تاریخ انتشار: ۱۵:۵۵ - ۱۳ آذر ۱۴۰۰

اجازه تزریق آسترازنکا برای دز سوم داده شد

بر اساس نتایج تحقیق جدید استفاده از هفت واکسن کووید-۱۹ هنگامی که به‌عنوان دوز تقویت‌کننده استفاده می‌شوند، پاسخ ایمنی قوی ایجاد می‌کنند.

روند واکسیناسیون در کشور

رویداد۲۴ تحقیقی با عنوان کوو-بوست (COV-BOOST)، پاسخ ایمنی و عوارض جانبی واکسن‌ها را بر اساس آزمایش آن در بریتانیا بررسی کرد. هفت واکسن بررسی شده در این تحقیق شامل واکسن آسترازنکا، فایزر، نواواکس، جانسون و جانسون، مدرنا، والنوا و کیوروک بودند.

در حال حاضر تزریق دوزهای تقویت‌کننده اهمیت پیدا کرده‌اند زیرا محافظت در برابر واکسن‌ها به مرور زمان به خصوص بعد از ۶ ماه کاهش می‌یابد.

  بودجه تحقیق جدید توسط کارگروه واکسن بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین شده است و محققان این تحقیق از موسساتی مانند بنیاد NHS بیمارستان ساوتهمپتون، دانشگاه ساوتهمپتون، امپریال کالج لندن و مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR آکسفورد هستند. محققان دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد نیز بخشی از این مطالعه بودند.

  شرکت‌کنندگان چه افرادی بودند؟

  کارآزمایی تصادفی فاز دوم این مطالعه شامل ۲۸۷۸ شرکت‌کننده سالم بود. طبق گزارش‌ها، شرکت‌کنندگان بین یک تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ در بریتانیا از جوامع مختلف شرکت کردند. همه شرکت‌کنندگان ۳۰ سال یا بیشتر  داشتند (نیمی از آنان بالای ۷۰ سال بودند). واکسن‌ها به‌عنوان دوز تقویت‌کننده ۱۰تا ۱۱ هفته پس از تکمیل واکسیناسیون دو دوز شرکت‌کنندگان مورد استفاده قرار گرفتند.

  این تحقیق بر روی اثرات نامطلوب پس از هفت روز تزریق تقویت‌کننده و سطح آنتی‌بادی‌ها پس از ۲۸ روز متمرکز شد. مورد دیگری که بررسی شد پاسخ ایمنی سلول تی بود (سلول‌های تی در کنترل شدت بیماری کلیدی هستند).

  در حالی که هر هفت واکسن، تاثیر بر پروتئین اسپایک را پس از دو دوز واکسن آسترازنکا افزایش دادند اما تزریق تقویت‌کننده والنوا پس از دو دوز واکسن فایزر موثر نبود. در مورد آسترازنکا، سطوح آنتی‌بادی از ۱.۸ برابر به ۳۲.۳ برابر با توجه به تقویت‌کننده مورد استفاده (واکسن مدرنا) و سطح آنتی‌بادی در مورد فایزر از ۱.۳ برابر به ۱۱.۵ برابر افزایش یافت.


  بیشتر بخوانید همه چیز درباره دوز سوم واکسن کرونا


  عوارض جانبی رایج شامل خستگی، سردرد و درد در محل تزریق بود و ۲۴ نفر از شرکت‌کنندگان عوارض شدید را تجربه کردند.

  پروفسو سائول فاوست، سرپرست این مطالعه گفت: «داده‌های عوارض جانبی نشان می‌دهد که هر هفت واکسن برای استفاده به‌عنوان دوز سوم بی‌خطر هستند».

  وی خاطرنشان کرد: سطوح عوارض جانبی التهابی «قابل قبول» است.

  پروفسور فاوست همچنین اظهار کرد: این مطالعه دلگرم‌کننده است و اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری را در توسعه برنامه‌های تقویت‌کننده هم در بریتانیا و هم در سطح جهانی نشان می‌دهد.

  داده‌ها را با احتیاط تفسیر کنید

  محققان هشدار دادند که داده‌های مربوط به دوزهای تقویت‌کننده این تحقیق باید با احتیاط تفسیر شوند.

  آنان بیان کردند که داده‌ها فقط پاسخ ایمنی و نه محافظت در برابر کووید-۱۹ را ارزیابی کرده است همچنین نمی‌تواند رابطه‌ای بین سطوح آنتی‌بادی در روز ۲۸ و محافظت طولانی‌مدت را نشان دهد.

  قابل ذکر است که فواصل بین دوزها نیز در بین شرکت‌کنندگان متفاوت بود. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان همگی بالای ۳۰ سال سن داشتند و اکثریت سفیدپوست بودند.

  نتایج این تحقیق در نشریه The Lancet منتشر شده است.

  منبع: ایسنا
  خبر های مرتبط
  خبر های مرتبط
  برچسب ها: واکسن کرونا
  نظرات شما