تاریخ انتشار: ۱۲:۲۲ - ۰۵ مهر ۱۴۰۰
در حالى که جهانیان با نگرانی در حال نظاره کردن قیام و پیشروی دراماتیک دولت اسلامی (داعش) عراق و سوریه بودند و تبدیل شدن نیروهای جهادی به تهدید شماره یک امنیت جهانی مسلم انگاشته مى شد. جنبش دیگرى با اهدافى مترقى در خاورمیانه سربرآورد که توسعه طلبى سرزمینى داعش را متوقف ساخت و به سرعت توجه بین المللی را به خود جلب نمود. قدرت دیگری که واپس گرایى دولت اسلامى (داعش) نتوانست آن را تحت الشعاع خود قرار دهد جنبش کُردهاى سوریه در چارچوب مبارزاتى حزب اتحاد دموکراتیک موسوم به PYD بود.

مجموعه عکس جبهه ى مقابل داعش

رویداد۲۴ جنبش کردهای سوریه که برخى آن را شاخه ی سوریه-عراق پ.ک.ک مى شناسند به عنوان یکی از قدرتها ظاهر شده که در چند سال گذشته توانایی مقابله با جهادی ها و توقف پیشروی آنها را داشته اند.

واحدهاى مدافع خلق (YPG) که شاخه نظامى PYD به شمار مى آید از تابستان سال ۲۰۱۲ در روژاوا – منطقه کردنشین شمال سوریه- پیروزمندانه مقابل جهادی ها جنگیده است.

نمایش نظامی PYD در سوریه و عراق این نیرو را به قدرتی شناخته شده در خاورمیانه تبدیل کرد ، حزب اتحاد دموکراتیک بارها ادعا کرده است که جبهه النصره و جهادی های دولت اسلامی از حمایت آنکارا برخوردارند و اجازه دارند برای پایه گذاری حملات شان از قلمرو ترکیه استفاده کنند.

این ادعاها کاملاً درست هستند. تصور اینکه گروه های جهادی بتوانند در مناطقی چون رأس العین، کوبانی و عفرین در همسایگی ترکیه بدون استفاده از قلمرو ترکیه چنین فشار نظامی بر کُردهاى سوریه وارد کنند مشکل است.

با این اوصاف، حزب اتحاد دموکراتیک تا به امروز توانسته در این سه منطقه پابرجا بماند و چندین سال در مقابل جهادی ها مقاومت کند.

اگرچه، مدتها قبل از اینکه دولت اسلامی موصل را اشغال کند، این PYD بود که به خاطر نبردی که در روژاوا داشت ثابت کرده بود که باید به عنوان تنها نیروی مبارز خاورمیانه برای جنگ دربرابر دولت اسلامی شناخته شود.

نیروهای کرد سوریه باعث شگفتی جهانیان شده اند، نه فقط به خاطر مقاومت در برابر جهادی ها بلکه با زنان جنگجویشان.

حزب اتحاد دموکراتیک علیه تفکر وحشی و بدوی که زنان را اسیر می کند و به عنوان همخوابه می فروشد، تفکر سکولاری نشان داده است که از برابری جنسیتی استقبال می کند. این برداشت با تصویر بین المللی آنها همخوانی دارد.

در تصاویر روز مجموعه عکس «جبهه ى مقابل داعش» اثر عکاس « اِدى جرالد » را ببینید.

منبع: yphc

خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: