تاریخ انتشار: ۱۳:۵۷ - ۰۵ آذر ۱۴۰۰

آمریکا ایران را به تشکیل جلسه اضطراری در شورای حکام تهدید کرد

ایالات متحده آمریکا تهدید کرد در صورتی که ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای همکاری نکند، واشنگتن خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای حکام آژانس خواهد شد.

آژانس انرژی اتمی ایران

رویداد۲۴ به نقل از رویترز،" لوئیس بونو" نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز (پنج شنبه) در اظهاراتی در دومین روز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین، اعلام کرد که اگر ایران فورا به رویکرد عدم همکاری با آژانس خاتمه ندهد، شورای حکام چاره ای جز تشکیل جلسه اضطراری و تصمیم‌گیری درباره این بحران نخواهد داشت.

"بونو" تاکید کرد که به طور خاص ایران باید اجازه نصب دوربین های نظارتی آژانس را در مجتمع "تسای" کرج را بدهد که بنا به مدعای آمریکا در این مجتمع قطعات سانتریفیوژ های پیشرفته غنی سازی ایران، تولید می شود.

"بهروز کمالوندی" سخنگوی آژانس انرژی اتمی ایران در واکنش به درخواست نصب دوربین در مجتمع تسای کرج گفت: "این مکان مشمول قوانین پادمانی نمی‎شود. در کرج سانتریفیوژ تولید می‌شود و با افتخار اعلام می‌کنیم که سانتریفوژ‌های پیشرفته با ظرفیت بالا می‌سازیم و برای این کار هم نیازی نیست تا از نهادی اجازه بگیریم، چون طبق ماده چهار ان.پی.تی این فعالیت‌ها حق ایران است."

روز چهارشنبه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: "هیچ پیشرفتی" در مذاکرات با مقامات ایران در مورد اختلافات بر سر نظارت بر برنامه اتمی ایران، درست چند روز قبل از شروع مجدد مذاکرات احیای برجام در وین، صورت نگرفته است.


بیشتر بخوانید: مذاکرات ناتمام با آژانس ادامه دارد/ دنیا باید واقعیت هسته‌ای ایران را بپذیرد


"رافائل گروسی"، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در نخستین روز نشست فصلی هیات مدیره آژانس در روز چهارشنبه اعلام کرد؛ مذاکراتی که روز سه‌شنبه در تهران انجام داده، علی‌رغم اینکه "سازنده" بوده اما "بدون نتیجه " بوده است.

نماینده آمریکا در آژانس در اظهارات دیروز خود گفته که ایران باید فورا "توضیحات معتبر و قابل تاییدی" در مورد مواد و تاسیسات اعلام نشده خود ارایه دهد.

او از اینکه ایران حتی پس از تلاش‌های گسترده مدیرکل آژانس برای توسعه روابط سازنده با دولت جدید ایران، هنوز همکاری لازم را ارائه نکرده است، ابراز تاسف کرد.

نماینده آمریکا در آژانس گفت ایالات متحده "عمیقا از این که ایران از فرصتی که در سفر (گروسی) برای پیشرفت در فهرست طولانی موضوعات فوری پیش روی آژانس به وجود آمده، استفاده نکرده، ناامید شده است."

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما