تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
روحانیت سال‌هاست همانطور که آیت‌ا... هاشمی بار‌ها هشدار داده بود از ماموریت تاریخی خود که همانا ملجأ و پناه مردم بودن است، فاصله گرفته و در غبار جناحی عمل کردن گرفتار شده‌اند و پر واضح است که نتیجه دوری از جایگاه فراجناحی و پدرانه روحانیت، عاقبتی جز برخورد‌هایی مشابه آنچه بین آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... آملی لاریجانی گذشت، نخواهد داشت. ‎
رویداد۲۴ روز گذشته که اتفاقاتی بین آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... آملی لاریجانی افتاد، به واقع روز وهن تاریخی روحانیت بود.
 
نگارنده هرگز فکر نمی‌کرد در کمترین فاصله از یادداشتی که در آن به نگرانی آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی از عاقبت روحانیت اشاره شده بود، اینچنین شاهد از غیب برسد و دو روحانی بلندپایه در جمهوری اسلامی ایران اینچنین با یکدیگر در منظر مردم به مناظره بایستند و با کلماتی که در تاریخ روحانیت کم‌سابقه بود از خجالت هم در بیایند! ‎اما واقعا چه شد که به اینجا رسیدیم؟
 
به نظر نگارنده این تحقق پیش‌بینی آیت‌ا... هاشمی درباره تداوم زوال اخلاقی در میان روحانیت است که اتفاقا سال‌ها خود او را به بهانه‌های مختلف هدف می‌گرفتند! اما تمایز آیت‌ا... هاشمی را با این آقایان در آنجا می‌توان یافت که با آنکه هزاران زخم زبان و تهمت از هم‌لباسان خود دید و با آنکه مخزن الاسرار نظام بود هرگز زبان به افشاگری و رسواکردن دیگران نگشود و صیانت از جایگاه مرجعیت و روحانیت را بر حفظ آبروی خود و خانواده‌اش مقدم شمرد و در این پایمردی تا پای جان ایستاد.
 
‎واقعیت آن است که روحانیت سال‌هاست همانطور که آیت‌ا... هاشمی بار‌ها هشدار داده بود از ماموریت تاریخی خود که همانا ملجأ و پناه مردم بودن است، فاصله گرفته و در غبار جناحی عمل کردن گرفتار شده‌اند و پر واضح است که نتیجه دوری از جایگاه فراجناحی و پدرانه روحانیت، عاقبتی جز برخورد‌هایی مشابه آنچه بین آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... آملی لاریجانی گذشت، نخواهد داشت.
 
‎مقایسه ساده‌ای بین آنچه میان آیت‌ا... هاشمی و آیت‌ا... مهدوی کنی درباره انتخاب رئیس مجلس خبرگان در سال ۸۹ گذشت با آنچه روز گذشته بین آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... آملی لاریجانی گذشت به‌خوبی مبین تفاوت دو نگاه تاریخی در روحانیت است که یکی روی در از خود گذشتن دارد و دیگری میل به از روی دیگری گذشتن! ‎ای کاش حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی نگاه دوباره‌ای به تاریخ مشعشع روحانیت مبارز انقلاب بیندازند و ببینند که امثال طالقانی، بهشتی، باهنر، مشکینی، هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی، موسوی اردبیلی و... چگونه زیستند و چگونه رفتند؟ تا روشن شود اتفاقی که دیروز افتاد و دو روحانی بلند پایه نظام اسلامی را در پیشگاه ملت ایران تا حد اثبات ارث پدری پایین آورد، چقدر مایه وهن تاریخی روحانیت شده است.

 

 

منبع: روزنامه آرمان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
0
0
معنی آیت الله را بدانند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: