تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
سفر پاپ فرانسیس به عراق و دیدار با آیت الله سیستانی خبر مهم امروز بود. اگرچه این دیدار برای کاهش تنش‌های فرقه‌ای و تلاش برای صلح انجام شده، اما برخی آن را به دستاویزی برای دامن زدن به اختلافات تبدیل کردند و از این گفتند که برای غرب «نجف» مرکز شیعیان جهان است نه «قم» و به همین دلیل پاپ به عراق رفت نه قم.

دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

رویداد۲۴ رایان حسینی: از چند مدت قبل خبر احتمال دیدار پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان با آیت الله سیستانی مرجع شیعیان عراق مطرح شده بود و امروز این سفر انجام شد.  خبرگزاری فرانسه به نقل از لویس روفائیل اول ساکو» پاتریارک بابل کلدانیان و رئیس کلیسای کاتولیک کلدانی گزارش کرده که این یک «دیدار خصوصی» است و آن‌ها در این دیدار درباره «یک نوع از چارچوب برای محکوم کردن همه کسانی که به حق حیات و زندگی حمله می‌کنند»، صحبت خواهند کرد.

تا پیش از این سابقه نداشته که یک پاپ به عراق سفر کند؛ این سفر از دو جهت اهمیت دارد؛ یکی آنکه به تازگی چند بمبگذاری انتحاری در عراق انجام شده و امنیت جان پاپ فرانسیس در عراق با اما و اگرهایی روبروست. دوم آنکه از بدو شیوع ویروس کرونا تا کنون پاپ فرانسیس به جایی سفر نکرده بود و در این شرایط احتمال تجمع مردم برای دیدار با او بسیار وجود دارد؛ با این حال پاپ فرانسیس در مقابله با آنچه «خشونت در جهان» خوانده تصمیم گرفته به عراق برود. او گفته سفر به بغداد را به عنوان «زائر صلح» انجام می‌دهد و تلاش می‌کند بتواند صلح و آشتی را به عراق بازگرداند یا دست‌کم برای رسیدن به آن هدف سعی کند.

معمولا مقامات اول یک کشور در فرودگاه به استقبال مهمانان نمی‌روند اما اهمیت سفر پاپ فرانسیس به عراق آنقدر زیاد بوده که مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در فرودگاه بغداد از پاپ استقبال کرده است.

برنامه سفر پاپ فرانسیس به عراق

بخشی از برنامه سفر پاپ فرانسیس به عراق، سفر به چند شهر دیگر به جز بغداد از جمله ناصریه مرکز استان ذی‌قار و بازدید از شهر باستانی اور و زادگاه حضرت ابراهیم است. همچنین پاپ قرار است با مسیحیان اربیل دیدار کند. بشار وردا اسقف اعظم کلیسای کاتولیک اربیل گفته «پاپ برای ملاقاتی مستقیم با مسیحیان به اربیل می‌رود تا نشان دهد که به رنجی که آنها دیده‌اند اهمیت می‌دهد.»

اما مهمترین بخش سفر دیدار با آیت الله سیستانی است که بدون تشریفات رسمی انجام می‌شود. یکی از حاشیه‌های این دیدار صحبت و احتمال امضای «سند اخوت برای صلح جهانی» است که قبلا شیخ احمد الطیب مفتی اعظم الازهر مصر نیز آن را امضا کرده بود.

در سند «سند اخوت برای صلح جهانی» خشونت و افراطی‌گری مذهبی نقد شده است. مسلمانان مصر و دیگر کشورها شیخ احمد را مورد نکوهش قرار دادند که چرا چنین سندی را امضا کرده است. به اعتقاد آنها امضای این سند عملا این مفهوم را می‌رساند که «مذهب مساوی با خشونت است» بنابراین چنین سندی نباید امضا می‌شد. شاید به همین دلیل بود که در عراق تصمیم گرفته شده از این حاشیه‌ها اجتناب شود. چنانچه عرب نیوز به نقل از یک مقام رسمی در بیت الله سیستانی خبر داده که ایشان چنین سندی را امضا نخواهد کرد.


بیشتر بخوانید: پاپ فرانسیس: حکومت ها باید سکولار باشند


پاپ آیت الله سیستانی

سفر پاپ فرانسیس به عراق چه اثراتی دارد؟

به گزارش رویداد۲۴ دیدارهای سیاسی و مذهبی در سطوح بالا، دیدارهای طبیعی است که تا کنون بسیار سابقه داشته است؛ اما دیدار یک مرجع تقلید شیعه با رهبر مسیحیان کاتولیک جهان که اتفاقا هر داعیه رهبری جهان مذهبیون را دارند، اتفاقی نادر و قابل توجه است؛ آنهم در شرایطی که مسیحیان عراق تعداد قابل توجهی ندارند که پاپ فرانسیس بتواند تاثیری بر مناسبات سیاسی عراق بگذارد. در آخرین سرشماری، جمعیت مسیحیان عراق یک‌ونیم میلیون نفر محاسبه شده که پس از حمله داعش به عراق به کمتر از ۴۰۰ هزار نفر رسیده است. با این حال این پیش‌بینی وجود دارد که دیدار دو رهبر دینی با اهمیت در جهان می‌تواند از تنش‌های فرقه‌ای و مذهبی بکاهد.

پاپ فرانسیس ۸۲ ساله در راستای صلح عمومی بسیار تلاش کرده؛ از جمله در حرکتی غیر قابل پیش بینی در حالیکه از درد پا نیز رنج می برد، جلوی رهبران مسیحی سودان جنوبی به زمین نشست و پای آنها را بوسید و از آنها درخواست کرد تا جنگ داخلی به پا نکنند. در اتفاقی دیگر پای مهاجران را بوسید و از آنها دلجویی کرد.

دیدار پاپ فرانسیس و آیت الله سیستانی

محمد مسجدجامعی سفیر سابق ایران در واتیکان درباره سفر پاپ به عراق به روزنامه ایران گفته «دولت عراق در مجموع خود مشتاق انجام این سفر است و آن را به سود خود می‌داند. این سفر جایگاه عراق را به عنوان کشوری که به همه ادیان و اقلیت‌های خود احترام می‌گذارد، ارتقا می‌دهد و به طور کلی حیثیت مصطفی کاظمی را افزایش می‌دهد. این افزایش پرستیژ از دو ناحیه اتفاق می‌افتد: یکی از ناحیه افکار عمومی غربی و دیگری از ناحیه افکار عمومی مسلمانان و به‌ویژه اعراب.»


بیشتر بخوانید: دوگانه نجف - قم چقدر جدی است؟/ کدام حوزه تعیین کننده آینده شیعیان خواهد بود؟


چرا پاپ فرانسیس برای دیدار رهبر شیعیان به عراق سفر کرد نه قم

مهمترین تحلیلی که در روزهای اخیر درباره سفر پاپ فرانسیس به عراق شده، این بوده که اگر بنای دیدار با رهبر شیعیان جهان بوده، چرا نجف انتخاب پاپ بوده و مقصد سفر قم انتخاب نشده است؟ رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور ماجرای سفر را اینگونه تحلیل کردند که برای دنیا، اهمیت آیت الله سیستانی از مراجع حاضر در قم بالاتر است بنابراین پاپ به عراق رفته است. در گزارشی آمده است: سفر پاپ به شهر نجف و دیدار وی با آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان، پیام روشنی به جهان و خاورمیانه است، مبنی بر این‌که نجف قلب تشیع میانه‌رو و پایتخت آن است، نه قم.»

ایندیپندنت فارسی رسانه مخالف جمهوری اسلامی در مطلبی نوشت: «سفر پاپ به عراق پیام‌های مهمی را به طرف‌های مختلف در داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها افزایش اعتماد جامعه جهانی به دولت عراق و نهاد‌های دولتی خواهد بود، علی‌رغم این‌که تهران و متحدان شیعه آن سعی دارند این سفر را در سطح بین‌المللی ضعیف جلوه دهند.» این تحلیل البته در حالی منتشر شده که تا این لحظه نشانه‌ای بر ضعیف جلوه دادن سفر آیت الله سیستانی به عراق در رسانه‌های ایرانی مشاهده نشده است. حتی رسانه‌های اصولگرای تندرو همچون مشرق یا تسنیم اخبار این سفر را کاملا پوشش داده‌اند.

تصاویر سفر پاپ به عراق

پاپ فرانسیس یکبار برای آیت الله مکارم شیرازی پیام ارسال کرده است؛ این پیام در پاسخ به نامه آیت الله مکارم بود که در آن تاکید شده بود که «اعمال خشونت، به‌ویژه وقتی‌که به نام خدا و دین انجام می‌شود، اهانت به خدا و ظلم عظیم به قربانیان است. بنابراین رهبران دینی امروز باید بیش از گذشته برای حفظ کرامت همه انسان‌ها و حقوق اساسی آنها با هم فریاد سر دهند.»

به جز این نامه و حضور نماینده پاپ در ایران برای مراسم تحلیف روحانی، ارتباط‌های دیگری میان پاپ فرانسیس و مقامات رسمی ایران وجود داشته است. از جمله دیدار حسن روحانی و پاپ فرانسیس که در واتیکان انجام شده بود. ویکتور گِتان خبرنگار حوزه واتیکان گفته «رابطه واتیکان و ایران، قدیمی است، و این رابطه حتی با وقوع انقلاب اسلامی هم با مشکل مواجه نشد و از زمان انقلاب تاکنون این رابطه دو نقطه عطف داشته است. ابتدا زمانی که محمد خاتمی در سال ۱۹۹۹ با ژان پل دوم در واتیکان دیدار کرد، رییس جمهوری که اصلاح‌طلب بود و حال دیدار حسن روحانی با پاپ فرانسیس که به نظر می‌آید او همان خط میانه روی را خصوصا در گفتگو با واتیکان ادامه می‌دهد.»

در دیدار روحانی و پاپ، سی. ان. ان به نقل از مقامات واتیکان گزارش داده بود که «پاپ فرانسیس بسیار مایل به سفر به ایران است.» البته رابطه ایران و واتیکان در دولت احمدی نژاد تیره شد و درخواست ملاقات احمدی‌نژاد با پاپ بندیکت در خلال سفر احمدی‌نژاد به رم و دعوت‌های رسمی احمدی‌نژاد از پاپ بندیکت برای سفر به ایران در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با پاسخ منفی واتیکان روبرو شد.

پاپ در چند پیام دیگری که درباره ایران ارسال کرده، مردم را مخاطب خود قرار داده بود، از جمله پیام‌های او برای قربانیان حادثه تروریستی ایران و همچنین قربانیان زلزله. با این حال یک دیدار که در نجف انجام شده، موضوعی شد تا با آن تلاش شود از سفر پاپ در راستای دوگانه نجف-قم استفاده شود.

یکی از موضوعاتی که منتقدان به آن اشاره می‌کنند، نقش ایران در دستیابی به صلح بوده است؛ چنانچه پاپ در جریان دیدارش با حسن روحانی از ایران خواسته بود که نقش مؤثرتری در ایجاد صلح ایفا کند. منتقدان می‌گویند پاپ امیدش برای این نقش‌آفرینی را از دست داده و به همین دلیل به نجف رفته است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۶
مهدی
|
United States of America
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
19
4
درصد تعداد شیعیان جهان بیشتر از ایران است و درصدی هم در ایران ، ایشان را مرجع می‌دانند . بهتر بود اين سوال را از آقای حسن نصرالله میکردید.
پاسخ ها
سید حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
اتفاقا شاه هم مثل گردانندگان سفر پاپ، پس از وفات آیت الله بروجردی برای انحراف افکار عمومی از امام، به آیت الله حکیم پیام داد ولی باز هم نتوانست نور الهی را خاموش کند و نخواهند توانست....
سید حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
رسانه های غربی و عناصر داخلیشان تبلیغات گسترده ای بابت دیدار پاپ با آیت الله سیستانی نمودند که عمدتا در راستای اختلاف افکنی میان مرجعیت تشیع و کم اهمیت جلوه دادن ایران است؛ کاری که شاه نتوانست در تلگراف تسلیت وفات آیت الله بروجردی به آیت الله حکیم و برای در حاشیه قرار دادن امام فقید انقلاب انجام دهد را اینان میخواهند با جهت دهی افکار عمومی با دیدار پاپ در برابر امام خامنه ای انجام دهند که باز هم نخواهند توانست...
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
16
12
آخ آخ
قم رو بگو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
برای شما غربگداها پذیرش از سوی غرب افتخار تلقی میشود والا در نزد مردان خدا این خداست که عزت میدهد نه پاپ باید گفت شما را بگو
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
9
16
من که به اسلام معتقد نیستم برای ایشون احترام زیادی قایل هستم چون کلا احترام گذاشتن به ادیان و اعتقادات مردم کار خداپسندانه ایی هستش!!!
محمدباقر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
19
5
سلام علیکم
در دوران گروگانگیر ی جاسوسان آمریکایی،پاپ نماینده ای پیش امام خمینی ره فرستاد که با پاسخ بسیار مستدل و درعین حال دندان شکن حضرت امام روبرو شده که هیچ حرفی وجوابی نتوانست بدهد،بنظر میرسد اینبار هم او در باره اوضاع سیاسی و مذهبی جهان با پاسخ بسیار مستدل روبرو میشده وبه همین دلیل به ایران نیامده ،بعبارت ساده چنته اش خالی است
سرباز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
15
15
هرچیز بجای خود نکوست
ما که امیرمون مشخصه مسیرمونم مشخصه
مهم نیست مرکز شیعه کجاست مهم اینه شیعه واقعی باشیم مهم نیست بقیه چقد تلاش میکنن برا تنش و تفرقه. مهم اینه مسلمین متحد هستند و دشمنشونم هرکی و هرچی باشه ان شاءالله نابوده
رهبرمونم مشخصه علمامونم تابع رهبری
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
11
21
کافر همه را به کیش خود پندارد. برای شیعه، قم و نجف هیچ فرقی ندارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
3
16
ایشان از لحاظ علم و تقوا و درایت و محبوبیت و تعداد مقلد واقعی بسیار تاثیر گزارند و همیشه سعی کردند در جهت استقلال حوزه و مذهب از حکومت و در جهت خیر و صلاح مردم گام بردارند
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
20
14
برای چی بیاد ایران ،، عراقی ها در دنیا خیلی خیلی از ما وضعیت بهتری دارند ،، ما هیچ اعتباری دیگر نداریم ما ترد شده ایم دیوانه هستیم که فکر کنیم ایشون بیاد ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
داداش یسر برو مشاوره خیلی خود کم بینی داری
سارا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
دقیقا. وضعیت عراقی ها از نظر فرهنگی و تاریخی و احترام فرهنگ های مختلف و آزادی بیان و حقوق شهروندی بسیار بسیار بهتر از مایی هست که فقط ادعای فرهنگ می کنیم ولی هیچ نداریم
امیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
17
9
این آقا ماسون هستش وهر حرکت و کارش در وهله اول ضربه زدن به اسلام الخصوص شیعه انجام میشه در بین مراجع شیعه و نجف هیچ فرقی نیست و ما مطیع امر مرجعیت هستیم خواه نجف باشه خواه قم
در بین شیعیان علی علیه السلام فرقی بین عرب و عجم و کرد و لر و ترک نیست. غیر این هرکسی بخاد عمل کنه سرباز شیطان هستش
علی کوثری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
9
4
دنیای عاقلان این را خوب میدانند که پاپ و واتیکان همیشه در کنترل و اختیار اربابان زر و زور تزویر بوده و عروسک دست اربابان صهیونیستی ه خیمه شب بازی مشغول ، حساب مسیحیت از کاخ نشینان واتیکان جدای از آلت دست بودن پاپ در سیاست صهیونیسم وامپریالیسم آمریکایی صهیونیستی است و مسیحیت صهیونی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
18
10
شهید سلیمانی: من با تمام علمای جان اسلام نشست و بخواست داشتم . وا... که عالم تر و با تقوا تر از این مرد (رهبر معظم انقلاب) ندیدم.
پاسخ ها
رضا سعدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
با همه نشسته؟ تقوی سنج داشته .
خوب بر فرض شهید سلیمانی گفته مگر امام معصوم گفته.
از خودت تحلیل داشته باش .
عقلت تعطیل نکن .
درود بر سلیمانی.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
خداوند رحمت کنه شهید سلیمانی رو ایشون نظر خودشون و گفتن
احسان معتمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
10
10
کفار که در راس انها اروپاییان هستند تماما بفکر اختلاف افکنی بین مسلمانان هستند و هرگز غمخوار و دلسوز نیستند چه کسانی مردم عراق را قتل عام کردند و نوامیس انها را در بازار برده فروشی فروختند انها امریکا و عربستان و امارات و قطر و انگلیس و فرانسه بودند که میخواستند تمام منطقه را نابود کنند تامنافع کثیف خودشان بیشتر شود و اسراییل امن شود و این پاپ هم جیرخوار و مامور انهاست انها به قتل میرسانند و هرجا نفوذ کنند زنا و فحشا و شرب خمر ترویج میکنند و بعد پاپ می اید انها را غسل تعمید میدهد انسانهای احمق فریب اینها را میخورند خود مردم فرانسه و امریکا مگر قیام 99 درصدی بر علیه این حاکمان جور انجام نمیدهند هدف پاپ این است که مقاومت را از حمله به امریکا پشیمان کند و اختلاف مابین مسلمانان عراق ایجاد کند تا امریکا و انگلیس کاملا عراق مسلمان را غارت و نابود و به فحشا و کثافت غرق کنند این هدف پاپ است
ایران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
4
7
خاک تو سره ایران شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
وااا
ابوالقاسم پیری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
1
14
آخر آیت الله های قم همه سلطان سلطان پیاز و سیب زمینی سلطان شکر ببین ملتی را به گدایی انداختند ملتی که یک میلیون شهید داده باید تغییر باشند پیش زن بچه خودشان شرمنده بشن آیت الله قم آیت الله های قم همشون سرمایه دارم حق مردم را تضعیف کردند مردم و دور زدن حق آیت الله سیستانی ببین به خاطر کرونا فیک اربعین و محرم تعطیل نکرد درود خدا و سیستانی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
ایول
محمد حسن حاج نصیری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
13
3
پاپ صهیونیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
حالا صهیونیستی شد ! این پاپ هم خب امام زاده نیست سوتی داشته ولی شماها از هرکی بدتون میاد میگین صهیونیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
1
11
بیاد قم ؟!!!! آخه حوزه قم که .....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
بیاد ایران بگه چی ؟ دیگه مگه اینا آبرویی برای ایران وایرانی گذاشتن که کسی بیاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
13
1
نیامده قم یا راهش ندادن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
اومد دم عوارضی گفتن برگرد
خسته از گرونی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
هههه، چقدر وقحید شما اصولگراها حالا که ما رو تو دنیا حساب نمیکنن، حتی به عنوان بزرگان شیعه داری داستان میگید، یاده یک ماه چیش و راه ندادن گازانبری برای دستبوسی ارباب پوتین افتادم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
1
دیگه آبرویی براکشورمون اینا نداشتن بیاد ایران که چی بگه ؟
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
4
0
اینکارافقط برای جدایی اتحادشیعیان است میخان بااین سیاست تفرقه بندازن ودودستگی ایجادکنن تابقول معروف شیعه روباشیعه نابودکنن
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
8
وقتی ادم این نظرات را می خواند به یک فاجعه پی می بره انهم بیسوادی ......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
درپاسخ محسن: کاملا" درست گفتی, بیسوادی وبعضی پیامها هم با ادبیات چاله میدانی
مهدی
|
United States of America
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
چرا، خریدن زمان با سرگرم کردن و فرستادن ملت دنبال نخود سیاه ‌.
آذربایجانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
2
2
عراق و بین النهرین و فدان زادگاه حضرت ابراهیم بود که اسلام مسیحیت و یهود بدان وابسته هستند و یهودیها ازانجا به اسرائیل امروزی کوچ کردند جنگ داعش با مسیحیان هم در عراق بود و هم مرجع شیعیان در عراق با ایران تفاوت اساسی داره
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: