تاریخ انتشار: ۱۲:۵۱ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
وکیلی در گفتگو با رویداد‌۲۴:
وکیلی عضو هئیت رئیسه مجلس دهم معتقد است که به دلیل فضای ناامیدی که وجود دارد تاکنون کسی از جریان اصلاح طلبان حاضر به حضور در رقابت‌های انتخابات ۱۴۰۰ نشده است.
محمد علی وکیلی
رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: اگرچه کلید واژه بلاتکلیفی همچنان در سپهر سیاسی ایران در جریان است، اما هرچه زمان می‌گذرد، شخصیت‌ها و جریانات سیاسی بیشتر نشان می‌دهند که از انتخابات ۱۴۰۰ چه می‌خواهند. اصلاح طلبان و اصولگرایان علی رغم همه گمانه‌زنی‌ها، اما هنوز میسر روشنی برای ۲۸ خرداد سال آینده ترسیم نکرده اند. یک فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید اصولگرایان توهم سهل الوصول بودن رسیدن به پاستور را دارند و اصلاح طلبان با ناامیدی دست و پنجه نرم می‌کنند.

محمد علی وکیلی نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با رویداد‌۲۴ می‌گوید: طبقه متوسط که پایگاه رای اصلی اصلاح طلبان در جامعه بود و پیام اصلاح طلبان را در جامعه مهندسی می‌کرد از بین رفته است و اکنون دیگر در صحنه جامعه ایران حضور ندارد.

وی درباره انتخابات ۱۴۰۰ و وضعیت اردوگاه دو جریان اصلی سیاسی در کشور نیز گفت: هنوز یخ انتخابات آب نشده و همچنان فضای سردی بر سر ساحت سیاست در کشور حاکم است و بلاتکلیفی گروه‌های سیاسی همچنان ادامه دارد و حتی هرروز بیشتر می‌شود. در اردوگاه اصولگرایان به دلیل توهم سهل دانستن دستیابی جایگاه ریاست جمهوری مدعیان بسیاری صف کشیده اند و در اردوگاه اصلاح طلبان به دلیل ناامیدی هیچ کس حاضر به حضور نیست.

پایگاه رای اصلاح طلبان در جامعه از بین رفته است

وکیلی با اشاره به اینکه در اردوگاه اصلاح طلبان به دلیل ناامیدی تا الان کسی حاضر به حضور نشده و بلاتکلیفی بر سر تعیین نامزد نهایی همچنان حاکم است، گفت: اکنون که در حال صحبت هستیم فضای عمومی فضای یخ زده و بی روح و بی نشاط است و در فضای سیاسی تحرک هدفمندی وجود ندارد و در اردوگاه اصولگرایان شاهد تکثر نامزد‌ها به خاطر تصور سهل الوصول دانستن فتح پاستور هستیم و در اردوگاه اصلاح طلبان بلاتکلیفی ناشی از ناامیدی و میزان مشارکت را می‌بینیم.

عضو سابق هیئت رئیسه مجلس افزود: مجموعه عواملی دست به دست هم دادند که اصلاح طلبان به این نقطه عدم اقبال رسیده‌اند. یکی از این عوامل این است که عملکرد دولت روحانی به پای اصلاح طلبان نوشته شده و به همین خاطر سرنوشت اصلاح طلبان با سرنوشت دولت روحانی گره خورده است. دوم اینکه در طول سال‌های گذشته این طبقه متوسط بود که پایگاه اصلی رای اصلاح‌طلبان محسوب می‌شد، پایگاه رایی که امروز از بین رفته به همین جهت آن طبقه‌ای که محرک جامعه بود و پیام اصلاح طلبان را مهندسی اجتماعی می‌کرد در صحنه امروز جامعه ایران حضور ندارد.

مشارکت اصلاح‌طلبان در گرو گشایش اقتصادی چند ماه آینده است

این فعال سیاسی اصلاح طلب در تجلیل چشم انداز وضعیت اصلاح‌طلبان گفت: اصلاح طلبان فرصت زیادی برای سخت گیری و رفتن به سمت گزینه حداکثری ندارند. رفتن به سمت گزینه حداکثری برای زمانی است که شرایط نرمال باشد. اکنون شرایط عادی نیست به همین دلیل به نظر من همه عقلای جامعه باید کمک کنند که کشور دست فردی تندرو رادیکال نظم ستیز نیفتد حالا این فرد می‌خواهد یک اصولگرای عاقل باشد یا یک اصلاح طلب میانه رو. مهم این است که کشور به دست جریان رادیکال نیفتد.


بیشتر بخوانید:اصلاح طلبان نمی‌خواهند ویترین انتخابات باشند/ ظریف و جهانگیری شانسی در انتخابات ۱۴۰۰ ندارند


وکیلی همچنین گفت: هنوز آرایش اصلاح طلبان شکل نگرفته و باید صبر کنیم و ببینیم در یکی دوماه آینده چه اتفاقاتی در عرصه سیاست خارجی می‌افتد و آیا اجازه می‌دهند از رهگذر گشایش‌هایی که در حوزه سیاست خارجی می‌افتد به اصلاح امیدوار شویم و گشایشی در زندگی مردم ایجاد شود یا نه، همه چیز در چند ماه آینده مشخص می‌شود.

اشکالی ندارد فردی از یک قوه به قوه دیگری برود

وی درباره تحرکات جریان اصولگرایی نیز گفت: به رغم تکثر در جبهه اصولگرایان، در آنجا هم تمایل این است که فردی نامزد شود که ظرفیت مشارکت سازی و امکان ایجاد مشارکت داشته باشد. اگر این مفروض درست باشد من فکر می‌کنم رئیسی از ظرفیت بالایی برای ایجاد مشارکت و اجماع سازی برخوردار است. هیچ منافاتی هم ندارد کسی رئیس یک قوه باشد و وارد یک قوه دیگر شود. این در حالی است که قالیباف توان اجماع سازی ندارد، اما از پایگاه رای نسبی برخوردار است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
0
3
عقلای بی عقل جمع شوند تا آقای وکیلی دو باره بتواند به قدرت جلوس فرماید! رادیکال ، تندرو ، افراطی و.....دیگر خریدار ندارد! این دولت محترم اینقدر به اشکال مختلف به بیت المال دست درازی کرد که تا هفت نسل پشت خودشو بست! حقوقهای نجومی ، تمام شرکتها اعضای هیئت مدیره از منصوبین نسبی و سببی هستند ، شرکتهای خارج و.....
مردم به هیچ جناحی ذره ای اعتماد ندارند! مردم دیانت ، سلامت و پاکدستی و کار می خواهند و بس! یعنی بازگشت به اهداف اولیه و اصلی انقلاب!
Nima
|
Canada
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
0
2
این آقای محمد علی در همین چند خط نشان داد چقدر سواد سیاسی دارد.
یعنی چه طبقه متوسط پیام اصلاح طلبان را در جامعه مهندسی می کردند؟
گروه سیاسی؟ کدام گروه سیاسی شما ها در مجلس دهم کدام لایحه را در جهت تقویت دموکراسی تصویب کردید، فقط به دنبال منافع شخصی بودید و تعظیم در برابر قدرت.
نکته بعد پایه های اقتصادی کشور در ۴۰ سال گذشته شکل گرفته است، انتظار دارید در فرصت دو ماهه چه اتفاقی بیافتد.
ایشان به آزادی اعتقاد ندارد می گوید عقلا بنشینند پشت درهای بسته برای مردم تصمیم بگیرند.
اگر اولیات دموکراسی را متوجه بودند نمی گفتند رییس قوه قضاییه می تواند رییس جمهور شود، وقتی کسی وارد دو نهاد یکی نهاد نظامی یکی نهاد قضاوت شد دیگر نباید وارد هیچ فعالیت سیاسی شود.
این خلاف اصول مسلم دموکراسی است.
ناشناس
|
Belgium
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
0
4
میخوام به این شخص بگم : آنچه مردم را فرض کردی ؛خودتی ! برو خودت را بیچاره کن.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: