تاریخ انتشار: ۲۰:۱۴ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

۲۱ میلیون دُز واکسن کرونا در انبارهای وزارت بهداشت/ ورود ۱۸میلیون دُز دیگر تا یکشنبه

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۲۱ میلیون دوز واکسن دپو داریم که در انبارمان موجود است، گفت: فردا هم ۸ میلیون دوز وارد می‌شود و یکشنبه ۱۰ میلیون دوز وارد می‌شود و تا پایان این ماه ۴۰ میلیون دوز واکسن و شاید هم تا ۵۰ میلیون دوز در اختیار داریم و از این نظر خیالمان راحت است.

واکسن کرونا

رویداد۲۴ دکتر بهرام عین‌اللهی در جلسه بررسی روند اجرای گام پنجم "طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی" که با حضور سردار سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، سردار سلیمانی رییس سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، گفت: امروزه یک وضعیت خاصی در کشور پیدا کردیم که در طول تاریخ مملکت بی سابقه است و آن بحران ناشی از بیماری کرونا است که متاسفانه روزانه شاهد مرگ و میر عزیزانی بیش از ۶۰۰ نفر در کشور هستیم. درواقع هر یک از این افراد خانواده‌هایی دارند که عزادار شدند و صحنه‌هایی که برای کادر سلامت وزارت بهداشت و همه مردم غیرقابل تحمل است.

وی افزود: ما شهدای بسیار گران‌قدری را در این عرصه تقدیم کردیم و به هر حال تلاش شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان قابل تقدیر است. در کشورمان بعد از انقلاب در عرصه های بهداشتی و درمانی موفقیت‌های بسیاری داشتیم و در منطقه خودمان و در خاورمیانه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و در بسیاری از نقاط حرف اول را می‌زنیم. امروزه ۲۰ هزار هیات علمی در دانشگاه های کشور داریم که دانشمندان بسیار بزرگی هستند و در تمام علوم پزشکی افراد شاخص با رتبه‌های علمی بالایی داریم که خدمت‌گذار مردم هستند و تلاش می‌کنند.
بیشتر بخوانید: علت شلوغی صف‌های واکسیناسیون کرونا +فیلم
عین‌اللهی با بیان اینکه کرونا در کل جهان ایجاد شده و تلفات زیادی داده است، گفت: همه دانشمندان در تلاشند تا بتوانند بیماری را کنترل کنند. باید توجه کرد که طبق نظر همه دانشمندان جهان، مهمترین مطلبی که می‌تواند این بیماری را کنترل کند، واکسیناسیون است. البته اینطور نیست که با تزریق واکسن از ابتلا به بیماری نجات پیدا کنیم، اما شدت ابتلا به بیماری را کم می‌کنیم و در واقع مرگ و میر را به شدت کاهش می‌دهد. یک نمونه از این موضوع در کشور داریم. در سال گذشته پرسنل سلامت ما واکسیناسیون نشده بودند که تعداد زیادی تلفات داشتیم، اما امسال تقریبا ۹۵ درصد کادر سلامت واکسینه شدند و علی رغم اینکه بیماران زیاد است، اما مشکل خاصی در زمینه ابتلای کادر سلامت وجود ندارد و اگر هم مبتلا شوند، بیماری‌شان خفیف است. این نشان می‌دهد که واکسن یک راه موثر و مفید در کنترل بیماری است.

وی گفت: بر همین اساس در شروع کار دولت با نظر رییس جمهور و معاون اول تلاش وسیعی شد که بتوانیم روی این موضوع کار کنیم و با تلاش شبانه روزی و از کانال‌های مختلف که از وزارت امور خارجه، راه و ... تشکر می‌کنیم، با تلاش جمعی و شبانه‌روزی که انجام شد در مدت کوتاهی شاهد ورود مقدار زیادی واکسن از کشورهای مختلف به داخل هستیم. در حال حاضر نزدیک به ۲۱ میلیون دوز واکسن دپو داریم که در انبارمان موجود است. فردا هم ۸ میلیون دوز وارد می‌شود و یکشنبه ۱۰ میلیون دوز وارد می‌شود و تا پایان این ماه ۴۰ میلیون دوز واکسن و شاید هم تا ۵۰ میلیون دوز در اختیار داریم و از این نظر خیالمان راحت است. از طرفی مراکز تولید واکسن مان مانند برکت، سیناژن، فخرا، پاستور و رازی هم تایید شدند.

عین‌اللهی گفت: اکنون پنج مرکز تولید واکسن داریم که هرکدام با روش‌های مختلف پیشرفته تولید می‌کنند. چند مرکز مانند واکسن نورا هم در صف هست که با تکنولوژی خوبی کار می کند و امیدواریم تا یک ماه آینده بتواند وارد شود. بنابراین برای آینده واکسیناسیون‌مان هم اطمینان قلبی خوبی داریم.

وی با بیان اینکه مرحله اول که ورود واکسن بود، به لطف خدا دیدیم، گفت: واقعا مانند آنچه که در دفاع مقدس می‌دیدیم و به آن امداد غیبی می‌گفتیم، داریم می‌بینیم و امداد الهی بوده که در شرایطی که مردم مشکل دارند، مقدار زیادی واکسن وارد شد و خیالمان راحت است که ادامه خواهد داشت. مرحله دوم که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم، مرحله انجام واکسن و واکسیناسیون است که باید این حجم از واکسن را به سرعت تزریق کرده و واکسیناسیون را به سرعت انجام دهیم. در اینجا پرسنل عزیز و شریف وزارت بهداشت که واقعا بسیار زحمت کشیدند، وارد کار شدند.

عین‌اللهی با بیان اینکه انتظار یک حرکت مردمی را داریم، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون هر حرکت مردمی انجام شده، موفق بوده است. مانند حرکت بسیج که در دفاع مقدس صحنه‌هایی را آفرید که در دنیا بی نظیر بود. در عرصه پزشکی هم بسیج جامعه پزشکی را داشتیم که در همه صحنه‌ها موفق بود. بنابراین ما برای اینکه بتوانیم واکسیناسیون را به نحو احسن انجام دهیم، نیاز به حرکت ها و کمک‌های مردمی داریم و انتظار داریم هرکس هر کمکی می‌تواند به ما انجام دهد مانند در اختیار دادن فضا برای واکسیناسیون یا اینکه نیروهای جوان و عاشق و متدین و حزب‌اللهی وارد شود. البته ما صحنه‌های خوبی طی این مدت دیدیم. به عنوان مثال در سفری که به اهواز داشتم، یک حسینیه معروفی را نشان دادند که به صورت ۲۴ ساعت و با خود نیروهای حسینیه واکسیناسیون انجام می‌داد و این بسیار خوب بود.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما