تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۰
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

روند مذاکرات ایران و عربستان باید شتاب بگیرد/ یخ مذاکرات باز شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: روند فعلی برای نزدیک شدن عربستان و ایران یک روند کندی است به نظرم دو کشور می‌توانند آهنگ حرکتشان را بیشتر کنند و به این مذاکرات شتاب بخشند.

روند مذاکرات ایران و عربستان باید شتاب بگیرد/ یخ مذاکرات باز شده است

رویداد۲۴  فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با مذاکرات ایران و عربستان" گفت: برای مذاکره موانع بزرگی بر سر راه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود ندارد، بهرحال هر دو کشور در جهان اسلام موقعیتی دارند و ضروری است که موانع خرد از سر راه برداشته شود و دو کشور در کنار هم قرار بگیرند. باید ملاحضاتی که ایران و عربستان دارند مورد توجه قرار بگیرد و این مسایل توسط دو کشور انجام شود اینکه آمریکایی‌ها وارد صحنه شوند و مداخله کنند و واسطه شوند، کار درستی نیست.

 او در ادامه بیان کرد: انتظارمان از بن سلمان این است که عاقلانه فکر کند و اگر تمایل به ارتباط با جمهوری اسلامی ایران دارد این آمادگی از سمت کشور ما وجود دارد مشروط بر اینکه خودشان بخواهند. جمهوری اسلامی بر میانجی گری برخی کشور‌های اسلامی مانند بغداد اشکال جدی نمی‌بیند. البته مذاکراتی که در بغداد صورت گرفت خروجی مثبتی زیاد نداشت، ولی شروع مذاکرات نقطه مثبت خوبی است. روند فعلی برای نزدیک شدن عربستان و ایران یک روند کندی است به نظرم دو کشور می‌توانند آهنگ حرکتشان را بیشتر کنند و به این مذاکرات شتاب بخشند.

نماینده مردم چابهار در مجلس در رابطه با برنامه‌های وزارت خارجه و امیرعبداللهیان برای مذاکره با عربستان گفت: برنامه ایران به دولت عربستان و تصمیم او بستگی دارد. سیاست ما یک سیاست کلی است، ولی عرب‌ها باید یک سیاست مشخصی داشته باشند، نه انکه منتظر باشند تا از سوی امریکای‌هایی برایشان تصمیم گرفته شود و مواضعی را اتخاذ کنند. این برای ایران قابل قبول نیست و برای خود عربستان هم خیلی مقبول واقع نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: کیهان: ما میز مذاکرات هسته‌ای را ترک نمی‌کنیم، اما مذاکره هم نمی‌کنیم!


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: یخ مذاکرات ایران و عربستان باز شده، ولی هنوز زمان نیاز است. بعضی از کشور‌ها مثل آمریکا خیلی تمایل ندارند که این دو کشور اسلامی کنار هم قرار بگیرند، زیرا به نفعشان هم نیست. آن‌ها از اختلاف ایران و عربستان نفع می‌برند از این جهت بهترینش خود دو کشور هستند که کنار هم قرار بگیرند که زمینه هم وجود دارد و امیدواریم که مذاکرات بعدی یک مقداری شتاب بیشتری به خودش بگیرد.

او در پاسخ به این سوال که مشخص نیست که مذاکرات بعدی چه زمانی خواهد بود؟ مطرح کرد: خیر مشخص نیست.

فدا حسین مالکی گفت: بهتر شدن روابط ایران و عربستان برای منطقه تاثیرگذاری خوبی را به همراه دارد و دیگر حضور آمریکا و صهیونیست‌ها را در منطقه کمتر می‌بینیم یعنی هر چقدر حلقه دوستی کشور‌های اسلامی به هم وصل شود در واقع حضور کشور‌هایی بیگانه مثل اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها در منطقه، کمتر می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که کمیسیون امنیت ملی طبق گفته نواب آن بنا دارند تا مرخصی مهدی هاشمی و .. را مورد بررسی قرار دهند، ایا در خصوص مشایی و رحیم بقایی بنا ندارند تا پیگیری‌هایی داشته باشند، گفت: دستگاه قضا یک دستگاه مستقلی است که نسبت به این موضوعات اشراف کامل دارد و سیاستی که آقای اژه‌ای در این خصوص گرفته هم سیاست درستی است و قطعا هم افرادی که شما اسم بردید با توجه به محکومیت‌های متفاوتی که دارند بهرحال دستگاه‌های قضایی باید مراقب افکار عمومی مردم باشد از این جهت نگرانی جدی وجود ندارد.

فداحسین مالکی گفت: اگر کمیسیون امنیت ملی قصد پیگیری و ورود به این موضوع را داشته باشد قطعا روی کل موضوعات ورود می‌کند که بهرحال یک ارزیابی داشته باشد روی عملکرد بعضی دستگاه ها.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما