شاخص‌های عدالت جنسیتی تدوین شده است/ ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی باید در اختیار زنان قرار بگیرد
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۹ - ۲۹ مهر ۱۳۹۸
ابتکار:
معاون رئیس جمهور در امور بانوان گفت: شاخص‌های عدالت جنسیتی در ۸ محور و ۱۷۶ شاخص تدوین شده است که به موضوعاتی از جمله بهداشت، اشتغال، امنیت و مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی زنان پرداخته است.

شاخص‌های عدالت جنسیتی تدوین شده است/ ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی باید در اختیار زنان قرار بگیرد

رویداد۲۴ معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران اظهار داشت: انتظار از جمهوری اسلامی این است که مسؤولان در عمل با کارآمدی، پاکدستی و تلاش بتوانند مشکلات را برطرف کنند و به سمت اهداف متعالی کشور پیش بروند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار داریم کشور در وضعیت جنگ اقتصادی و جنگ روانی قرار دارد و ایجاب می‌کند قوی‌تر و مصمم‌تر در مسیر اهداف حرکت کنیم و با دقت بیشتری با توجه به وظایف و تکالیفی که داریم این مسیر را پشت‌سر بگذاریم.

ابتکار بیان داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون یکی از آرمان‌هایی که مورد توجه قرار گرفته و هیچ وقت نتوانسته‌ایم آ‌ن را به طور کامل اجرایی کنیم و بلکه گاهی نگاه سطحی به آن داشته‌ایم موضوع عدالت بوده که باید همیشه سرلوحه کار قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان یادآور شد: برقراری عدالت از بعد سیاسی و اجتماعی تا عدالت جنسیتی در فراز و نشیب‌های مختلف قرار گرفته است و به دلایلی ما نتوانستیم به همه شاخص‌های مدنظر دست پیدا کنیم. اگر چه پیشرفت‌ها و تحولات خوبی تاکنون داشته‌ایم.

وی افزود: برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گزارشی از پیشرفت‌ها تهیه کردیم که تمام شاخص‌ها مثبت بود، ولی در بعضی از موارد نیز عقب‌ماندگی جدی داشته‌ایم و در خصوص عدالت جنسیتی عقب‌ماندگی‌هایی داریم و فاصله بین آن و اهداف متعالی در وضعیت زنان کاملاً مشهود است.

ابتکار گفت: ما در سطح ملی برای هر استان یک سند مبتنی بر اطلس سرزمینی آن استان ایجاد کرده‌ایم و در این استان‌ها، سند‌ها نهایی شده است و در ۱۵ استان سند زنان در شورای برنامه‌ریزی و توسعه به تصویب رسیده است و این گامی به جلو است.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان گفت: در حوزه زنان و خانواده بیشتر مناسبتی عمل کرده‌ایم، ولی من‌بعد اگر بخواهیم شکاف و عقب‌ماندگی‌ها را حل کنیم چاره‌ای نداریم جز اینکه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: سند ارتقای وضعیت زنان تفاوتی که دارد این است که مبتنی بر داده‌ها، آمار و اطلاعات پیش رفته است و جالب این است که از ابتدای انقلاب تاکنون زنان در انتخابات نقش ویژه‌ای داشتند و ۵۰ درصد آرا را زنان داده‌اند، اما ما به تفکیک جنسیت آمار دقیقی به غیر از دو انتخاب اخیر نداشته‌ایم بنابراین از دستگاه‌هایی که در حوزه آمار فعالیت می‌کنند درخواست می‌کنیم که آمار‌ها را به صورت تفکیک جنسیتی استخراج کنند.

ابتکار بیان داشت: از ابتدای دولت دوازدهم بر اساس سیاست‌های ابلاغی رئیس جمهور و در راستای شاخص‌های عدالت جنسیتی اقداماتی صورت گرفت که این شاخص‌ها ۸ محور و ۱۷۶ مورد است.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان یادآور شد: بهداشت، اشتغال، امنیت، مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی در حوزه زنان از شاخص‌های عدالت جنسیتی است که به زودی شناسنامه آن را ارائه می‌دهیم.

وی یادآور شد: در حوزه ورزش برای بانوان کار‌های خوبی در شهر تهران اتفاق افتاده است، ولی هنوز به حدی مطلوب برخورداری دختران و زنان از فضا‌های ورزشی نرسیده‌ایم و با شرایط مطلوب فاصله داریم.

ابتکار یادآور شد: ورزش به نشاط، سلامت جسم و روان دختران و مادران کمک می‌کند و اگر برنامه‌ریزی صحیحی در این خصوص صورت نگیرد در زمان درمان با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان گفت: در بحث افزایش وزن دختران و دانش‌آموزان روند نگران‌کننده‌ای در پیش داریم و اگر بر همین اساس پیش برویم هزینه درمان زیادی را متقبل می‌شویم.

وی یادآور شد: همه صحبت از عفاف و حجاب می‌کنیم، ولی در این حوزه فقط گشت ارشاد نیست و فقط تلاش‌های ایجابی برای آن انجام شود تا عفاف و حجاب در جامعه رعایت شود.

ابتکار ادامه داد: باید پارک‌های مناسب برای بانوان راه‌اندازی کنیم و پارک‌هایی که در شهر تهران است کافی نیست باید افزایش یابد و بسیاری از مدارس ما باید به امکانات ورزشی و تفریحی برای دختران مناسب‌سازی شود و در این خصوص نیز با شهرداری تهران تفاهم‌نامه‌ای داشته‌ایم و امیدواریم در حوزه بهبود فضای مدارس نیز با آموزش و پرورش نیز تفاهم‌نامه‌ای منعقد شود تا بیشتر دختران در فضای مدرسه بتوانند ورزش و تفریح کنند و از آفتاب بهره ببرند.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان یادآور شد: در حوزه اشتغال خانم‌ها فعالیت خوبی را داشته‌اند و ۴۰ درصد تسهیلات روستایی در حوزه اشتغال را خانم‌ها دریافت کرده‌اند و توانسته‌اند اقدامات خوبی در این زمینه ایجاد کنند.

وی یادآور شد: ۳۷۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار در استان تهران و ۱۲ هزار نفر در کل کشور شناسایی شدند که به آن‌ها آموزش‌های مشاغل خانگی داده خواهد شد تا بتوانند بنگاه داری، بازاریابی و توسعه اشتغال خود را داشته باشند.

ابتکار بیان داشت: ما طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی را در حوزه زنان اجرایی کرده‌ایم و این طرحی است که می‌تواند جامعه را در برابر مخاطراتی که پیش می‌آید نسبت به افزایش ظرفیت تاب‌آوری تأثیرگذار باشد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان یادآور شد: سیاست‌های مقام معظم رهبری در خصوص خانواده در برنامه‌های معاونت امور زنان ریاست جمهوری آورده شده است و گفت وگوی ملی با خانواده که بین‌النسلی اجرایی می‌شود و یکی از مهمترین آسیب‌ها در خانواده‌ها نبود مهارت‌های ارتباطی است که به دلایل مختلف امکان این ارتباطات در خانواده‌ها وجود ندارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر در خصوص اختصاص ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی استان تهران رتبه نهم، استان بوشهر رتبه اول و استان قم رتبه آخر را دارد و بر اساس مصوبه هیأت دولت ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی تا پایان دولت دوازدهم باید بر عهده زنان باشد و هم اکنون ۶۱ نفر از زنان در دولت دوازدهم معاون وزیر و یا هم‌تراز معاون وزیر به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

ابتکار گفت: ۴۱ درصد از کارمندان دولت زن هستند و خیلی از آن‌ها تحصیلات و سابقه لازم را برای سطوح مدیریتی دارند.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان گفت: دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش و بهداشت که نیمی از کارکنانشان زن هستند بیشتر انتظار می‌رود که از مدیران زن استفاده کنند.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: