تاریخ انتشار: ۱۵:۴۹ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸
بوریس جانسون خبر داد:

توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه (۱۷ اکتبر/۲۵ مهر) از رسیدن به به توافق بر سر برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خبر دادند.
رویداد۲۴ ژان کلود یونکر این توافق را «عادلانه و متوازن» خوانده و از سران اروپا خواسته است در نشست جاری این توافق را تایید کنند.

بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به توافق رسیدند 
یورو نیوز با اعلام این خبر نوشت: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، توافق را عادلانه و متوازن خوانده است.

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در توییتی امضای یک «توافق خوب جدید» را اعلام کرده و گفته حالا نوبت پارلمان بریتانیا است تا روز شنبه این توافق را به تصویب برساند.

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا گفته حالا نوبت پارلمان بریتانیا است تا روز شنبه توافق جدید را به تصویب برساند.

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، در کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه این توافق حاصل «یک کار فشرده» بود از تیم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا برای «تعهد و حرفه‌ای‌گری»شان تشکر کرد.
آقای بارنیه که سخنان خود را با عبارت «صبر، ارزش است» شروع کرده بود، گفت: اتحادیه اروپا و بریتانیا به طور کامل متعهد به حمایت از صلح و ثبات در جزیره ایرلند هستند.

اتحادیه اروپا متن کامل شصت و چهار صفحه ای توافق را منتشر کرده است.

همزمان با اعلام خبر توافق برکسیت ارزش واحد پول انگلیس به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسید و هر پوند با ۱ درصد افزایش ۱.۲۹ دلار آمریکا مبادله شد.

پارلمان اروپا در استراسبورگ و همچنین پارلمان بریتانیا باید نسخه نهایی توافق را تایید کنند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، توافق جدید را رد کرد
در نخستین واکنش‌ها جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، با رد توافق جدید گفت به نظر می‌رسد نخست وزیر «توافقی بدتر از آنچه ترزا می [نخست وزیر اسبق] مذاکره کرده بود» به دست آورده است.

آقای کوربین اضافه کرده است توافق تازه «کشور را حول یک محور جمع نخواهد کرد و باید رد شود». وی بهترین راه برای دستیابی به برکسیت را رجوع به آرای عمومی خواند.

این در حالی است که نشست دو روزه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی در روز پنجشنبه آغاز می‌شود که همه چیز تحت تاثیر مذاکرات بر سر طرح پیشنهادی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد.

آنگلا مرکل: توافق ممکن است
پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در آستانه نشست سران در بروکسل گفته بود بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز می‌توانند به توافق دست یابند.

خانم مرکل که در پارلمان آلمان حضور یافته بود اظهار داشت: «ما در مسیر بهتری نسبت به گذشته هستیم هرچند هنوز به هدف نرسیده‌ایم. توافق هنوز ممکن است و به همین دلیل ما نیاز داریم همه کار بکنیم تا مذاکرات را با موفقیت به انتها برسانیم.»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که در پارلمان این کشور حضور یافته بود نسبت به حصول یک توافق ابراز امیدواری کرد
عکس از رویترز

بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به توافق رسیدند 
 
حزب متحد دولت بریتانیا اعلام کرد از طرح پیشنهادی بوریس جانسون حمایت نمی‌کند
حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند (دی ‌یو پی) که از احزاب متحد بوریس جانسون در پارلمان بریتانیا به شمار می‌رود روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «با پابرجا ماندن وضعیت فعلی» نمی‌تواند از پیشنهاد نخست وزیر بریتانیا برای برکسیت حمایت کند.

این تصمیم ضربه‌ای به اعتبار طرح پیشنهادی آقای جانسون است چرا که بدون حمایت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند، تصویب توافق در پارلمان بریتانیا ناممکن خواهد بو

بعد از اعلام توافق جدید، حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند اعلام کرد در مخالفت خود با طرح همچنان مصمم است.

بوریس جانسون در سه روز پیش سه بار با رهبران این حزب دیدار کرده بود تا نظر مساعد آنان را نسبت به طرح پیشنهادی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جلب کند.

دیپلمات‌های اروپایی «بدبین» هستند
دیپلما‌ت‌های اروپایی حاضر در بروکسل قرار بوده است تا صبح امروز متن پیش‌نویس طرح پیشنهادی برکسیت را دریافت کنند تا بتوانند قبل از نشست سران اروپا، آن را با کارشناسان حقوقی اتحادیه بررسی کنند. با این حال مطابق گزارش‌ها هنوز این پیشنویس به دست آنان نرسیده است.

یکی از دیپلمات‌ها به خبرنگار سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که با اوضاع فعلی نسبت به حصول توافق «بیشتر و بیشتر بدبین» شده‌اند.

این در حالی است که مینا اندریوا، سخنگوی ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، از ادامه مذاکرات و همچنین تماس تلفنی آقای یونکر با بوریس جانسون خبر داده است. او در توییتی نوشت: «هر ساعت و دقیقه پیش از نشست مهم است. ما توافق می‌خواهیم.»
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: