تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۱۴ آذر ۱۴۰۰

هشدار وزارت بهداشت: موضوع جمعیت را جدی بگیرید

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه به دنبال تلاش‌های صورت گرفته در حوزه سلامت، امید به زندگی حدود دو دهه افزایش یافته است، در عین حال به اهمیت موضوع جمعیت اشاره کرد و گفت: اگر به ایران عشق می‌ورزید باید برای آینده ایران عزیزمان بحث جمعیت را جدی بگیریم.

جمعیت ایران

رویداد۲۴ دکتر کمال حیدری در همایش روز جهانی داوطلبان سلامت با محوریت شعار مشارکت همه‌جانبه، کلید طلایی کنترل همه‌گیری کووید۱۹، گفت: انقلاب اسلامی با مشارکت مردم شکل گرفت و ما کشور را از خودمان می‌دانیم و انتطار داریم همانگونه که با مشارکت مردم انقلاب رخ داد ان‌شاءالله با مشارکت و حضور مردم در سایر ابعاد هم فعالیت کنیم.

وی افزود: از آنجایی که پس از انقلاب یکی از توفیقات جدی جمهوری اسلامی ایران، نظام سلامت است که با شبکه مراقبت‌های بهداشتی درمانی اولیه شکل گرفت و حتی وجود این ساختار سبب شد تا اقدامات این بخش زبانزد شود، توفیق این سازو کار مبتنی بر مشارکت مردمی است. 

وی افزود: در جلسه‌ای خدمت دو تن از سفیران آلمان و ایتالیا بودیم و قصد سرمایه گذاری برای توریست سلامت داشتند. وقتی شاخص‌های کشور و موضوع امید به زندگی را در کشور توضیح می‌دادم، به من می‌گفتند بر مبنای GDP و سهم شما از سلامت، این شاخص‌ها محال است. اما آنها فراموش کردند که ما سرمایه بزرگ مشارکت مردمی را داریم.


بیشتر بخوانید: کسی در شرایط بد اقتصادی تصمیم به بچه‌دار شدن نمی‌گیرد/ جرم‌انگاری‌ برای پیشگیری از بارداری دخالت در خصوصی‌ترین حریم خانواده‌ است


او ادامه داد: بعد از زمان جنگ به یاد نمی‌اورم چنین همدلی و مشارکتی که در حوزه کووید۱۹ پیش آمد را داشته باشیم. همه مردم با همه وجود به میدان آمدند تا بتوانند به مدیریت بیماری کمک کنند. جلوه‌های ارزشمند مشارکت مردمی برای این است که بتوانند سلامت را ارتقا دهند؛ زیرا محور توسعه سلامت است که اگر با حضور مردم ارتقا یابد قطعا موفق خواهیم بود. فضای مجازی و شبکه‌ها دست به دست هم دادند تا این مشارکت را متزلزل کنند و ایجاد یاس کنند و امروز بیش از گذشته نیازمند چنین مشارکتی هستیم. 

حیدری تاکید کرد: امروزه با توجه به افزایش سطح سواد مردم باید بر شبکه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی گروه‌های همسان تمرکز کنیم تا تخصصی تر مطالب حوزه سلامت را ارائه دهیم. 

وی افزود: با تلاش در حوزه سلامت امید به زندگی حدود ۲ دهه افزایش یافت اما الان باید به کیفیت زندگی بپردازیم. کیفیت زندگی به شدت تحت تهدید بیماری های غیرواگیر است و همچنین دغدغه مسئله جمعیت و سالمندی را داریم. موضوع جمعیت یک موضوع ملی و فراملی است که باید در آن سرمایه‌گذاری کرد.

وی گفت: اگر به ایران عشق می‌ورزید باید برای آینده ایران عزیزمان بحث جمعیت را جدی بگیریم چون جمعیت بحث بسیار بحرانی است و اگر غفلت کنیم پنجره شکوفایی را از دست می‌دهیم که تهدیدی برای توسعه کشور خواهد بود.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: فرزندآوری
نظرات شما