تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
دولت رئیسی می خواهد واکسیناسیون سریع و فوری همگانی و بازگشت وضعیت کسب و کار به شرایط عادی را به عنوان پشتوانه محبوبیت خود قرار دهد و عجله ای برای احیای برجام نشان نمی دهد.

فایننشال تایمز: تمرکز رئیسی روی واکسن به جای احیای برجام

رویداد۲۴ روزنامه "فایننشال تایمز" با انتشار گزارشی نوشت اولویت "ابراهیم رئیسی" رییس جمهوری جدید ایران تامین واکسن و واکسیناسیون سریع مردم ایران است به جای اینکه احیای برجام باشد.

به گزارش عصرایران، "فایننشال تایمز" با انتشار گزارشی درباره اولویت دولت رئیسی در هفته‌های نخست خود نوشت:

"یک مرکز واکسیناسیون، یک بیمارستان، یک داروخانه و در نهایت یک سردخانه. اولین بازدید‌های مردمی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران، اولویت اصلی دولت او را آشکار کرده است: تسریع واردات واکسن کووید ۱۹ به کشوری که از این همه گیری به شدت آسیب دیده است.

بازدید رئیسی از یک مرکز واکسیناسیون در شهر تهران/ عکس: دفتر ریاست جمهوری ایران

فایننشال تایمز: تمرکز رئیسی روی واکسن به جای احیای برجام

از زمان آغاز به کار این روحانی ۶۰ ساله در ماه گذشته و جایگزینی حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو، واردات واکسن افزایش چشمگیری داشته است. دولتی که در ژانویه سال جاری میلادی (دی ۱۳۹۹) واردات واکسن‌های غربی را ممنوع کرد، اکنون از آن‌ها استقبال می‌کند و رئیسی این تلاش جدید را رهبری می‌کند.

"محمدحسن قوسیان مقدم"، سخنگوی جمعیت هلال احمر ایران در این باره می‌گوید: "وقتی رئیس جمهور مانند یک فرمانده در خط مقدم حضور پیدا می‌کند، همه مقامات متوجه می‌شوند که هیچ بهانه‌ای برای تاخیر در واردات واکسن قابل قبول نیست. "

او افزود:" اگر ما به دولت قبلی می‌گفتیم که می‌توانیم ۱ میلیون دوز وارد کنیم، پاسخ این بود "بیایید در هفته آینده به بررسی آن بپردازیم". اما حالا پاسخ دولت فعلی این است که چرا ۱ میلیون دوز؟ نمی‌توانید ۱۰ میلیون دوز وارد کنید؟ "

پیروزی رئیسی در انتخابات اخیر با خشم عمومی نسبت به مهندسی انتخابات و رد صلاحیت بسیاری از نامزد‌های میانه رو همراه بود. با توجه به اینکه مرکز قدرت ایران اکنون تحت کنترل کامل محافظه کاران تندرو است، رئیسی و همفکرانش می‌خواهند توانایی خود را در اداره جمهوری اسلامی کارآمدتر از دولت قبلی ثابت کنند.

تنش‌های مداوم بین تندرو‌ها و اصلاح طلبان تصمیم گیری را برای دولت روحانی دشوار کرده بود، چه برسد به واردات زیاد واکسن.

در زمان دولت روحانی تندرو‌ها معتقد بودند که پذیرش واکسن‌های غربی یعنی موش آزمایشگاهی کردن مردم ایران و از این رو بر ممنوعیت واردات واکسن‌های غربی تاکید داشتند.

روحانی در عوض بر احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) با قدرت‌های جهانی تمرکز کرد.

در مقابل رئیسی تا کنون به نظر می‌رسد اولویتی بر احیای برجام قائل نیست و تلاش خود را روی واردات سریع و انبوه واکسن کووید ۱۹ متمرکز کرده است.

ماه گذشته در بحبوحه خشم رسانه‌های اجتماعی به دلیل نبودن واکسن، رهبر ایران از مقامات خواست "تلاش مضاعف" کرده و از "هر راه ممکنی" برای تسریع واکسیناسیون مردم استفاده کنند.

یکی از تحلیلگران اصلاح طلب گفت: "دولت مطمئنا مذاکرات را از سر می‌گیرد، اما منتظر است تا نتایج واکسیناسیون و تاثیر آن‌ها را بر وضعیت اقتصادی ببیند.. وی (رئیسی) به درستی واکسیناسیون را در اولویت قرار داده است، زیرا ما نمی‌توانیم پای میز مذاکره بنشینیم در حالی که مردم احساس رنج و بدبختی می‌کنند. "

"محمد مخبر" معاون اول رئیس جمهوری در حال حاضر چندین بار در هفته کمیته واردات واکسن را تشکیل می‌دهد. "محمدرضا شانه ساز" رئیس سازمان غذا و داروی ایران گفت: "قبلا وزارت بهداشت تنها بود، اما اکنون تصمیمات در کمیته واکسیناسیون گرفته می‌شود و همه موانع بلافاصله در همان جلسات برداشته می‌شود... واردات واکسن به اولویت شماره یک دولت آقای رئیسی تبدیل شده است. "

به گفته شانه ساز، ایران تنها در یک ماه گذشته بیش از ۳۰ میلیون دوز خرید کرده است. این در مقایسه با ۱۹ میلیون دوز در هفت ماه قبل است. ۱۶.۳ درصد از مردم به طور کامل واکسینه شده اند، این در حالی است که قبل از به قدرت رسیدن رئیسی این رقم ۳.۳ درصد بود، دولت قصد دارد تا ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) بیشتر ۸۵ میلیون نفر جمعیت ایران را به طور کامل واکسینه کند. "

بخش عمده‌ای از واکسن‌ها "سینوفارم" چینی است و سپس "آکسفورد/آسترازنکا" و پس از آن واکسن داخلی ایران یعنی "کوو ایران برکت" قرار دارد.

شانه ساز تاکید کرد که برای شرکت‌های خصوصی نیز مجوز واردات واکسن‌های فایزر، مودرنا و جانسون هم صادر شده است.

آمار رسمی مرگ و میر روزانه در ایران در ۲۴ آگوست به رکورد ۷۰۹ نفر رسید و آمار رسمی فوتی‌ها در حال حاضر به بیش از ۱۱۷ هزار نفر می‌رسد، هرچند پزشکان می‌گویند آمار واقعی می‌تواند دو برابر بیشتر باشد. بسیاری از مردم از اینکه تعداد مرگ و میر روزانه "به مراتب بیشتر" از جنگ با عراق در دهه ۱۹۸۰ است، وحشت زده هستند، همانطور که وزیر بهداشت ایران در این ماه به این نکته اعتراف کرد.

یک مرکز واکسیناسیون در تهران/ خبرگزاری فرانسه

فایننشال تایمز: تمرکز رئیسی روی واکسن به جای احیای برجام

"مصطفی تاج زاده" سیاستمدار اصلاح طلب و از مخالفان برجسته، در این ماه گفت که تاخیر در واردات باعث "مرگ ده‌ها هزار نفر از هموطنان ما" شد و اکنون محاکمه مسئولان حق قانونی شهروندان ما است

"حسین کرمانپور" مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا، ویژه بیماران مبتلا به کرونا، می‌گوید: "مطمئنا اگر زودتر سیستم سیاسی و نظام تصمیم گیری هماهنگ می‌شد، این وضعیت وخیم را نداشتیم. در حال حاضر، واکسیناسیون می‌تواند به بهترین ابزار برای محبوبیت رئیسی تبدیل شود و وضعیت کسب و کار مردم به حالت عادی بازگردد. ".

اما برای "زهرا" زن خانه دار ۴۴ ساله، اقدامات جدید بسیار دیر انجام شده است. او می‌گوید: "اگر من واکسینه شده بودم، سویه دلتا ویروس من را تا آستانه مرگ نمی‌برد.. واقعاً چقدر سیاست کثیف است! بسیاری از مردم جان باختند و اکنون که رئیسی در قدرت است، افراد واکسینه می‌شوند. "

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
1
3
قطعاً نوع نگاه آقای رئیسی به مردم کوچه و بازار به مراتب ارزشمند تر از دیدگاه آقای روحانی و سانسورطلبان کلید به دست است.
مردم یعنی تک تک افرادی که در جامعه ایران نفس می کشند نه صرفا افرادی که دسترسی به امکانات تبلیغی و فضا سازی دارند و دولتمردان به خاطر دوری از نیش و کنایه و انتقاد، فقط به آنها بها می دهند و بقیه را رها می کنند.
در صورتی که این پیام نمایش داده شد دوستان اگه پاسخی دارند بنویسند نه اینکه فقط رأی منفی بدهند چون تجربه نشان داده است نوع مخاطبان رویداد 24 افراد معدودی هستند که دیدگاه نزدیک به نویسنده مطالب دارند و هرکسی به این سایت خبری سر نمی زند و این افراد معمولا فقط به عنوان مخالف مطالب انتقادی به یک کلیک بسنده می کنند و جواب منطقی نمی دهند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: