تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
رای الیوم نوشت: به نظر می‌رسد وساطت رئیس جمهور فرانسه برای کاهش تنش‌ها در بحران ایران، تا حدودی موفق به شکستن یخ‌ها شده است.

رویداد۲۴ مشخص است که میانجی گری فرانسه با اشاره رئیس جمهور آمریکا اتفاق افتاده و نشان دهنده تنگنای ایالات متحده است که می‌تواند آن را به سمت جنگی ناخواسته بکشاند. از سوی دیگر، صحبت‌های حسن روحانی در مورد احتمال مذاکره، برای یافتن راه حل سیاسی، در صورت رفع تحریم‌های ظالمانه، نیز موجی از خوش بینی ایجاد کرد؛ صحبت‌هایی که البته با انتقادات گسترده‌ای از سوی اصولگرایان رو به رو شد.

گشایش اندکی که توسط دیپلماسی فرانسوی محقق شد، باعث نگرانی اصولگرایان در ایران شد؛ همانطور که این موضوع نگرانی اسرائیلی‌ها و برخی هم پیمانان عرب آن را نیز در پی داشت، که برای مقابله نظامی آمریکا و ایران عجله داشتند.

در همین رابطه، ۸۳ نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران، روحانی را متهم کردند. علاوه بر این، یکی از اصولگرایان، به دنبال سفر ظریف به فرانسه، حمله سختی به او کرده و حتی وی را متهم به خیانت و تسلیم شدن در برابر فشار‌های آمریکا نمود.

ترامپ هرگز عقب نشینی نکرده و مادامی که به ساختاری برای حفظ آبروی خود نرسد، تمام تحریم‌ها را لغو نمی‌کند. به نظر می‌رسد وی از رئیس جمهور فرانسه خواسته است تا شرایطی را در این راستا، مهیا کند. پیشنهاد مکرون در این باره، ترتیب دادن دیداری بین روحانی و ترامپ، بود.

معتقدیم ایران با چنین پیشنهادی موافقت نمی‌کند.

ترامپ به دنبال گرفتن عکس مشترک با روحانی است؛ ولو اینکه این عکس در جریان دیدار گذرای آن‌ها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باشد. هدف رئیس جمهور آمریکا آن است که در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری، به افکار عمومی در ایالات متحده اینگونه القا کند که طرف ایرانی عقب نشینی کرده، در برابر فشار‌های آمریکا تسلیم شده و به میل خود سر سفره مذاکرات نشسته است.

روحانی تمام میانجی گری‌ها برای دیدار مذکور را رد کرد؛ ضمن آنکه می‌داند جبهه اعتدال گرای ایران، ضربه محکمی از ترامپ خورده است؛ چه زمانی که از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها علیه نظام ایران را تشدید کرد، و چه هنگامی که هم پیمان انگلیسی خود را مأمور توقیف نفت کش ایرانی در تنگه هرمز کرد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
شاهد
|
France
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
0
0
مگر اصلاحاتچی ها پخی هستند یک نهیب دادند خودتان زرد کردید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار