تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۲۵ مهر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
رویداد۲۴ بررسی می‌کند؛
برخورد ماموران گشت ارشاد با یک دختر جوان موجی از تاسف ایجاد کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که برخی مامورانی که با رفتار خارج از عرف و ظاهرا با استفاده از ابزار به دام انداختن حیوانات با یک دختر جوان برخورد می‌کنند، چگونه می‌تواند حافظ امنیت مردم باشند؟

گشت ارشاد

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: چند روزی می‌شود که فیلم دستگیری یک دختر جوان توسط یک مامور گشت ارشاد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که بسیار شوک آور است. در این فیلم مامورین سعی می‌کنند خانم جوانی را تا داخل ون گشت ببرند، اما زمانی که با مقاومت دختر روبرو می‌شوند به زور متوسل می‌شوند و با رفتاری خارج از عرف او را به داخل ون می‌اندازند. در قسمتی از این فیلم، ظاهرا یکی از مامورین که در داخل ماشین است، از یک وسیله که معمولا برای زنده گیری حیوانات استفاده می‌شود برای برخورد با این زن استفاده می‌کنند.

پس از انتشار فیلم، رئیس پلیس امنیت تهران اعلام کرد «اینگونه برخورد‌های خارج از ضوابط را نمی‌پذیریم و در این ماموریت نیز برخورد نامناسب و خارج از ضوابط ماموران به هبچ عنوان قابل قبول نیست و بررسی‌های لازم در این خصوص انجام شده است و با ماموران متخلف برخورد انضباطی شد.»

این اولین بار نیست که شاهد چنین صحنه‌هایی هستیم و هر بار که این چنین اتفاقات رخ می‌دهد سخن از برخورد با ماموران می‌شود و پس از مدتی موضوع به دست فراموشی سپرده می‌شود تا دفعه بعدی که فیلم جدیدی منتشر شود.


بیشتر بخوانید:حاشیه‌های ممنوعیت لباس چهارخانه / محدودیت‌های پوشش چگونه در ایران اجرا شد؟ +اسناد ممنوعیت‌های جدید


علی نجفی توانا وکیل و جرم شناس به رویداد‌۲۴ می‌گوید: در برخورد با پدیده‌های اجتماعی حتی اگر از نوع شدیدترین جرائم باشد، رعایت قوانین و ظوابط به عنوان مهمترین الزمات ماموران و مسئولین خواهد بود. ما حتی در قبال افرادی که مرتکب قتل می‎شوند، حق نداریم با ضرب و شتم یا با ایذا و اذیت واکنش نشان دهیم، خصوصا در ابتدای امر که ضابطین امر دخالت می‌کنند، امکان انتساب اتهام و یا ظن ارتکاب جرم از ناحیه آن‌ها وجود دارد و یا ممکن است از در دفاع از مقام این اشخاص، دلایل و قرائنی ارائه شود که اساس اتهام را به چالش بکشد.

وی ادامه داد: در خصوص برخورد با این پدیده‌ها مانند واکنش نسبت به اشخاصی که برخی از مقامات آن‌ها را اراذل و اوباش نامیده‌اند، دیدیم که این واکنش‌ها نه تنها میزان این اشخاص را کاهش نداد، بلکه این افراد بعد از پایان دوران محکومیت، به دلیل باقی مانده دلایل و انگیزه، مجددا به آن جرائم و حتی جرائم سختتر بازگشتند. از همین رو اولین وظیفه جامعه ریشه‌یابی است و واکنش باید به‌گونه‌ای باشد که خود ایجاد کننده جرم و لجبازی یا در حقیقت ایجاد حس انتقام در میان مردم نباشد.

مشکلات اقتصادی جامعه را دچار بحران رفتاری کرده

نجفی توانا با بیان اینکه در بحث برخورد با موضوع حجاب، این موضوع سابقه چندین دهه اقدام دارد و تاکنون هم موفق به مقصودی که نظام قضایی و انتظامی برای آن تعریف کرده نشدیم، تصریح کرد: دلیل اصلی این ناکامی تعریف بحث حجاب و دوم ریشه‌یابی آن و عوامل ارتکاب آن و سوم تایید و به کارگیری روش‌های پاسخگو است. چون تاکنون موفق به تهیه سازوکار نشدیم و مردم نیز نمی‌دانند مقصود از حجاب چیست! و ضمن اینکه مشکل بیکاری، عدم توان خانه‌دار شدن، ازدواج کردن و ... جامعه را دچار بحران رفتاری کرده و فقط متوجه مردم نیست و متوجه مسئولین مربوطه هم شده است.

این وکیل دادگستری می‌گوید برخی مواقع با بگیر و ببند و گشت ارشاد به این مسائل ورود کردیم و نتیجه‌ای هم نداشته است. باید نسبت به مفاهیم و تعاریف بازاندیشی کرد و چیستی و چرایی این موضوعات ر ا مورد بررسی قرار داد. خصوصا اینکه در بحث حجاب با توجه به سابقه فرهنگی و با توجه به اینکه حجاب صرفا به لباس اطلاق نمی‌شود، بلکه به سایر امور مانند رفتار و اینکه شرایط حجاب‌پذیری باید مورد توجه قرار بگیرد، این شیوه‌ها اثر منفی دارد. فراموش نکنیم که ما در برخورد با رفتار‌ها و فرهنگ‎سازی‌ها با معضل بزرگی روبه رو هستیم و با گفتن اینکه این کار را انجام دهید یا آن کار را انجام ندهید، بدون اینکه الگوی مناسبی داشته باشیم، از سوی دیگر با فساد برخی از مدیران و فرزندان آنها، بستر بی‌اعتمادی مردم را فراهم کرده است.

نجفی توانا با بیان اینکه واکنش‌های قهرآمیز نتیجه‌ای ندارد و موجب لجبازی بیشتر می‌شود، یاد آورشد: در برخورد با موضوعی که به زعم ضابطان جرم تلقی می‌شود، باید شیوه‌های برخورد به گونه‌ای باشد که با کمال رافت و احترام و به دور از هرگونه توهین و برخورد‌های ایذایی باشد. این رفتار‌هایی که ما از گشت ارشاد در برخورد با جوانان جامعه شاهد هستیم، مسئولیت قضایی و کیفری به همراه دارد و در هیچ یک از قوانین ما هیچ اجازه‌ای برای برخورد با متهمان داده نشده است، البته در مواردی که متهم سعی می‌کند با اسلحه مقابله کند، بحث فرق دارد. اما در رابطه با دختری که ممکن است با ارزش‌های مورد نظر بخشی از جامعه همخوانی نداشته باشد، به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. آنهم در شرایطی که فضای مجازی همچون یک ناظر عمل می‌کند و همه جامعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن مطلع می‌شوند.

این وکیل دادگستری می‌گوید شخص قربانی می‌تواند به مراجع قضایی شکایت کند و هم ضابطین و هم دادستان که مدافع حقوق عامه است می‌توانند در این خصوص شکایت کنند و وارد موضوع شوند و آن را پیگیری کنند. این جرمی که رخ داده مجازات خاص خود را دارد و بستگی به نوع جرم، یا باید دیه پرداخته شود، یا تعزیر شوند یا مورد تعقیب قضایی قرار بگیرند. واقعا این رفتار‌ها حتی برای کسانی که قتل انجام داده‌اند هم نباید استفاده شود. این رفتار‌ها نارضایتی عمومی را افزایش می‌دهد.

پلیس حافظ امنیت مردم است نه نیروی سلب کننده امنیت

صالح نیکبخت وکیل دادگستری نیز در گفتگویی در این باره به رویداد‌۲۴ می‌گوید: متاسفانه آنچه که در برخی از موارد توسط بخشی از نیرو‌های انتظامی رخ می‌دهد، تمام اقدامات مثبت این نیرو را زیر سوال می‌‎برد و هر مقامی که در نیروی انتظامی در برابر این نوع برخورد‌ها با شهروندان، سکوت کند یا فقط به تذکر شفاهی اکتفا نماید، به لحاظ افکار عمومی محکوم است و چنان قضاوتی خواهد شد که کسانی که چنین برخورد‌هایی می‌کنند درباره مجری سیاست‌های نیروی انتظامی هستند. نیروی انتظامی به عنوان نیروی حافظ امنیت مردم در کشور شناخته شده و فعالیت‌های خوب آنان بسیار بیشتر از آن است که با چنین برخورد‌هایی مورد سوال قرار بگیرند.

نیکبخت ادامه داد: آنچه در حادثه اخیر رخ داد و استفاده از وسایلی که برای دستگیری جانوران وحشی استفاده می‌شود و همچنین نوع برخورد مامورین حاضر در آنجا، به شدت اذهان عمومی را تحریک کرده و اگر با این مسئله برخورد نشود، همه رفتار‌های خوب و ارزنده نیروی انتظامی نیز زیر سوال می‌‎رود. نیروی انتظامی در بخش امنیت عمومی جامعه، دارای دستور العمل‌ها، آموزش‌ها و البته مسئولیت است. نباید حتی برخورد موردی و جزئی آن‌ها برای مردم این فکر را ایجاد کند که آن‌ها نه تنها حافظ امنیت نیستند، بلکه سلب امنیت هم می‌کنند.

این وکیل دادگستری می‌گوید مورد اخیر به شدت افکار عمومی را متشنج کرده است، از همین رو جا دارد که فرماندهی کل نیرو‌های انتظامی از طریق بازرسی این سازمان، توجه ویژه داشته باشند و ضمن تنظیم گزارش مستند و مستدل از این اقدام، ماموران خاطی را به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح معرفی کنند و از مراجع قضایی درخواست کنند که با این ماموران به صورت ویژه برخورد شود و تا کسب نتیجه نهایی، پیگیر این موضوع باشند.

این جرم‌شناس با بیان اینکه ماموران نباید برخورد شخصی داشته باشند، گفت: با توجه به اینکه در گذشته نیز مواردی از این قبیل در رابطه با مردم و به ویژه بانوان اتفاق افتاده است و برخورد قاطعی با خاطیان صورت نگرفته و یا موضوع با مصالحه و سازش خاتمه یافته است، نباید هر بار شاهد تکرار این موارد باشیم و با یک وعده تذکر و برخورد با خاطیان، منتظر شویم که به تدریج افکار عمومی آرام و التهابات از بین برود؛ زیرا به اعتقاد این جانب اساس ارتکاب چنین اعمالی در هر سطح و نهاد و ارگانی به لحاظ جامعه شناسی و حقوقی اینطور تعبیر می‌شود که چنین انسان‌هایی خود ناخواسته تبدیل به عواملی شده‌اند که با ملتهب کردن جو جامعه، مردم را به اعتراض عمومی وادار می‌کنند.

رفتار گشت ارشاد با زن جوان را پلیس با قاتل نمی‌کند

نیکبخت با بیان اینکه آن چیزی که افکار عمومی جامعه را بیش از موارد پیشین ملتهب کرده است، استفاده پلیس از قلابی است که برای دستگیری جانوران وحشی استفاده می‌شود، همچنین هل دادن و دستگیری آن خانم و انداختن او به داخل ماشین و آنطوری که گفته می‌شود هم مو‌های او را کشیدند و هم سر او به لبه در اتومبیل برخورد کرده است. این گونه موارد حتی برای افرادی که مرتکب قتل شده‌اند هم صورت نمی‌گیرند و اگر شخص برای رفتن به همراه پلیس مقاومت می‌کند باید تدابیری اندیشیده شود تا فرد از محل خارج نشود و یا اینکه با او صحبت کنند و در نهایت او را قانع به تسلیم شدن کنند. این نوع دستگیری و نوع رفتار‌ها با هیچ یک از اخلاق اجتماعی و قوانین حاکم بر نیروی انتظامی همسو و منطبق نیست.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
1
19
کو گوش شنوا؟ غرور و نخوت افراد فرومایه که موقعیت چند روزه گذرا در آنها حس جایگاه خدایی ایجاد کرده باعث بروز این رفتارهاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
واقعا گل گفتید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
احسنت, عالی گفتید , درود بر شما , بینهایت ++++++++
ناشناس
|
United States of America
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
1
7
خواهش می کنم که نطر من رو هم نشر بدید حتی اگرمتفاوت باشه. در دهه ۶۰ برخورد با بدحجابی به عهده اداره امر به معروف و نهی ازمنکر کمیته های انقلاب بود که بسیار خشن و چکشی عمل میکردند پس از ادغام کمیته ها با شهربانی و ژاندارمری و تشکیل نیروی انتظامی با توجه به عدم کفایت کافی کمیته جی ها از لحاط سوادی و کارایی به نظر می رسید که آنان تحت فرماندهی و مدیریت افسران شهربانی و ژاندارمری قرار گیرند اما متاسفانه کمیته ای ها با اخذ یک دیپلم ساده دبیرستانی به سطوح فرماندهی در نیروی انتطامی رسیدند و این نوع برخوردهای خشن درواقع همان خط کمیته ای ها و مشی آنان است که در نیروی انتطامی فعلی ادامه پیدا کرده است و تا این افراد و یا این خط مشی در نیروی انتطامی برقرار باشد این نوع رفتارهای نادرست و خشن هم ادامه خواهند داشت. بگذریم ازاین موضوع که در گزینش کمیته ای ها هیچگونه دقتی به عمل نیامده بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
چه تجزیه و تحلیل جالبی بود
ناشناس
| United States of America |
۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
خیلی از کمیته چی های سابق اصلا اذعان نمی کنند که در دهه ۶۰ در کمیته ها خدمت می کرده اند و از اعمال زشت و توام با عقده گذشته های خود پشیمان هستند
ناشناس
|
United States of America
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
0
2
یک سوال بسیار مهمی که در اذهان پیش می آید این است که آیا آن خانم مامور به شکل شخصی این وسیله زنده گیری حیوانات ولگرد را تهیه کرده و در هنگام ماموریت استفاده می نماید یا اینکه این وسیله به شکل سازمانی و با مجوز فرماندهان در اختیار ماموران ناجا قرار گرفته است اگر به شکل سازمانی در اختیار ماموران قرار گرفته باشد که باید خود فرمانده کل ناجا پاسخگو بوده و برای اینچنین کار زشتی مورد پیگرد قضایی و محاکمه قرار گیرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
4
2
ماده ۶۰۷ قانون مجازات اسلامی
هر گونه حمله یا مقاومتی که با علم و آگاهی نسبت به مامورین دولت در حین انجام وظیفه آنان به عمل آید تمرد محسوب می‌شود
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
اول پلیس ایران برای ادم های مظلوم و بی پشت و پناه شیره دوم پلیس ایران از پایین ترین لایه های اجتماعی تشکیل شده که با بگیر و ببند عقدشون رو تخلیه می کنند
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
0
2
یک عده جامعه رو زندان و مردم درون جامعه را زندانی خود میبینند و خودشان رو بازجو و زندانبان تصور میکنند و دائما چند سالی هست در برخورد با بد حجابان و بی حجابان میگویند اقدامات خشن جوابگو نیست و باید با اقدامات فرهنگی (نهی از منکر وامر به معروف وتوپ و تشر به عبارتی)با این خانمها برخورد کرد.یعنی بجای برخورد نوع اول مثل برخورد کمیته چی ها سابق و خانم کماندوها و ستارگان پنج پرها که با خشونت مثل همین تصویر برخورد میکردند و میکنند .رو به توحیه اوردن و سخنوری کنند.یعنی نقش پلیس خوب رو در جامعه بازی کنند. تا شاید اینطور انها را مجاب به رعایت حجاب اجباری کنند کما اینکه خیلی از همین خانمها اعتقادی به حجاب الزامی و اجباری ندارند. ولی با همین وضع تحمل میکنند.
نمونه بارز وعینی اش این است که وقتی ایرانی ها به ترکیه یا اروپا می ایند (عده زیادی) انقدر افراط و تفریط میکنند میشود رفتار انها را به میمونهای تشبیه کرد که بتازگی از روی درخت پایین امده اند.
تایید بفرمایید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: