تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
حسن بهشتی پور کارشناس روابط بین الملل گفت: مخالفان برجام در ایران باید به این سوال پاسخ دهند که چه آلترناتیوی برای این توافق دارند؟ آیا زمانی که ایالات متحده از برجام خارج شد، وضع ما بهتر شد یا بدتر؟ باور من این است که وضع اقتصادی ما بسیار بدتر شد و مردم هم خودشان این را حس می‌کنند.

اگر برجام بد است، چرا اصرار دارید امریکا به آن برگردد؟

رویداد۲۴ او افزود:اگر برجام بد بود که نباید بر هم خوردن آن این‌قدر تبعات می‌داشت. اگر هم فکر می‌کنند برجام بد است چرا مدام اصرار دارند امریکا به تعهداتش بازگردد؟ چرا آن زمان که امریکا خارج شد، نظام تصمیم گرفت در برجام باقی بماند؟ باید اذعان داشت به‌رغم امتیازاتی که ایران در برجام می‌دهد، این توافق به نفع کشور ماست و همین موجب شد در برجام بمانیم و خواستار بازگشت امریکا شویم. منتقدان این را باور نمی‌کنند و می‌خواهند همه چیز را گردن ناکارآمدی دولت بیندازند. تصور می‌کنند دولت بعد که بیاید همه چیز حل می‌شود. این کارشکنی‌ها جنبه گروهی و جناحی دارد، نه جنبه ملی. همه می‌بینند که اگر برجام نبود اوضاع ما به مراتب بدتر بود. پیش از برجام را هم به یاد داریم که چه تحریم‌هایی علیه ایران وجود داشت. از همین رو من تصور می‌کنم در حاکمیت ایران اراده کافی برای اجرای برجام وجود دارد.

بهشتی پور گفت: هم مخالفان داخلی برجام در امریکا و هم تل‌آویو به این باور رسیده‌اند که بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای قطعی است و کاری از دست‌شان در این زمینه برنمی‌آید. در نتیجه می‌خواهند صرفا مانع اعطای امتیازات بیشتر به ایران شوند. همه امکانات رسانه‌ای، دولتی و تمام لابی‌ها هزینه شده‌اند و آن‌ها می‌دانند که بازگشت امریکا به برجام تصمیم کاخ سفید است. هدف این فشار‌ها را باید اولا امتیازگیری متقابل از امریکا و ثانیا ممانعت از امتیازدهی به ایران دانست. بدشان هم نمی‌آید ایران را هم تحت فشار بگذارند که امتیازات بیشتری بدهد، اما بعید است جمهوری اسلامی در مقابل چنین فشار‌هایی کوتاه بیاید و امتیازی بدهد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
1
0
"اگر برجام بد بود که نباید بر هم خوردن آن این‌قدر تبعات می‌داشت. اگر هم فکر می‌کنند برجام بد است چرا مدام اصرار دارند امریکا به تعهداتش بازگردد؟"
البته که برجام بد است ولی بدتر از آن عدم اجرای تعهدات حداقلی غرب است در مقابل اجرای حداکثری ایران! در واقع انتخاب بین بد و بدتر است !
چون با شرایطی که برجام را منعقد کرده اند و با امتیازاتی که داده اند و 8 سال کشور را تعطیل و مردم را به خاک سیاه نشانده اند و همه چیز را به برجام وابسته کرده و کشور را شرطی کرده اند. اتفاقا مسئله همین است که برجام به عنوان یک توافق باید به گونه ای امضا می شد که عدم اجرا و یا خروج یک کشور از آن این همه تبعات نداشته باشد و همین یکی از نقاط منفی برجام و عملکرد مذاکره کنندگان است! علت این که اصرار دارند آمریکا و شرکایش به تعهداتشان عمل کنند این است که آنها با اجرای یک طرفه تعهدات به همه خواسته هایشان رسیده اند و ایران همچنان دارد می دود و....................
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0
0
رویداد خیلی کلکی! برخی نظرات را زمانی منتشر میکنی که اصل خبر از سایت حذف شده و دیگر بیننده نداره!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: