برابر افزایش می‌دهد. همچنین جنسیت هم نقش مهمی دارد و از هر ۳ بیمار آلزایمری، دو بیمار زن هستند.

محققان با در نظرگرفتن فاکتور‌های پرخطر دریافتند سن و وضعیت APOE ۴ صحت تست خون را تا ۹۴ درصد افزایش می‌دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند غربالگری با آزمایش خون به دنبال اسکن PET می‌تواند تعداد اسکن‌های بعدی PET را در اینده تا دوسوم کاهش دهد.منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
اااااااااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
0
1
ببخشید پس ازمایش ساده ش کجاست؟
سایت حرفه ای هست واقعا؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: