تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
رئیس سازمان رفاه، خدمات اجتماعی:
رییس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: تا انتهای سال 99 بالغ بر 93 نفر از همکاران ما درگیر کرونا شدند و در ده روز اخیر 34 نفر کرونا مثبت داشتیم که یک سوم کل مبتلایان سال گذشته را شامل می شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا
رویداد۲۴ سید مالک حسینی رئیس سازمان رفاه، خدمات اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری تهران در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد ابتدا با اشاره به اجرای طرح زمستان گرم گفت: براساس آمار در سال 99 بالغ بر 89 هزار و 68 نفر را از سطح شهر شناسایی و جذب کردیم.

او ادامه داد: تکرار در این آمار زیاد است و بسیاری از این افراد تکراری هستند و این 89 هزار نفر هر کدام یک فرد مجزا نیستند و برخی از آنها مکررا به مراکز انتقال داده می شوند.

حسینی ادامه داد: هزار و 900 نفر از این تعداد خانم و بیش از 88 هزار نفر از آنها را مردان شامل می شدند. اما نسبت به سال قبل از آن جذب مردان 34 درصد افزایش و بانوان 25 درصد کاهش داشته است و به طور متوسط در جذب افراد بی سرپناه و بی خانمان 32 درصد افزایش جذب داشیتم.

او اضافه کرد: در فاصله آبان تا اسفند ماه سال گذشته در مجموع بالغ بر 40 هزار نفر 50 درصد جذب سالانه ما را شامل می شد جذب کردیم.

او درپاسخ به سوالی درباره به بهره برداری نرسیدن دو مددسرای فرامنطقه ای که قرار بود در ابتدای سال جاری بهره برداری شوند گفت: بزرگترین چالش پیدا کردن زمین مناسب برای این مددسراها است و برای بودجه سال 99 احداث سه مددسرای فرامنطقه ای با ظرفیت 300 نفر در نظر گرفته شد.

حسینی افزود: در سه منطقه 4، 16 و 19 زمین ها را تعیین کردیم و خوشبختانه به رغم اینکه مجموعه عمده ای از اقدامات را انجام دادیم، زمین منطقه 4 معارض شخصی پیدا کرد. در منطقه 16 پیمانکار محل را به ما تحویل نمی داد و در منطقه 19 موضوع حریم پیش آمد و زمینی که در اختیار داشیتم در حریم اتوبان قرار داشت و حریم اتوبان با آن رعایت نشده بود.

او اضافه کرد: خوشبختانه با همه تاخیرهایی که رخ داد، امیدواریم در اردیبهشت ماه حداقل احداث در یک منطقه آغاز شود و در یک منطقه به محض اینکه پیمانکار زمین را تخلیه کند اقدامات را انجام می دهیم و امیدواریم این اتفاق در سال جاری رخ دهد.


بیشتر بخوانید: ستاد مقابله با کرونا: واکسن برای عموم وجود ندارد؛ پروتکل‌ها را رعایت کنید


حسینی در پاسخ به سوالی درباره سرانجام واکسیناسون مددکاران و مددجویان گرمخانه ها گفت: در بحث واکسن از زمانی که موضوع آنفلوانزا مطرح شد، مکاتبات متعددی انجام دادیم و سه مکاتبه برای واکسن آنفلوآنزا انجام و شرایط را برای وزارت بهداشت و ستاد کرونا تشریح کردیم اما به نظر می رسد اهمیت و سختی کار مددکارها هنوز به خوبی تببین نشده است.

او با بیان اینکه مددکارها در توزیع واکسن اولویت ندارند افزود: در دوره جدید دو مکاتبه با ستاد کرونای تهران داشتیم و با نگاه مثبت قول دادند برای واکسیناسیون اما نمی دانم ایراد کار کجاست.

حسینی با تاکید بر اینکه به حوزه مددکاران کم لطفی شده است و ما شرمنده همکاران خود هستیم گفت: تا انتهای سال 99 بالغ بر 93 نفر از همکاران ما درگیر کرونا شدند و در ده روز اخیر 34 نفر کرونا مثبت داشتیم که یک سوم کل مبتلایان سال گذشته را شامل می شود. از این تعداد برخی در گرمخانه ها و تعدادی در سازمان در حال خدمت رسانی هستند. آمارها گویا است و تا این لحظه هیچ پیغامی دال بر اینکه همکاران ما در نوبت چندم دریافت هستند و استاندادر توزیع پکونه است دریافت نکردیم و شرمنده همکاران خود هستیم.

او درباره وضعیت کرونا در گرمخانه ها گفت: تا پایان سال 99 موردی که از داخل گرمخانه کرونا مثبت باشد نداشتیم، اما در چند روز گذشته دو مورد کرونا مثبت در گرمخانه ها داشتیم. محل تقریبا قرنطینه شده است اما ایراد اساسی برای قرنطینه داریم چرا که برخی از افراد مصرف کننده مواد مخدر هستند و سعی کردیم جداسازی هایی را انجاک دهیم تا مراقبت نسبی صورت گیرد.

حسینی همچنین درباره سامان سرا ها گفت: در یکی از سامان سراها نیز شش نفر از مدکاران و 4 نفر از مددجو ها کرونا مثبت شدند و خوشبختانه شرایط کنترل شد.

او درباره میزان معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها در سطح شهر پس از شیوع کرونا گفت: ما ماموریتی نداریم و به این موضوع ورود نکردیم و درباره آمار نیز نمی توانیم نظر دهیم که کمتر یا بیشتر شده اند. اما با توجه به اینکه ماده 16 فعال است و همکاران ما در حال کار کردن هستند تعداد معتادان متجاهر کمتر شده است. همچنین از سطح بزرگراه ها نیز جذب و جمع آوری معتادان متجاهر انجام می شود.

حسینی درباره رد لایحه واگذاری مراکز بهاران و احتمال تلاش مجدد بهزیستی در دوره بعدی مدیریت شهری برای واگذاری‌ آنها گفت: ممکن است شورای شهر بعدی به عنوان طرح موضوع بهاران را دوباره مطرح کند اما از آنجایی که جزو املاک شهرداری است هر مسأله‌ای پیش بیاید مردم شهرداری را پاسخگو می‌دانند.
حسینی ادامه داد: مراکز مربوط به کودکان کار در منطقه ۵ و ۸ را یک مؤسسه غیردولتی اداره می‌کند چه فرقی می‌کند بهزیستی یا شهرداری اداره کند.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره غیر فعال شدن همراه سراها گفت: همراه سراها نه تنها فعال هستند که در منطقه ۱۸ یک همراه سرا و منطقه ۱۱ نیز یک همراه سرای دیگر فعال شده‌اند و برای بودجه سال جاری نیز ردیف بودجه پیش بینی ۶ میلیاردی را بینی کرده‌ایم.

حسینی درباره ساماندهی افراد بی خانمان در گرمخانه های سیار گفت: نزدیک به 6 هزار نفر شب خدمات دهی در گرمخانه های سیار داریم و امسال وارد دومین سالی شدیم که مرگ ناشی از سرما نداشتیم و این اتفاق ارزشمندی است.

او ادامه داد: نمی توانم ادعا کنم مرگ کارتن خواب نداشتیم چرا که بخشی از ان ناشی از سومصرف مواد مخدر است اما مرگ ناشی از سرما و یا عواقب ناشی از سرما ثبت نشده است. محال است شخصی در تهران اگر بی سرپناه بماند و داوطلب حضور در گرمخانه باشد و پشت در بماند و خدمات دریافت نکند.

او درباره کارگران فصلی گفت: براساس آمار مناطق تا پیش از این دوزاده هزار نفر کارگر فصلی داشتیم و هر ساله بحثی برای ساماندهی آنها داشتیم و جاهایی برای انها منظور می شد که چاره کار نبود. از فروردین امسال اقدامی را با هماهنگی یکی از پلت فرم های آنلاین شروع کردیم و اولین مرکز آنلاین برای ساماندهی کارگران فصلی به صورت آزمایشی در منطقه 11 راه اندازی شد.

حسینی ادامه داد: در این برنامه با افرادی که در بانک اطلاعات هستند تماس می گیریم و کسانی که مدرک و تخصص دارند جذب و از گروه کارگران فصلی خارج می شوند افراد دیگر برای اخذ مدرک و تخصص به فنی و حرفه ای معرفی می شوند و در تلاش هستیم در یک سال تا یک سال و نیم آینده آنها را ساماندهی کنیم. با این اقدام در افق دو سال آینده نباید کارگر فصلی داشته باشیم و از طریق یک پلت فرم آنلاین و تلفن دعوت به کار می شوند.

حسینی در ادامه گفت:در سال 99 به 567 هزار و 593 نفر شب و در سال 98، به 489 هزار و 920 نفر شب افراد بی خانمان خدمت دادیم.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: