تاریخ انتشار: ۱۹:۱۵ - ۲۴ دی ۱۳۹۸

سخنگوی جانسون: انگلیس به جایگزین برجام می‌اندیشد

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس در حالی که بوریس جانسون ساعاتی پیش اعلام کرده بود «توافق با ترامپ» جایگزین برجام شود، بار دیگر اعلام کرد که لندن مایل است برای توافق جایگزینی اقدام کند که از نظر آن‌ها سبب «بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای» شود؛ به شرط آنکه از حمایت آمریکا برخوردار باشد.

سخنگوی جانسون: انگلیس به جایگزین برجام می‌اندیشدرویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، ‌وی امروز(سه‌شنبه ۲۴ دی) در عین حال تاکید کرد که توافق هسته‌ای کنونی، تنها توافق موجود است.

وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه عضو برجام امروز، بیانیه‌ای با عنوان فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی، صادر کردند.
آنها در عین حال گفتند که به کارزار آمریکا برای اعمال فشار حداکثری بر ایران ملحق نمی‌شوند.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

سخنگوی جانسون به خبرنگاران گفت: در حال حاضر، برجام تنها توافق موجود است که ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز می‌دارد اما همانگونه که نخست‌وزیر پیش از این گفت، اگر در آینده بتوانیم در زمینه توافقی بهتر که از حمایت آمریکا برخوردار باشد، به توافق دست یابیم،در آن صورت این همان چیزی است که درجهت آن اقدام می‌کنیم. ۹۱۰۹

نخست‌وزیر انگلیس ادعا کرده که بهتر است «توافق با ترامپ» جایگزین برجام شود. او با این وجود، خروج آمریکا از این توافق را دلیل اصلی تنش‌های اخیر در خاورمیانه دانست و گفت، لندن به همراه متحدان اروپایی‌اش به واشنگتن فهماند که آنها خواهان تنش در منطقه نیستند. وی گفت که اگر توافق کنونی(برجام) از دست برود، نیاز به یک جایگزین خواهد بود.

ایران ۱۵ دی‌ماه جاری با صدور بیانیه‌ای، گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.
بر اساس این بیانیه، در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

منبع: ایرنا
نظرات شما