تاریخ انتشار: ۱۲:۵۲ - ۰۸ مهر ۱۳۹۹
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶ گروه در کشور بر روی واکسن کرونا در حال کار هستند که به مراحل حساسی نیز رسیده اند و پیش خرید واکسن کرونا را نیز شروع کردیم.

زمان تولید واکسن کرونا

رویداد۲۴ دکتر سعید نمکی پیش از ظهر امروز در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گلستان، با اشاره به کرونا نتوانست ما را غافلگیر کند، اظهار کرد: از زمانی که اعلام کردند این ویروس در چین شیوع پیدا کرده، ما خودمان را آماده کرده بودیم.

وی افزود: قبل از اینکه طوفان کرونا به کشورهای اروپایی و غربی برسد، رسانه‌های آنها کشور ما را نسبت به مدیریت کرونا تحقیر می کردند اما زمانی که این طوفان به خود آنها رسید، دیدید که با چه افتضاحی روبه‌رو شدند و بیماران آنها در چمن و خارج از بیمارستان بستری می شد. البته ما برای تمامی بندگان خدا در دنیا آرزوی سلامتی، تندرستی و سرافرازی داریم.

وزیر بهداشت بیان کرد: مدیریت ما در کرونا در شرایطی انجام شد که در آمریکا و انگلیس علاوه بر زیرساخت های زیادی که در گذشته ایجاد شده، به ترتیب ۱۱۱ میلیارد دلار و ۲۲ میلیارد دلار برای بخش درمانی در مدیریت کرونا در نظر گرفته شد و در کشور ما از یک میلیارد دلار در نظر گرفته شده نیز تاکنون ۲۷ درصد آن پرداخت شده است. در کشور ما فاکتورهای دیگری از جمله لطف خدا، حمایت‌های بی دریغ مقام معظم رهبری و مجاهدت های کادر درمانی به میدان آمدند.

نمکی با اشاره به اینکه کشور در ظالمانه ترین تحریم تاریخ قرار دارد، گفت: زمانی که می‌خواستیم ماسک وارد کشور کنیم، در فرودگاه جلوی هواپیما را می‌گرفتند. در عرض کمتر از دوماه از وارد کننده ماسک و مواد ضدعفونی، به تولید کننده و صادر کننده آن تبدیل شدیم. 

وی بیان کرد: ما حتی یک بیمار را هم نداشتیم که در بیمارستان منتظر رسیدگی های درمانی باشد. حتی یک نفر پیر را از دستگاه تنفسی خارج نکردیم تا آن را به یک جوان متصل کنیم. هرگز تبعیض نژادی و قومیتی در بیمارستان ها اتفاق نیفتاد.


بیشتر بخوانید: جزئیاتی از تولید واکسن هندی کرونا/ اعلام قیمت واکسن


وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ دارو ثبت شده موثر برای کرونا در دنیا نداریم، خاطرنشان کرد: طی این مدت هر دارویی که حتی گفته می‌شد ۱۰ درصد در درمان کرونا موثر است را در کشور وارد می‌کردیم و بعد از مدتی هم آن را خودمان تولید می کردیم. امروز تمام این داروها را خودمان تولید می‌کنیم و آماده صادرات آن هم هستیم.

نمکی در ادامه با تاکید بر اینکه تجربه نفیس دفاع مقدس در مدیریت کرونا در کشور نقش اساسی داشت، گفت: مدافعان سلامت ما که ۱۰ تا ۱۲ ماه کارانه معوق داشتند، نگفتند که به خاطر این بدهی کار نمی‌کنند و لباسشان را کنار می‌گذارند. آنها تن به آتش زدند و از طلبکاری خود چیزی نگفتند.

وی با بیان اینکه در این مدت حتی یکبار هم احساس تنهایی نکردم، تصریح کرد: طلبه، بسیجی، نیروهای مسلح، خیران، مدیران و اقشار مختلف مردم از ابتدا کنار ما آمدند. 

وزیر بهداشت در ادامه‌ گفت: امسال علاوه بر ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی که در اوج تحریم در کشور در حال انجام است، ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت به ظرفیت بیمارستان های کشور اضافه می شود. در طول تاریخ کشور در طول یک سال بیش از ۴۵۰۰ تخت اضافه نشده بود.

نمکی بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته روز گذشته، ۳ ماه از معوقات پرستاران و ۲ ماه از معوقات پزشکان خانواده پرداخت شد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: