تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۰۳ آبان ۱۳۹۸
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، تقریبا ۸۰ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان و ۲۰ درصد آن در زنان رخ می‌دهد.
۸۰ درصد مرگ‌های ناشی از مسمومیت مربوط به مردان است
رویداد۲۴ دکتر کیانوش جهانپور با اعلام این مطلب اظهار داشت: عمدتاً مسمومیت‌های مردان با مواد خطرناک‌تر و با شدت بیشتری بروز می‌کند، اما تفکیک جنسیتی بیماران مسمومی که به بیمارستان‌های مرجع مسمومیت‌ها مراجعه می‌کنند، از الگوی مشابهی در کل کشور تبعیت نمی‌کند؛ چراکه در این بیمارستان‌ها ۵۴ درصد از مراجعه کنندگان مرد و ۴۶ درصد زن هستند؛ درحالیکه مرگ ناشی از مسمومیت در مردان بسیار بیشتر است.

وی افزود: از نظر پراکندگی سنی، عمدتا مسمومین مراجعه کننده به بیمارستان ها، یعنی ۸۸ درصد از مسمومین، بزرگسال و ۱۲ درصد کودکان زیر ۱۲ سال بوده اند. همچنین در سال گذشته ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور مسمومیت‌ها را با تفکیک عامل مسمومیت‌زا گزارش کرده اند که این عوامل شامل مسمومیت غذایی، مسمومیت دارویی، گزش جاندار سمی، سموم و مواد شیمیایی، منوکسید کربن، مواد اعتیادآور مخدر و محرک، قارچ و گیاهان سمی بوده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال گذشته از ۱۵۵۵۲۰ مورد مسمومیت مراجعه شده به بیمارستانها، بیشترین مسمومیت به ترتیب مربوط به دارو، سموم و مواد شیمیایی، ترکیبات اعتیاد آور، گزیدگی، الکل و غذا بوده است.

به گفته جهانپور، در بررسی‌های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۲ دانشگاه کشور (که آمار مسمومیت دارویی را به تفکیک ارائه کرده بودند)، در سال گذشته از بین ۵۸۵۰۸ مورد مسمومیت با انواع داروها، اصلی‌ترین عامل مسمومیت دارویی با اختلاف زیاد، مربوط به دارو‌های دسته بنزودیازپین‌ها بوده و دارو‌های مسکن غیر مخدر و سپس دارو‌های ضدافسردگی و آنتی سایکوتیک در رتبه بعدی قرار می‌گیرند. البته مسمومیت با دیگوکسین و دارو‌های قلبی، آنتی بیوتیک ها، دارو‌های کورتون و کنتراسپتیو‌ها (دارو‌های ضد بارداری) شیوع کمتری دارند.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که در دسته بندی دارویی، دارو‌هایی که در دسته مخدر قرار دارند عملا در بخش مواد مخدر و محرک طبقه بندی شده اند و متاسفانه ترامادول و متادون در این دسته، عامل اصلی مسمومیت هستند. در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت مسمومیت دارویی در حال حاضر، شایع‌ترین عامل مراجعه مسمومیت به بیمارستان‌ها است از سوی دیگر متاسفانه مشاهده می‌شود کماکان به دلیل عدم ثبت صحیح دسته دارویی یا اطلاعات مشکوک، بخش عمده‌ای از مسمومیت‌های دارویی در دسته سایر و نامشخص دسته بندی شده است که دقت بیشتر در ثبت و استخراج آمار در بیمارستان‌ها را طلب می‌کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: از نظر تعداد مسمومیت‌های دارویی مراجعه شده به بیمارستان ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی و مشهد بیشترین مراجعات را با ۳ تا ۶ هزار مورد، به خود اختصاص داده اند، اما درصد و سهم مسمومیت ناشی از دارو نسبت به کل مسمومیت‌ها در دانشگاه‌های اردبیل، مازندران، آبادان، یاسوج و شیراز (حدود ۶۰ درصد) بالاترین میزان را داشته است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی از مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به عنوان یکی از مسمومیت‌های تهدیدکننده حیات یاد کرد و گفت: بالاترین درصد و سهم مسمومیت ناشی از منوکسید کربن نسبت به کل مسمومیت ها، مربوط به حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهرود، مراغه، یاسوج، زاهدان، بیرجند، خمین و بجنورد بوده، اما تعداد مراجعین مربوط به این نوع مسمومیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارومیه، یاسوج، اردبیل و زاهدان بالا بوده است.

جهانپور بیان داشت: در بررسی‌های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۶ دانشگاه علوم پزشکی، در سال گذشته و نیمه اول امسال، اصلی‌ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل، مربوط به دارو‌های متادون و ترامادول بوده و تریاک، شیشه، مرفین، هروئین و حشیش در رده‌های بعدی قرار دارند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: