تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰
شرکت کنندگان در کنفرانسی در کردستان عراق خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شدند.

کنفرانس اربیل به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل

رویداد۲۴ رئیس حزب "نهج وطنی" در بیانیه‌ای تلاش‌ها برای ایجاد فضای عادی سازی روابط با اسرائیل در عراق را محکوم کرد و خواستار پیگرد قانونی افرادی شد که این سخنان را به زبان آورده‌اند.

بیش از ۳۰۰ عراقی از جمله برخی از روسای قبایل (عشایر) در کنفرانسی که در اقلیم کردستان عراق با حمایت یک سازمان آمریکایی برگزار شد خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل شدند.

به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز، این نشست از سوی اندیشکده "مرکزارتباطات صلح" که مقر آن در نیویورک است و درباره عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و کشور‌های عربی فعالیت می‌کند، برگزار شد.

منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق روابط عادی با دولت اسرائیل دارد. در مقابل در بغداد، مقامات و جناح‌های سیاسی که روابط خوب و نزدیکی با ایران دارند با اسرائیل مخالف هستند.

"جوزف براود" بنیانگذار مرکز ارتباطات صلح به عنوان کارشناس آمریکایی و از یهودی تباران عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: "تقریبا ۳۰۰ شرکت کننده سنی و شیعه از شش استان بغداد، موصل، صلاح الدین، الانبار، دیاله و بابل به اربیل آمده بودند".

وی افزود که برخی از روسای قبایل از این استان‌ها، روشنفکران و نویسندگان در این همایش نیز حضور داشتند.

در بیانیه پایانی این همایش آمده است: "ما خواستار هماهنگی و ادغام در توافقنامه‌های ابراهیم هستیم. همانطور که این توافق‌نامه‌ها روابط دیپلماتیک با اسرائیل را فراهم می‌کند ما نیز خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستیم".

توافق‌نامه ابراهیم تحت حمایت واشنگتن در سپتامبر ۲۰۲۰ برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل، امارات و بحرین امضا شد. مراکش و سودان نیز بعدا به این توافق پیوستند.

در بیانیه پایانی همایش اقلیم کردستان آمده است: "هیچ نیرویی از داخلی یا خارجی حق ندارد مانع از این درخواست ما شود. "

در میان سخنرانان عراقی یک ژنرال سابق و یکی از رهبران قبیله "صحوه" قبیله‌ای که با همراهی واشنگتن با نیرو‌های داعش جنگیده بودند حضور داشتند.

"شمی پرز" از راه دور در این کنفراس سخنرانی کرد. او فرزند "شیمون پرز" رئیس جمهور و نخست وزیر سابق اسرائیل است.

"شیخ الحلبوسی" که از "الانبار" آمده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: "دشمنی کافی است. ما باید صفحه جدیدی از همکاری و صلح را باز کنیم. شما نمی‌توانید یک شبه به شهروندان بگویید که بیایید روابط را با اسرائیل عادی کنیم، اما با گذشت زمان ایده‌ها تغییر می‌کنند".

در دهه‌های اخیر چندین رهبر از اقلیم کردستان عراق از اسرائیل دیدن کرده‌اند و سیاستمداران کُرد آشکارا خواستار عادی سازی روابط با این کشور شده‌اند.

هنگامی که کرد‌های عراق در سال ۲۰۱۷ همه پرسی بحث برانگیز استقلال خود را برگزار کردند یکی از معدود حامیان آن‌ها اسرائیل بود.

بیانیه پایانی خوانده شده در این کنفرانس واکنش‌هایی را در بین عراقی‌های مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل ایجاد کرد.

طبق گزارش شبکه "ان‌آرتی" عراق، "عمار طعمه" رئیس حزب "نهج وطنی" در بیانیه‌ای تلاش‌ها برای ایجاد فضای عادی سازی روابط با اسرائیل در عراق را محکوم کرد و خواستار پیگرد قانونی افرادی شد که این سخنان را به زبان آورده‌اند. وی اضافه کرد که قوانین عراق این موارد را جرم انگاری می‌کند.

وی افزود: "این موضوع با مواضع تاریخی عراقی‌ها در حمایت از فلسطین در تضاد است".

تاکنون بغداد رسما به برگزاری این نشست در اقلیم کردستان واکنشی نشان نداده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: