دماوند وقف پذیر نیست/ مرتع ملار متعلق به دولت است | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۹
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها:
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها گفت: مرتع ملار ملی است و برای همیشه هم ملی خواهد ماند.
دماوند وقف پذیر نیست/ مرتع ملار متعلق به دولت است
رویداد۲۴ بهمن افراسیابی در مورد ماجرای وقف بخشی از کوه دماوند گفت: دماوند وقف پذیر نیست، دماوند شاخص‌ترین نقطه جفرافیایی کشور و جزو منابع ملی است و مالکیت آن نیز متعلق به دولت جمهوری اسلامی است. ما نه تنها با اوقاف بلکه با بعضی از دستگاه‌های دولتی و مردم به لحاظ مالکیتی تداخل و مشکل داریم، اما برای حل مشکل و رفع تداخل راهکار‌های قانونی وجود دارد و بر اساس مستندات قانونی و فنی و با بازدید میدانی و هم با تفسیر عکس‌های هوایی و سایر مستندات اختلافات بررسی و رفع تداخل می‌شود.

وی ادامه داد: با سازمان اوقاف طی دو سال گذشته صد‌ها اختلاف جزیی و کلی در قالب کمیسیون مشترک حل شده و انشالله در آینده نزدیک مشکل ملار هم حل خواهد شد. دو پلاک ٦٨ و ٦٩ اصلی از بخش ٧ ثبت لاریجان مشهور به مرتع ملار در مورخه ١٣٤٨/١٠/٢٠ توسط اداره کل مازندران (ساری) اعلام ملی و در تاریخ ١٣٨٠/٣٠/٢٧ با رای قاضی کمیسیون ماده واحده مالکیت قطعی آن بنام دولت تثبت می‌گردد.

افراسیابی ادامه داد: بنابرین پلاکات مذکور ملی و متعلق به دولت است و اجازه هیچگونه تغییر و تبدیل در آن نخواهیم داد، اداره ثبت شهرستان آمل در درخواست اداره منابع طبیعی جهت کاداستر پلاکات فوق اعلام داشته، اراضی فوق وقف اعلام گردیده و بنام اوقاف سند صادر شده است.

وی افزود: پلاکات فوق هر چند ملی است و اجازه هیچگونه اقدام به دستگاهی و یا افرادی نخواهیم داد، اما با سازمان اوقاف هماهنگی کردیم تا در اولین کارگروه مشترک مطرح و بر اساس مستندات قانونی بررسی و رفع اختلاف کنیم.

بیشتر بخوانید:
جزییاتی درباره وقف کوه دماوند/ اراضی مهم ایران که در اختیار سازمان اوقاف است، کدامند؟

افراسیابی گفت: باید عرض کنم اختلافات بزرگتر از این هم بوده که قبل از رسانه‌ای شدن حل گردیده است. مسوولان فعلی سازمان اوقاف بسیار همراه و دلسوز منابع طبیعی هستند و در آینده بسیار نزدیک نتیجه کارگروه را خدمت ملت عزیز کشورمان عرض خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: شایان ذکر است کلیه پلاکات هم جوار که در ضلع شرقی دماوند واقع گردیده در اولویت اول طی دو یا سه هفته آینده و سایر پلاکات متصل به دماوند که خارج از محدوده استان مازندران است تا پایان سال کاداستر خواهیم کرد تا دماوند برای همیشه از هر آسیبی در امان باشد. مجددا جهت اطمینان خاطر هر چند اراضی مورد بحث تا قله دماوند فاصله زیادی دارد، اعلام می‌کنیم که مرتع ملار ملی است و برای همیشه هم ملی خواهد ماند.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: