روسیه آمریکا را به کارشکنی در امور سازمان ملل متهم کرد
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۸
وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای به بدهی ایالات متحده به سازمان ملل و ندادن ویزا به دیپلمات‌های برخی کشور‌ها برای حضور در مقر این سازمان در نیویورک اشاره و نتیجه گیری کرد که آمریکا عمدا به دنبال ضربه زدن به ساختار این نهاد بین‌المللی است.

روسیه آمریکا را به کارشکنی در امور سازمان ملل متهم کرد

 رویداد۲۴ وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای به بدهی ایالات متحده به سازمان ملل و ندادن ویزا به دیپلمات‌های برخی کشور‌ها برای حضور در مقر این سازمان در نیویورک اشاره و نتیجه گیری کرد که آمریکا عمدا به دنبال ضربه زدن به ساختار این نهاد بین‌المللی است.

در بیانیه دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا با پرداخت نکردن کمک‌های مالی خود اکنون به سازمان ملل بدهکار هستند، آمده است: آمریکا بزرگترین کشوری است که از پرداخت کمک‌های مالی خود به سازمان ملل کوتاهی کرده است و بدهی این کشور اکنون به یک میلیارد دلار رسیده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: تلاش‌های واشنگتن برای خدشه دار کردن سازمان ملل کاملا آشکار است چرا که واشنگتن در کنار ندادن بودجه به این سازمان بین المللی، سیاست مغرضانه ندادن ویزای آمریکا برای اعضای هیات‌های دیپلماتیک دیگر کشور‌ها را هم دنبال می‌کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود یادآور شده است که مسکو همواره در زمره کشور‌هایی بوده که کمک‌های مالی خود را به موقع به سازمان ملل متحد ارایه کرده است.

گفتنی است، سازمان ملل در حالی بدترین روز‌های یک دهه گذشته خود را تجربه می‌کند که جلسات روز جمعه این نهاد بین‌المللی با مشکلات عدیده‌ای از جمله خاموشی پله برقی‌ها و هیتر‌های گرمایی و بسته شدن مراکز خدمات دیپلمات‌ها قبل از ساعت ۱۷ برای کاهش هزینه‌ها همراه بود.

کاترین پلارد یکی از مقامات ارشد دپارتمان مدیریت سازمان ملل با تایید مشکلات مالی سازمان متبوع خود گفته است که اولویت اول سازمان ملل پرداخت حقوق ۳۷ هزار کارمند این نهاد برای ماه آینده است.

پیش از این آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای به کارکنان اعلام کرد که با توجه به کاهش بودجه، سازمان ملل مجبور است تعداد پرواز‌های خود را کاهش دهد و محدودیت استخدام برای ترجمه گزارشات اعمال کند و حتی مجبور به خاموش کردن سیستم‌های سرمایشی است.

گوترش متذکر شد، ممکن است تا پایان اکتبر (مهر- آبان) نقدینگی سازمان ملل متحد خاتمه یابد و لازم است تا تدابیر موقتی برای تضمین پرداخت حقوق و حق‌الزحمه‌ها در نظر گرفته شود.

به گفته گوترش، در حال حاضر سازمان ملل با کسری بودجه ۲۳۰ میلیون دلاری روبرو است.

دبیرکل سازمان ملل درباره علت کمبود بودجه گفت که کشور‌های عضو فقط ۷۰ درصد از کل مبلغ مورد نیاز برای تامین بودجه سازمان را در سال ۲۰۱۹ پرداخت کرده‌اند.

آمریکا بخش قابل توجهی از کمک‌های خود به سازمان ملل را قطع کرده است.

واشنگتن در فروردین ۱۳۹۶ اقدام به قطع کمک‌های مالی خود به سازمان ملل در بخش مربوط به «صندوق جمعیت» کرد و در خردادماه سال گذشته نیز ترامپ بودجه متعهد شده به دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل به ارزش دو میلیون دلار را قطع کرد.

همچنین در شهریورماه سال گذشته وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور کمک‌های خود به آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) را قطع می‌کند.

گفته می‌شود که آمریکا سه میلیارد دلار به سازمان ملل متحد بدهکار است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: