تاریخ انتشار: ۱۹:۱۱ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰

روند نزولی بستری و فوت ناشی از کرونا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، گفت: امیدواریم با افزایش سرعت و اتمام واکسیناسیون این گروه بتوانیم به سراغ گروه‌های سنی پایین‌تر برای واکسیناسیون نوبت سوم برویم.

شیوع ویروس کرونارویداد۲۴ رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام کرد: واکسیناسیون نوبت اول کرونا در ایران تا کنون ۸۲ درصد و در اروپا ۶۴ درصد است.

دکتر محمد مهدی گویا ضمن اعلام این خبر، گفت: متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۲ سال به بالا در ایران ۸۲ و در اروپا ۶۴ درصد تا کنون است.

وی که در وبینار معاونان بهداشت دانشگا‌های علوم پزشکی کشور صحبت می‌کرد، افزود: متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا ۶۵ درصد، متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا ۸۳ درصد، متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا ۶۶ درصد، متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت اول ۱۲ تا ۱۸ سال ۸۳ درصد و متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت دوم افراد ۱۲ تا ۱۸ سال نیز ۵۴ درصد بوده است.

وی ادامه داد: دغدغه کنونی ما پوشش گروه‌های سنی ۶۰ سال به بالا در نوبت سوم واکسیناسیون کرونا است که دستورالعمل آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، گفت: امیدواریم با افزایش سرعت و اتمام واکسیناسیون این گروه بتوانیم به سراغ گروه‌های سنی پایین‌تر برای واکسیناسیون نوبت سوم برویم.

گویا تصریح کرد: باید گروه‌های سیار واکسیناسیون در محل‌های پرخطر برای گروه‌های سنی پرخطر فعال‌تر عمل کنند. بویژه در جمعیت غیر ایرانی که پوشش حدود ۳۰ درصد است با انتظارات هنوز فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه در عین حال بیش از ۲ میلیون نوبت در نوبت‌های اول و دوم واکسیناسیون به غیرایرانی‌ها واکسن تزریق شده است، اظهار داشت: باید با کمک استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و به وسیله اقناع سازی، این گروه را برای واکسیناسیون ترغیب کرد.

روند نزولی بستری و فوت در هفته ۹۱ همه گیری کرونا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در ادامه به بررسی هفتگی وضعیت موجود همه‌گیری کرونا در کشور پرداخت و اظهار کرد: هفته چهارم آبان ۱۴۰۰ مطابق با هفته ۹۱ همه گیری کرونا در کشور بود. در این هفته شاهد ادامه روند نزولی بستری‌ها و فوتی‌ها بر اثر کرونا بودیم.

وی افزود: روند سرپایی نیز کاهش چشمگیری یافته و از ۵۳ هزار به ۴۱ هزار مورد رسیده است. فوتی‌ها نیز از ۹۶۴ به ۸۳۳ مورد رسیده است.


بیشتر بخوانید: تبعات مهاجرت پزشکان/ در آینده ناچاریم بیماران را برای ادامه درمان به کشور‌های دیگر بفرستیم


وی ادامه داد: در استان تهران با جمعیت و اهمیتی که دارد موارد بستری کاهشی است و از ۱۰۱۵ به ۹۳۴ مورد و در سرپایی از ۲۴۲۷ به ۱۵۵۵ مورد و فوتی‌ها نیز از ۱۳۵ به ۱۰۶ مورد رسیده است.

وی وضعیت استان‌هایی مانند ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان، کرمان و چهارمحال و بختیاری را نگران کننده اعلام کرد و خواستار تمهیداتی برای کاهش این روند شد.

بنابراعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی متوسط کشوری فوتی‌ها را ۱۰ مورد در یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت: گلستان با ۲ مورد در میلیون کمترین فوتی و بوشهر با ۳۰ و خوزستان با ۲۱ درصد بیشترین میزان فوتی را در بین استان‌ها در این هفته داشته‌اند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما