تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - ۱۲ تير ۱۴۰۰
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کشته شدن ۴ کولبر طی دو هفته اخیر، اظهار کرد: متاسفانه با وجود پیگیری‌ها و اعلام اینکه دیگر شاهد اینگونه اتفاقات نخواهیم بود، ۴ جوانی که میانگین سنی آن‌ها ۳۰ سال بود به ضرب گلوله سربازان هنگ مرزی کشته شدند.

کشته شدن ۴ کولبر طی دو هفته اخیر/ میانگین سنی کولبران ۳۰ سال بود

رویداد۲۴ بهزاد رحیمی در گفتگو با خبرنگار شفقنا در خصوص کشته شدن کولبران، گفت: متاسفانه با وجود توصیه‌ها و قول‌هایی که مبنی بر عدم شلیک به کولبران داده شده بود، در دو هفته اخیر باز هم شاهد کشته شدن ۴ کولبر از شهروندان مریوان، بانه، سردشت و جوانرود بودیم که با شلیک مستقیم کشته شدند.

او در ادامه با بیان اینکه میانگین سنی این کولبران، ۳۰ سال بود، اظهار کرد: متاسفانه باز هم جوانان بی گناهی کشته می‌شوند که برای تامین معیشت خود و خانواده‌شان راه سخت کولبری را انتخاب کرده اند؛ درحالی که ما بار‌ها به مسوولین تذکر داده‌ایم که اگر به مواردی مشکوک شدند، این افراد را بازداشت کنند یا با گلوله پلاستیکی بزنند، اما مستقیم به قبل و سر آن‌ها شلیک می‌کنند و متاسفانه این افراد کشته می‌شوند.


بیشتر بخوانید: به کولبران شلیک نکنید/ آن‌ها برای تهیه لقمه نانی مشغول جابجایی کالا‌ها هستند
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، گفت: این شلیک‌ها از سوی سربازان هنگ مرزی انجام می‌شود و به دلیل اینکه در مرز اتفاق می‌افتد، اساسا می‌توانند منکر شوند و بگویند که این کولبران به قصد خرابکاری آمدند و ضد انقلاب هستند؛ لذا از این حربه استفاده می‌کنند؛ اما کولبران مشخص هستند، زیرا نه اسلحه دارند و لباس محلی تنشان هست و کارشان هم معلوم است. افراد غیر کولبر هم بین آن‌ها تردد نمی‌کنند، اما بعضا توجیه هم می‌کنند که، چون شب بود فکر کردیم که این‌ها دشمن هستند لذا به آن‌ها شلیک کردیم.

رحیمی بر حل معیشت مردم مناطق مرزی برای جلوگیری از کولبری تاکید کرد و گفت: برای اینکه شغلی با عنوان کولبری و این مشکلات را نداشته باشیم، نیاز است که در ابتدا معیشت و اشتغال این مناطق را تامین کنیم، زیرا تا زمانی که این موارد بهبود پیدا نکند مردم به سمت این کار خواهند رفت؛ از سوی دیگر دولت باید قوانین سختگیرانه تری را برای ورود و خروج مرز‌ها اعمال کند.

منبع: شفقنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، کولبری ، کولبران
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: