تاریخ انتشار: ۲۰:۱۷ - ۰۶ آبان ۱۳۹۸
لاریجانی تأکید کرد؛
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تقویت تولید در کشور یکی از سیاست‌هایی است که پیگیری می‌شود.

لزوم تقویت تولید در کشور/ حمایت تمام‌قد مجلس از سرمایه‌گذاری در بخش معدن

رویداد۲۴  «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز در آیین بهره‌برداری از مرحله دوم شرکت فولاد کویر دامغان اظهار داشت: تقویت تولید در کشور یکی از سیاست‌های مهمی است که به طور جدی پیگیری می‌شود.

وی افزود: صنعت در برخی از بخش‌ها خوشبختانه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و با پیگیری‌های انجام شده، توجه خوبی به تولید داخلی صورت گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلاتی نیز بر سر راه تولید در کشورمان وجود دارد که باید رفع شود، ادامه داد: بخشی از مشکلات هنوز رفع نشده است و شماری از واحد‌های تولیدی در شهرک‌های صنعتی مشکل دارند.

تمرکز غیرمنطقی در بخش معادن

لاریجانی بیان کرد: سرمایه‌گذاری در بخش فولاد در ۴۰ سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده و جزو صنایع اساسی و مادر به شمار می‌رود؛ هرچند سختی‌هایی در مسیر رشد و توسعه کشور وجود دارد، اما حضور جوانان پر همت بی‌شک موجب اعتلای کشور خواهد شد.

وی بیان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش‌های معدن، کشاورزی و گردشگری در استان سمنان و شهرستان دامغان وجود دارد؛ متأسفانه در بخش معادن، سرمایه‌گذاری مناسب و اساسی به انجام نرسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در گذشته تمرکز غیرمنطقی در بخش معادن انجام شده بود که افراد را برای سرمایه‌گذاری در این بخش با مشکلات زیادی مواجه می‌کرد؛ اما امروز در هر استان، شورای معادن وجود دارد که سرمایه‌گذاری در بخش معدن را برای سرمایه‌گذاران تسهیل می‌کند.

حجیم بودن دولت مانعی برای سرمایه‌گذاری

لاریجانی با بیان اینکه حجیم بودن دولت مانعی برای سرمایه‌گذاری در کشور است، گفت: سیستم دولتی باید هدایت‌گر باشد؛ از استاندار سمنان می‌خواهم که شورای معادن استان را بسیار جدی بگیرد و زمینه را برای رشد صنایع معدنی هموار سازد.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از هرگونه حمایتی از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن دریغ نخواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: ظرفیت‌های خاص و ممتازی در بخش دانشگاهی استان سمنان وجود دارد و خوشبختانه استان در این خصوص استفاده مناسبی از این ظرفیت‌ها داشته است.

لاریجانی افزود: باید خلأ‌های موجود در بخش دانشگاه و دیگر بخش‌های استان شناسایی و برطرف شود و جهت‌گیری دانشگاه‌ها در استان سمنان باید به سمت آموزش‌های کاربردی باشد.

وی تصریح کرد: کار مهمی که با عنایت خاص رهبری و با تصویب مجلس به انجام رسید، خلق امکانات برای افزایش ظرفیت‌های اشتغال در روستا‌ها و در نتیجه افزایش ماندگاری در روستا‌ها و تلاش در جهت مهاجرت معکوس روستائیان بود.

اعتبارات مناسب آبیاری تحت‌فشار

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با اذن مقام معظم رهبری، مبلغ قابل‌توجهی ارز از صندوق توسعه ملی با پنج یا شش درصد سود برای سرمایه‌گذاری به روستائیان تعلق یافت.

لاریجانی تأکید کرد: با عنایت به وضع آبی کشور و استان سمنان، خوشبختانه با حمایت مجلس شورای اسلامی و تلاش دولت و حمایت کشاورزان، اعتبارات مناسبی برای آبیاری تحت‌فشار و تأسیس سیستم‌های گلخانه‌ای اختصاص یافت.

وی بیان کرد: با عنایت به موقعیت استان در مسیر جاده تهران به مشهد، قطعاً سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری استان سمنان دارای توجیه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ما به دلیل شیطنت‌های آمریکایی‌ها با مشکلاتی مواجه است؛ اما بی‌شک این دوران گذراست. در شرایط فعلی با مشکلاتی از سوی دشمنان خارجی مواجه هستیم و هدف‌گذاری دشمنان نیز مأیوس کردن مردم و ایجاد مشکلات اقتصادی برای کشور است.

ضرورت همبستگی ملی

لاریجانی افزود: دشمن در تلاش است تا با ایجاد مشکلات مختلف، کشور را دچار مشکل و اختلال کند؛ رسانه‌ها در حوزه‌های سیاست، فرهنگ و اجتماعی به‌گونه‌ای سخن بگویند که موجب برهم زدن آسایش مردم نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ‌چیزی به‌اندازه همبستگی برای کشور ضرورت ندارد، افزود: همه باید مسأله ملی و اصلی کشور را تشخیص داده و با هم همفکر باشیم؛ طرح سخنان نیشدار، دلسردکننده و... برای امروز نیست و رسانه‌ها به این مهم توجه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: خیر و صلاح کشور در این است که همه اقشار از مسائل حاشیه‌ای اجتناب کرده و به همبستگی ملی لطمه نزنند؛ همه باید دنبال رونق اقتصادی بوده و نگذاریم اقتصاد مملکت با مشکل مواجه شود.

لزوم گره‌گشایی از مشکلات مردم

لاریجانی بیان کرد: استقامت مقابل دشمن آن است که همه بخش‌ها و همه مسؤولان برای رفع مشکلات مردم تلاش کنند. اگر تخلفی در کارخانه یا مرکز صنعتی انجام شد، نباید کارخانه را تعطیل و جمعی را بیکار کرد؛ تعطیلی یک کارخانه یعنی بیکاری صد‌ها نفر باید عنصر فاسد را عزل و با او برخورد کرد؛ نه آنکه کارخانه‌ها را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم مقابل دشمن بایستیم، همبستگی تمام مردم و گره‌گشایی از مشکلات مردم راهکار این موضوع است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بخش‌های قضایی و امنیتی کشور باید به‌گونه‌ای مبارزه با فساد را به انجام رسانند که کارخانه‌ها دچار رکود نشوند.

این مراسم با حضور استاندار سمنان، نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه دامغان و مسؤولان محلی و استانی برگزار شد.

منبع: دفاع پرس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: