تاریخ انتشار: ۰۷:۱۴ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۵۳ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

زندگی نرمال به سبک صداوسیما/ اگر یک هفته میوه نخوریم، همه مشکلات حل می‌شود؟

سخنان کارشناس صداو سیما درباره دعوت مردم به قناعت و نخوردن میوه بازتاب گسترده‌ای داشت آنهم در شرایطی که هشتگ زندگی نرمال این روز‌ها بهانه‌ای برای گلایه‌ها و انتقادات مردم نسبت به شیوه مدیریت کشور در حوزه‌های مختلف شده است. رویداد ۲۴ این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

یک هفته میوه نخورید

رویداد۲۴ شادی مکی: «باید سطح انتظارات و توقعاتمان را پایین بیاوریم، تا حالا خیلی آورده‌ایم پایین، اما باید از این هم پایین‌تر بیاوریم، مثلا اگر همیشه برنج را با خورش می‌خوردم الان باید برنج خالی بخورم. الان مرغ شده ۸۵ هزار تومان خب نمی‌توانیم بخریم چه کنیم؟ حالا که میوه گران شده چه لزومی دارد که روی میز ما چند نوع میوه باشد؟ حالا یه هفته میوه نخوریم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. الان باید میوه را حذف کنیم باید به آنچه که داریم قناعت کنیم. باید با داشته‌هایمان زندگی کنیم. ما باید انقدر عزت نفس و خودپندارمان قوی باشد که اگر هر کسی در برابر من توانست خرید بیشتری کند ناراحت نشوم. به بچه هم باید آموزش دهیم که شرایط زندگی ما چنین است و اگر می‌خواهد خوب زندگی کنیم باید مراعات کند. باید خودمان را محدود کنیم به جای اینکه هر روز میوه بخوریم ماهی یک بار میوه بخوریم.»

این‌ها سخنان کارشناس صدا و سیماست که در یک برنامه تلویزیونی درباره نحوه مواجهه مردم با شرایط فاجعه‌بار اقتصادی فعلی سخن گفته و به راحتی آن‌ها را دعوت به آنچه قناعت می‌نامد، می‌کند. قناعتی که معنای آن درست مصرف کردن است نه مصرف نکردن و گذشتن از حقوق طبیعی و نیاز‌های اولیه انسانی.

زندگی زیر خط فقر و دعوت صدا و سیما به قناعت

شاید نگاهی به شرایط اقتصادی مردمی که دعوت به قناعت شده‌اند بد نباشد. براساس گزارش‌های منتشرشده در اردیبهشت سال ۹۹، خط فقر در کشور ۱۰ میلیون تومان است یعنی ۱۰ میلیون تومان حداقل درآمدی است که یک خانواده برای زندگی و تامین معاش خود در جامعه باید داشته باشد؛ هر چند که این عدد چند روز پیش توسط دولت ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برآورد شد.

بر اساس برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۹۸، حدود ۴۰ درصد از مردم کشور زیرخط فقر زندگی می‌کنند. در برآوردی جدیدتر که در سال ۹۹ از سوی معاونت رفاه اجتماعی وزارت رفاه و تعاون تهیه شده، ۲۰ درصد خانوار‌های ایران زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند به این معنا که با توجه به جمعیت ۸۳ میلیونی کشور می‌توان گفت حدود ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ایران از استاندارد‌های لازم برای تامین حداقل نیاز‌های روزانه برخوردار نیستند. این برخی کارشناسان هم معتقدند یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

در چنین شرایطی سخن گفتن از قناعت در رسانه ملی جز توهین به شعور مخاطب و ایجاد خشم بیشتر در او نتیجه‌ای ندارد. برای آنها که در پخت غذا از پوست مرغی استفاده می‌کند یا شهروندانی که چلو و استخوان مرغ را می‌خورند، چگونه می‌توان از قناعت گفت؟


بیشتر بخوانید:آقازاده‌ها در ینگه دنیا!/ کدام یک از مقامات ایرانی نگران لغو اقامت فرزندشان در آمریکا هستند؟ +عکس


بنا بر چنین تحلیلی این مردم هستند که باید با قناعت و پرورش به اصطلاح عزت نفس مدیریت کشور را به دست گرفته و دولت هیچ وظیفه‌ای در قبال مردم و معیشت آنان ندارند. در این نگاه به جای آنکه نوک پیکان انتقاد و اعتراض به سوی دولت و تیم اقتصادی آن نشانه رود، انتقاد متوجه مردمی است که با توجه به نرخ پایین حقوق و دستمزد در ایران و تورم و گرانی لجام‌گسیخته توان خرید حداقل‌های معیشتی خود را ندارند. این مردم گرفتار در چنین شرایطی هستند که باید از انتظارات به حق خود کوتاه بیایند از نیاز‌های اساسی خود و فرزندانشان بگذرند.

رویکرد کارشناس صدا و سیما نسبت به عزت نفس نیز عجیب و محل ایراد است. عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی و اعتقاد به ارزشمند بودن است این در حالی است که پذیرش ناکارآمدی دولت در مدیریت اقتصاد کشور و گردن خم کردن در برابر تبعات این ناکارآمدی و شکاف طبقاتی محسوس در کشور بدون پرسش و اعتراض نه تنها نشان‌دهنده عزت نفس نیست که از فقدان احساس ارزشمند بودن در فرد و اجازه به مدیران ارشد کشور برای وارد آوردن فشار بیشتر به مردم در نبود صدای اعتراض خبر می‌دهد. فردی که خود را ارزشمند بداند قطعا چنین رویه‌ای در کشور را برنتابیده و دولتی را که با رای مردم بر سر کارآمده است مورد مواخذه و اعتراض قرار می‌دهد.

آقازاده‌ها هم هفته‌ای یکبار میوه می‌خورند؟

مهم‌ترین پرسشی که باید از صدا و سیما و کارشناسش پرسید آن است که آیا تجویز قناعت تنها برای مردم عادی است یا شامل حال مدیران ارشد و فرزندان آن موسوم به آقازاده‌ها هم می‌شود. شاید یادآوری زندگی همراه با قناعت این افراد هم بد نباشد.

۲۶ آذرماه سال جاری، هتل مجلل شانگریلای شهر استانبول در شرایط همه گیری ویروس کرونا همایشی به نام گرگ وال‌استریت در حوزه کسب و کار برگزار شد که در ایران سر و صدای زیادی به راه انداخت علت این بازتاب گسترده حضور اصغر و محمد ولایتی فرزندان علی اکبر ولایتی به عنوان برجسازان موفق در این همایش بود.

از آنجایی که بر اساس اطلاعاتی که شرکت‌کنندگان در این مراسم به دست آمد هزینه شرکت در این همایش بسیار بالا بوده است مردم این سوال را مطرح کردند که در این شرایط اقتصادی پسران ولایتی چگونه به ترکیه سفر کرده‌اند و در یک هتل بسیار لوکس و مجلل حضور دارند. به‌ویژه آنکه علی‌اکبر ولایتی مدتی پیش از این خبر از مردم ایران خواسته بود که ن مقاومت را از یمنی‌ها یاد بگیرند و به جای لباس لنگ بپوشند و نان خشک بخورند.

چند ماه پیش نیز معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس جمهور طی ویدئویی از حضور فرزندش در آمریکا دفاع کرد. او گفته بود که فرزندش حق انتخاب دارد و مردم سوال کرده بودند که چرا تنها پسر او از این حق برخودار است؟

نعیما طاهری دختر نعیمه اشراقی نوه آیت‌الله خمینی در مک مستر کانادا مشغول به تحصیل است. مادر او در انتقاد به اینکه چرا نوه رهبر مستضعفان باید به کانادا برود و تحصیل کند، گفته بود «آنجا شرایط و فضایی دارد که دختر من می‌تواند ایمان و اعتقاداتش را محکم‌تر کند. کیفیت نمازی که در کانادا می‌خواند به مراتب بیشتر از ایران است»

این موارد تنها گوشه‌ای از زندگی لاکچری فرزندان مدیران نظام است که در گوشه گوشه جهان حضوری پررنگ و پر زرق و برق دارند، زندگی‌هایی که قطعا از قناعت و عزت نفس بالای خود یا پدرانشان ایجاد نشده است. این نوع زندگی قطعا برای خواندن نماز‌های با کیفیت‌تر هم نیست که اگر به مردم داخل کشور رسیدگی شود قطعا کیفیت‌ها نماز‌ها و ادعیه‌خوانی‌ها در همین کشور خودمان بسیار باکیفیت خواهد بود. مگر آنکه بپذیریم این افراد همگی مانند حمیدرضا عارف دارای ژن‌های خوب و خاصی هستند که آن‌ها را از سایر مردم متمایز می‌کند. راستی چرا مدیران ارشد فرزندان خود را برای فراگیری عزت نفس و قناعت‌پیشگی از تمام امتیازات و رانت‌ها محروم نمی‌کنند.

زندگی نرمال با تحلیل کارشناس صدا و سیما

به گزارش رویداد۲۴ سخنان انتقادبرانگیز کارشناس صدا و سیما در حالی عنوان شد که چند روزی است هشتگ «زندگی نرمال» در توئیتر به محل مناقشه میان کاربران ارزشی و سایرین بدل شده است از یک سو کاربران ارزشی سعی می‌کنند با انتشار عکس‌هایی پرزرق و برق از طبیعت ایران و... بگویند ما در ایران زندگی خوب و نرمالی داریم و از سوی دیگر مردم منتقد با نوشتن جملاتی انتقاد آمیز هشتگ زندگی نرمال را به تمسخر می‌گیرند. هشتگی که بی‌شک باید ذیل سخنان کارشناس صدا و سیما هم آورده شود.

کاربری به نام علی در اینباره می‌نویسد: «وقتی از صدا و سیما نخوردن گوشت و مرغ و میوه برای مردم امری عادی اعلام می‌شود سخن گفتن از زندگی نرمال نامش وقاحت است.»

پروانه سلحشوری نماینده مجلس دهم نیز در توییتی نوشت: «در شرایط تهدید جنگ، تحریم، فقر و بیکاری و اقتصاد از هم پاشیده زندگی نرمال برای اکثریت ملت یک رویاست.» محمد جواد هم نوشت: «زندگی نرمال یعنی حقوق ۲۶۰۰ کارگران درسال آینده از سوءتغذیه‌شان هم جلوگیری نمی‌کند.»

حسین دهباشی نوشت: «اگر فایده‌ای داشته باشد، می‌شود یک‌هفته و حتی بیشتر میوه نخرید و نخورد. اما نمی‌شود اجاره روزافزون خانه را نداد، چون بیرون‌ات می‌کنند. یا نمی‌شود قبض سر به فلک کشیده برق را نپرداخت، چون قطع‌اش می‌کنند. مگر آویخته‌ای سایبری یا صداوسیمایی باشی و در منزلی سازمانی نشسته باشی.»

لیام هم می‌نویسد: «زندگی نرمال یعنی اینکه نهایتا توصف واکسن کرونا بایستی نه صف مرغ و روغن» حسین هم نوشت: «روغن در کیسه مشکی و یواشکی از بقالی محل، هشتگ زندگی نرمال بزن هموطن»

ایران سرزمین واکنش‌های معکوس است، به جای اینکه حکومت به دلیل عدم مدیریت اقتصادی مناسب و این حجم از رانت و اختلاس و فساد ارزی در بدنه خود عذرخواه ملت باشد این ملت است که محکوم و به عدم قناعت و تشویق به عزت نفس پروری در خود می‌شود. این تنها در سرزمین ماست که در برابر گرانی و فقر به مردم می‌گویند قناعت کنید چیزی نخورید، چون کار د یگری از ما ساخته نیست.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵۳
محمدمعصومی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
22
3
میوه نعمت خداست
اگر یک هفته حرف خدا را
جدی بگیریم مشکلات حل میشود
خدا میگوید
دانایی و عقل و خرد
معرفت و صداقت و عدالت
راه حل مشکلات زندگی است
..................................
گرگ زخمی اگر جانباز حق
محمدمعصومی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
22
2
رونق اقتصادی
نعمتهای خدا دادی است
راه حل مشکلات زندگی حرف حق است
اگر یک هفته حرف خدا را جدی بگیریم
دانایی و عقل و خرد
معرفت و صداقت و عدالت
حرف حق است
................
گرگ زخمی
پاسخ ها
قاسم
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
دوست عزیز ما چهل ساله حرف خدا رو دازیم جدی میگیریم و این حال و روز ماست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
قاسم خان کجا 40 ساله حرف خدارو گوش کردیم؟ اگه گوش میکردیم این نمیشد. اینا حرف خدارو نمیزنن فقط برای منافع خودشون کار میکنن و با خدا خدا کردن مردومو گول میزنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
این بنده خدا آقای معصومی همیشه طرفدار مردمه اینجا هم به نظر من مفهوم حرفا اینه که چون حرف حق و کار عقلانی نشده این وضعه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
بدترین مصیبت اینه به اسم خدا خیلی اتفاقا افتاد مردم بدبین شدن
Mig mig
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
33
ماشالله با پلو خالی چه چاق و چله هم شده
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
خوب برنج چاق میکنه. وگرنه گوشت و میوه که چاق کننده نیست.
محمد نوروزي
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
30
واقعا ما اينهمه كارشناس خبره داريم وضعمون اينه كه يا بايد دعا كنيم باد بياد يا بايد قناعت كنيم.
خانوم كارشناس قناعت پيشه كردن وضع جسمي ايشون اينه ،اگرقناعت نمي كردنداحتمالاتوي خود صداو سيما جانمي شدن...........
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
16
قناعت کردن مال زمانی است که یک چیزی تو مملکت کم باشد و یا تهیه آن برای کشور مشکل باشد نه اینکه اقتصاد مملکت دست دلالان دولتی باشد. این دلالان یاد گرفته اند که اگر مردم مصرف نکنند جنس را در انبارها نگهداری می کند و بعد کم کم وارد بازار می کنند تا قیمت پایین نیاد.تنها راهش کوتاه کردن دست دولتمردان از اقتصاد مملکت است . دولتمردان نبایستی کار اقتصادی بکنند و کار را دست مردم عادی بدهند. البته خود کرده را تدبیر نیست و این فساد ریشه دوانده را نمی توان از بین برد مگر به طریق کشور های آسیای جنوبشرقی و ایضاً کره شمالی!!؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
31
1
اصل حرف درست است نه اینکه فقرنیست ودرمقابل افرادی که آزبس زیادی خورده اند بالا می اورند،ولی به بعضی خوش گذشته وزندگی پدر و پدربزرگشان یادشان رفته باقناعت زندگی می کردند والان فقط منفی بافی
می کنند بجای اینکه بحساب دیگران برسند یکبار به حساب خودشان برسند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
2
36
افرادی امثال این به اصطلاح کارشناس که پریناز بنیسی نام دارد ویا افرادی مانند علی اکبر ولایتی ابوالمشاغل مادام العمر که فرزندانش مولتی میلیاردر هستند وچندی قبل مردم را به لنگ بستن ونان خشک خوردن توصیه کرده بود یا زینب ابو طالبی که زندگی سلحشورانه را برای مردم عادی تجویز نموده بود , مصداق عینی وتمام عیار این بیت شعر هستند:
ترک دنیا به مردم آموزند
خویشتن سیم وغله اندوزند
شهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
23
فقط باید تاسف بخوریم به حال و
روزمون که به کجا رسیدیم!!!
خلایق هرچه لایق!!
بای
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
28
به صدا وسیما نه اعتقاد دارم نه اعتماد
شهاب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
19
جناب آقای دککککتتتتتررولالالالالیتی زندگی مثل یمنی ها دیگه جواب نمی ده کم کم توصیه کنیدمثل کره شمالی ها زندگی کنیم علف و سوسک و موش و مار و .... بخوریم تا امثال شما به رانت و ثروت نامشروع خودتون برسید
حسین
|
India
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
3
من عادت به فحش ندارم ولی اشعالایی مثل این خانوم رو باید دار زد اشغالایی که مفتخوری بلدن یک بیشعوری می گفت شما رو به کرامت انسانی می رسونیم معلومه این میشه دکترش یه برنامه تغذیه از ایشون بگیرین سویا شده 25 تومن میوه نخوریم گوشت نخوریم مرغ نخوریم حتما نون و اب بخورییم یه لنگ هم ببندیم بریم تو خیابون بخدا من می بندم اگه گرفتنم می گم مسئولین گفتن بس کنین خواهشا این چرندیات رو خدایی خدا این هوش رو داده برای ابادانی نه برای دروغ و ریاکاری
مهمان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
14
1
با سلام،
فقط به اون قسمت كه گفته شده "آيا آقازاده ها هم ..." اشاره دارم.
حرف درست را به حاشيه نبريد. شما نبايد مردم شريف كه اكثريت بسيار بسيار بالايي دارد را در كنار يك مشت ... آقازاده قرار دهيد حتي در مقام قياس. اون آقازاده با بازي با مايحتاج مردم به هر شكلي بواسطه پدر يا مادرش آقازاده شده. اصل سزاي گران فروش نخريدن است يك اصل جهاني است. اين را در برخي كشورهاي اروپايي هم مي بينيم كه توليد كننده با گران شدن بي دليل محصول خودش هم مخالثت مي كند چرا كه مقدار فروشش پايين ميايد و هزينه حفظ يا معدوم كردن مازاد محصولش هم به هزينه هايش اضافه ميشود. ما هم ميتوانيم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
این مال خارج هست .نه ایران.اونجا یک چیز گران بشه یه چیز جایگزین ارزان هست تا جایگزین بشه نه اینجا همه چیز باهم گران میشه
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
اگر نخریم صادر می کنند برای اونا مردم مهم نیستن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
1
4
استاد دانشگاه هم هست چرا این حرفا را زد؟
پاسخ ها
m-r
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
ايشان استاي جاي ديگه است نه دانشكاه ! دانشكاه براي خود حرمت داره
ناشناس
|
Belgium
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
17
نیمی از درد جامعه ما دلقک هایی مثل این فرد هستند که یا مشکلات را انکار میکنند و یا به ما آدرس عوضی میدند. بی کفایتی عده ای در اداره امور را از جیب طبقه ضعیف با واژهای مثل قناعت و عزت نفس جبران میکنند.آدم ترسو/ جاه طلب نه دین داره و نه شعور.
مهدی
|
United States of America
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
9
این حرف هاي دکتر تغذیه ایشان است ،برای گرفتن رژیم لاغری. برای سلامت ایشان دعا میکنم
سارا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
9
این خانم که هزارتا مدرک و صدوپنجاه تا شغل براش دست وپا شده معلومه که خودش هم یکی از نورچشمی های دولت هست،که با پول بیت المال اینقدر چاق شده،امیدوارم اونقدر چاقتر بشی که دیگه نتونی نفس بکشی
اسی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
11
الهی خدا جوابتون رو بده...
همین...
قاسم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
0
9
آقا چرا گوشت گوسفند و مرغ بخوریم. مگر علف و یونجه و ارزن چشونه که نمی خوریم؟ اونوقت تازه میشیم مثل زمان صدارت حاج میرزا آقاسی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
آخه علوفه هم‌پیدا نمیشه میبینی که برای گرونی گوشت و مرغ میگن نهاده ها گرونه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
1
9
آقا زمان پیامبر هم شعب ابوطالب ۳ سال بود بعدش بالاخره مردم روی رفاه نسبی رو دیدند. تازه اون موقع دلال و اختلاسگر نبود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
چی میگی ..شعب ابی طالب برو اونجازندگی کن‌دوست داری تادیک چی میشه مثال عربستان میزنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
جناب ناشناس بیسواد شماها یاد گرفتید به هر کلمه ی عربی یا هر چی که ظاهرا ربطی به دین داره حمله کنید منظور من این بود که مسئولانی که برای توجیه از دین و خدا پیغمبر مایه
میگذارند الکی توجیه می کنند برو تاریخ بخون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
واقعا ...قربون آدم چیز فهم.تازه همون شعب ابیطالب دوره ای بود که واقعا همه ی مسلمونا در فقر و مضیقه بودن و پیغمبر و خانواده هم عین مردم گرسنگی کشیدن نه مثل ما که گرسنگی و نخوردن و فقر و بدبختی برای مردمه ولی کله گنده ها بچه هاشون ماشین آخرین مدل سوار میشن و توی آمریکا و اروپا به ریش همین ملت بدبخت میخندن
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
10
دقیقا تو عین مسئولین مسئولین عین تو حیف از اون دانشگاهی که تو توش درس خوندی
مهدی صالحی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
4
الحمدلله از شکل و قیافه دارید میوفتید گردن ها همه کلفت شکما همه گنده از ماله مردم بدبخت خوردید که اینجوری شدید وگرنه انسان وقتی وضع جامعه رو میبینه از این حرفا نمیزنه اونم مثلا کارشناس چقدرم دلم به حال مردمان کشورم میسوزد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
4
ای خاک توو سر ما که کسایی مثل این به اصطلاح آدم میاد و توو تلوزیون هر چی اراجیف میخواد میگه یکی نیست بگه آخه محو خودت به اون چیزی که میگی اعتقاد داری اصلا هر چیی میوه توو کشور هستش رو صادر میکنین اونور آب آت آشغالاشو میدین مردم حالا اونم میگین نخورن هه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
7
0
یک هفته کمپین نخریم را امتحان کنیم ضرر ندارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
5
خیلی ها خواه ناخواه گرفتارند به توصیه هایت عمل می‌کنند یا به چنین جایی رسیده‌اند که نمیتوانند میوه خرید کنند ولی بیشتر شماها اشتهای سیری ناپذیر دارید و فقط شعار می‌دهید
عبدالله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
4
0
کمپین نخریم به خودرو را تجربه کردیم با درس گیری از آن تجربه بیایید یک هفته کمپین نخریم موادغذایی همچون مرغ وگوشت و... را وقتی گران کردند امتحان کنیم
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
5
نیازی به توصیه شما بزرگوار نیست، مردم توانایی خرید اقلام اولیه زندگی (گوشت و مرغ و میوه و..) را ندارند نه اینکه اختیار انتخاب داشته باشند..
ندارند...........
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
4
چرااین خانم اول خودوهمکاروآنهایی که پول پارومیکنندرانصیحت نمیکنداگه ایشان راست میگه اول درآمد خودوهمسرشان وطرززندگیشان رابفرمایند آنموقع معلوم میشه واگه‌ماهی یکبارمیوه میخوردالان اینجانبودچرابخاطرمنافع شخصی حاضربه رنج بقیه میشویدنکنیدخداراخوش نمیادهزینه کلاسهای خصوصی فرزندشما به اندازه خرج یکسال مابیچارهاست
سرباز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
8
سلام چهل سال مردم نمیخورند نمیخرند نمی پوشند ولی مسئولین دزدتو مملکت حار شدن به این علت که منشاء همه مشکلات مردم هستن که زیاد میخورند زنیکه بازوهات رو نگه کن بعد حرف بزن
m-r
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
6
به روايت امام حسين(ع) شكمهاي اينها ازگناه پر شده (ازهيبت و شمايل اينها پيداست) بعد ميان براي مردم نسخه ونقشه راه ميدن بهتره شما خانم محترم به فكر لاغر كردن وتناسب اندام خود باشي چون فيل پروار شدي وچون خرس تنبل خدا بدادت برسه!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
5
ما تو گوشت مرغ موندیم که گوشت گوسفند شده ارزو خدا لعنتتون کنه ..کارشناس اوردنتون هم مثله خودتون هست.تو خیابان با بچه هامون میریم باید سکته کنیم ازخجالت پدر بودنمون ..وام مسکن تون شده منت وحقارت وربا وبدتر از ربا ارزوی خانه تو دلمون مونده ازبس کرایه ورهن دادیم و گرسنه گی و قناعت شرمنده بچه هامون شدیم
Eli
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
5
از دستاوردهای انقلاب
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
0
چرا اس ما نمیزارین ..
مهناز حاتمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
4
با عرض معذرت حدود وزنشون با قناعت سازگار نیست
مژگان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
0
4
از سایز کارشناس معلومه که خودش رعایت میکنه، اندازه بازوهاش از رون من بزرگتره
خسته از گرونی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
0
9
تبر بزنی گردن این کارشناس نمیشکنه، بس که چاقه.
نمیدونم تو این صدا و سیمای فرمایشی چه خبره، یک روز اون زنکه میاد میگه هر نمیخواد جمع کنه بره، یک بار ۳ روز میان آسمون و ریسمون میبافن و با وقاحت و میگن هواپیما آمریکایی دیگه داغون شده و هواپیما خودش افتاده، یک روزم میان میگن نخورین.
باید گل گرفت صدا وسیما رو با اون بودجه ای که از پول مالیات ما ملت داره میگیره.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
0
5
رمز موفقیت بعضیها اینه اصلا با مفهوم خجالت آشنایی ندارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
0
6
خدا لعنت کنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
0
6
هر وقت مسوولین مملکت عین حضرت علی نون خالی خوردند و کفششون وصله دار بود مردم هم میوه نخورن
پاسخ ها
مهدی
| United States of America |
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
چون فکر نمی‌کنم چنين چیزی حقیقت داشته باشد، لطفا مرا با ذکر منبع راهنمایی کنید. ( نون خالی و کفش وصله دار ). متشکرم ،
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
0
2
مردم‌چه‌اهمیتی‌دارند‌منظور‌این‌خانم‌راضی‌نگهداشتن‌چند‌ابلهی‌است‌که‌در‌قدرتمد
حلیمه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
0
2
خدا لعنتت کن
نظرات شما
پیشخوان