تاریخ انتشار: ۱۹:۴۵ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸
وبگاه عربی:
یک وبسایت عربی افزایش حضور نظامی آمریکا در عربستان را در راستای با‌ج‌گیری بیشتر دولت واشنگتن از ریاض ارزیابی کرد و نوشت که ترامپ با کارت ایران در حال پر کردن خزانه دولت خویش است.

ترامپ با کابوس ایران در حال باج‌گیری از سعودی‌هاست

رویداد۲۴ وزارت دفاع آمریکا روز جمعه (دیروز) خبر داد که اعزام سه هزار نیروی بیشتر به عربستان سعودی در دستور کار قرار دارد و دو سامانه دفاع موشکی تاد و پاتریوت نیز به این کشور حاشیه‌ای خلیج فارس ارسال خواهد شد. همچنین وزارت دفاع آمریکا از استقرار دو اسکادران جدید از جنگنده‌های این کشور در عربستان سعودی خبر داد.

وبگاه خبری الخلیج اونلاین، در مقاله‌ای نوشته است که دونالد ترامپ پیش از اینکه بعنوان یک رئیس‌جمهور شناخته شود، یک تاجر است و در طول سال‌های ریاست‌جمهوری خود اصرار زیادی به گرفتن پول بیشتر از ریاض دارد و تا کنون توانسته نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار معامله تسلیحاتی با عربستان سعودی امضاء کند و در مقابل وعده‌هایی بدهد که به مرور زمان تهی بودن آن روشن شده است.

این پایگاه خبری تأکید کرد که ترامپ توانسته با سوء استفاده از حوادث غرب آسیا و جنگ یمن و همچنین اختلافات ریاض و تهران، بیش از پیش خزانه خود را مملو از پول سعودی‌ها کرده و در مقابل خواسته آن‌ها برای حفاظتشان را بی پاسخ بگذارد. الخلیج اونلاین ناکامی سعودی‌ها از پاسخ به حملات یمنی‌ها را مصداق بد عهدی آمریکا در قبال سعودی‌ها دانست.

توافقنامه کوینسی

«فرانکلین روزولت» رئیس‌جمهور آمریکا و «عبدالعزیز آل سعود» شاه سعودی در ۱۴ فوریه ۱۹۴۵ بر فراز ناو «یو. اس. اس کوینسی» توافقنامه ۶۰ ساله‌ای امضاء کردند که طبق آن ایالات متحده آمریکا متعهد شد در قبال تأمین نفت از سوی عربستان، امنیت این کشور را تضمین کند. جرج بوش پسر این توافق را در سال ۲۰۰۵ بار دیگر تمدید کرد.

به نوشته الخلیج اونلاین، اکنون ترامپ فقط یک بند از این توافقنامه را به رسمیت می‌شناسد و آن هم تأمین نفت آمریکا از سوی عربستان سعودی است و البته بند‌های دیگری نیز بدان افزوده و بار‌ها در سخنرانی‌های تحقیرآمیز خود از سعودی‌ها خواسته است تا میلیارد‌ها دلار پرداخت کنند؛ بنابراین گزارش، آن‌چه که از سخنان ترامپ برداشت می‌شود، این است که مرحله «نفت در برابر حمایت» پایان یافته و ترامپ مرحله جدیدی را آغاز کرده و آن «آزادی آمریکا در دست بردن به تمامی منافع نفت عربستان سعودی» است و اگر سعودی‌ها خواستار حمایت و پشتیبانی هستند باید پول آن را پرداخت کنند.

ترامپ در ماه می‌گذشته در جمع طرفدارانش در ایالت فلوریدا، گفت: «کشور‌هایی مانند سعودی بسیار ثروتمند هستند و چیزی جز پول ندارند. به نظرم آن‌ها می‌توانند در قبال دفاع از خودشان پول پرداخت کنند.»
او پیش از آن نیز بار‌ها محتوای سخنان خود با شاه سعودی را بر ملا کرده بود که در آن‌ها از ملک سلمان خواسته بود تا پول بیشتری در قبال دفاع از پادشاهی‌اش پرداخت کند.

پول در برابر هیچ

الخلیج اونلاین افزود: «هزینه دفاع» عبارتی است که از زبان ترامپ نمی‌افتد. اما حوادث متوالی در طی ماه‌های گذشته نشان داد که واشنگتن در این مقوله شکست خورده است و گویی تمام پولی که سعودی‌ها پرداخت کرده‌اند هدر رفته است. آسمان عربستان برای پهپاد‌های یمنی باز است و حریم آب‌های منطقه‌اش نیز نقض شده است.
پس از حمله موشکی به آرامکو، ترامپ در گفتگو با خبرنگاران گفت که سعودی‌ها باید سهم بالایی در دفاع از خود داشته باشند و اگر آمریکا از آن‌ها حمایت می‌کند؛ خودشان نیز این مسئولیت را به گردن دارند. همچنین باید پول بیشتری پرداخت کنند.

کابوس ایران

«محمد النوبی» کارشناس نظامی یمنی به الخلیج اونلاین گفت که رئیس‌جمهور آمریکا از کارت ایران برای باج‌خواهی از عربستان سعودی بهره می‌برد.

او گفت که ترامپ دائما از با «کابوس ایران» کشور‌های غرب آسیا به خصوص عربستان سعودی را می‌ترساند تا پول بیشتری از ان‌ها دریافت کند.

این کارشناس یمنی تأکید کرد که سعودی‌ها باید پول بیشتری به نیرو‌های آمریکایی بدهند تا جلوی نفوذ ایران را بگیرند و، اما آمریکایی‌ها نیز مدام تلاش دارند با بزرگنمایی خطر ایران پول بیشتری دریافت کنند.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: