تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - ۰۵ مهر ۱۴۰۰
کریمی تصریح کرد: همچنین برای اطلاع رسانی مناسب به زائران و آگاهی بیشتر در خصوص مبدا و مقصد اتوبوس ها از ظرفیت های سازمان حج و زیارت و واحد امداد و راهنمایان زائر بیشتر بهره خواهیم گرفت.

سفر بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی به عراق

رویداد۲۴ رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بر اساس برآورد‌ها بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین حسینی وارد خاک عراق شده اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان حج و زیارت؛ علیرضا رشیدیان در دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی افزود: تا روز سه شنبه اوج ورود زائران به کشور عراق است و پس از آن شاهد روند بازگشت این زوار خواهیم بود.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های دست اندرکاران وزارت امور خارجه در عراق با تشریح اقدامات انجام شده برای زائران اربعین حسینی افزود: امسال دولت عراق موضوع تعداد پذیرش زوار را بسیار دیراعلام کرد و حتی بعد از اعلام سهمیه نیز روند صدور ویزا با تاخیر آغاز شد و به دلیل همین محدودیت زمانی، اقدامات اعم از پیگیری ها، هماهنگی‌ها و برنامه ریزی‌های مربوط به ثبت نام و اعزام زوار اربعین با فشردگی بسیار انجام شد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به تاخیر در هماهنگی‌ها و اعزام کامیون‌ها نیز اشاره کرد و گفت: این شرایط موجب شد تا روند امور و اجرای برنامه‌های سنگین اجرایی در یک بازه زمانی اندک انجام گیرد و در این میان برخی مشکلات ایجاد شده درمسیر اعزام‌ها نیز ناشی از این تاخیر‌ها بود.

رشیدیان با بیان که هم اکنون حجم ورود زائران به داخل خاک عراق داریم داریم و طی روز‌های آتی با حجم سنگین زوار بازگشتی مواجه خواهیم بود، ابراز امیدواری کرد: شرایط مناسبی برای زائرانی که قصد بازگشت زمینی از مرز مهران به کشور دارند، فراهم شود تا حلاوت و شیرینی این سفر در ذهن آن‌ها باقی بماند.

وی تصریح کرد: تا کنون مشکل خاصی در ورود زائران به خاک عراق وجود نداشته و فقط در مواردی تجمع محدود متقاضیان سفر در مرز‌های شلمچه و مهران مشکلاتی را پدید آورد.

وی افزود: تا کنون خوشبختانه در داخل خاک عراق مشکلی نداشته ایم و امید است در بازگشت زوار نیز شاهد روند آرام و مطلوبی باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه به زائران توصیه می‌شود به صورت هوایی به کشور بازگردند، گفت: شرایط لازم برای بازگشت زائران از مرز‌های زمینی نیز در حال تسهیل است و امیدواریم هماهنگی‌ها و همکاری‌های لازم در این خصوص برای تسریع و تسهیل در روند بازگشت فراهم شود.

رشیدیان خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های لازم در آن سوی مرز در داخل کشور برای بازگشت و انتقال راحت‌تر زائران به مقاصدشان تدارک دیده شده و کمیته‌های مختلف همانند؛ حمل و نقل، بهداشت و تغذیه آماده خدمت رسانی به زوار در روز‌های آتی هستند.

وی افزود: در حال پیگیری هستیم تا برخی مواکب در نقطه مرزی مستقر شوند و در بازگشت از زائران پذیرایی کنند.

سرکنسول ایران در کربلا نیز در این دیدار با تقدیر از خدمات ستاد مرکزی اربعین و همه خادمان به ویژه دست اندرکاران حج و زیارت که در راستای تسهیل امور زائران فعالیت می‌کنند؛ گفت: تاخیر در تعداد پذیرش زائران موجب شد امکان و فرصت کافی برای برگزاری جلسات لازم و ضروری در راستای برنامه ریزی‌ها هم فراهم نشود ومشکلاتی را در روند امور شاهد بودیم.

سید مجتبی کریمی با بیان اینکه برنامه ریزی و تدارکات لازم برای بازگشت مناسب زائران انجام شده است، گفت: در پی آن هستیم که زائران با اتوبوس‌های ایمن به پایانه مرزی کشورمان اعزام شوند تا زمینه بروز حوادث و سوانح جاده‌ای به حداقل برسد.

کریمی تصریح کرد: همچنین برای اطلاع رسانی مناسب به زائران و آگاهی بیشتر در خصوص مبدا و مقصد اتوبوس‌ها از ظرفیت‌های سازمان حج و زیارت و واحد امداد و راهنمایان زائر بیشتر بهره خواهیم گرفت.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: