تاریخ انتشار: ۰۷:۴۴ - ۰۴ آذر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر

چرا بعضی شهروندان از اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی خوشحال شدند؟

عبدالصمد خرمشاهی وکیل مشهور که نامش در پرونده‌های جنایی زیاد شنیده می‌شود در روزنامه اعتماد نوشت: پرونده آرمان عبدالعالی با اجرای حکم قصاص بسته شد.

آرمان عبدالعالی

  رویداد۲۴ عبدالصمد خرمشاهی وکیل مشهور که نامش در پرونده‌های جنایی زیاد شنیده می‌شود در روزنامه اعتماد نوشت: پرونده آرمان عبدالعالی با اجرای حکم قصاص بسته شد. فقط مساله‌ای که در این میان ذهن مرا به خود درگیر کرده، این است که روحیه خشن و انتقام‌جو در بین افراد جامعه زیاد شده است تا حدی که بسیاری از مردم در جامعه بعد از اجرای حکم قصاص آرمان ابراز خوشحالی کردند.


این موضوع جالب نیست و قابل تامل است. باید ریشه‌یابی شود که چرا در یک جامعه برخی افراد اینقدر روح‌شان تمایل به خشونت دارد.


بیشتر بخوانید: گزارش قوه قضاییه از آخرین ساعات قبل از اجرای حکم آرمان عبدالعالی


آستانه صبر و تحمل بسیاری از مردم پایین آمده است و نمی‌توانند با همدیگر در یک جامعه مدارا کنند. خصیصه‌هایی مانند بخشش، گذشت و مهربانی در میان افراد جامعه کمرنگ شده است و جای آن را خشونت و انتقام گرفته. خشونت در جامعه نیز معلول واقعیت‌هایی است که در آن جامعه وجود دارد. اما سوال اینجاست که چرا افراد جامعه باید تمایل به خشونت و اجرای خشونت داشته باشند.

بعد از اینکه صدور اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پرونده‌اش قطعی شد و او به قرنطینه برده شد، قوه قضاییه دیگر نقشی نداشت و تمام اختیار تصمیم‌گیری در راستای اجرای حکم و اجرا نکردن حکم به عهده اولیای دم بود. اینکه آرمان چندین بار به انفرادی منتقل می‌شد خودش مجازات مضاعف به حساب می‌آمد و فشار‌های روحی زیادی در آن لحظه به او وارد می‌شده است. خواسته یا ناخواسته، طبیعتا شکنجه روحی به او اعمال می‌شده است.

حتی اگر بگوییم این موضوع به دلیل تلاش نجات جان او و ایجاد فرصت برای تصمیم‌گیری به اولیای دم بوده، ولی او تحت شکنجه روحی قرار می‌گرفته است. امیدواریم در سایر پرونده‌های قصاص این مساله تکرار نشود، چون تحمل آن بسیار سخت است.


قصاص باید توسط اولیای دم اجرا شود و این قانون برگرفته از مجازات فقه اسلام است، اما در این میان باید فرهنگ مدارا، بخشش و گذشت در جامعه گسترش پیدا کند و این عملی نخواهد شد تا زمانی که بسیاری از معضلاتی که در جامعه وجود دارد، رفع شود. فرهنگ مردم را هم نمی‌توان با خواهش و تمنا، نصیحت و موعظه درست کرد.


فرهنگ مردم نیاز به آموزش دارد و رسانه‌ها نیز در این میان نقش اساسی را ایفا خواهند کرد. در این میان مشکلات معیشتی مردم و ناامیدی باید کمرنگ و امید به زندگی و رفاه در جامعه بیشتر شود. درست این است که فرهنگ مردم در جامعه به سمت مدارا با یکدیگر، بخشش و گذشت حرکت کند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: قصاص قاتل
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
1
0
جز خانواده قسی القلب اون دختره بعید میدانم کسی از این عمل خوشش اومده باشه؟!
دکتر حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
0
1
گذشت در این موارد معنا نداره
وکلا چون پول از خانواده محکوم نیگیرن به طور طبیعی دنبال سمبل کردن ماجرا هستن
چطور به خانواده مقتول حق نمیدین ؟ چطور میتونین اجازه بدین یک غرد با این وحشی گری دوباره برگرده به جامعه؟
ناشناس
|
Luxembourg
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
0
1
گردن قاتل متجاوز چی بندازن گل بندازن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: