تاریخ انتشار: ۱۴:۲۹ - ۱۴ آذر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر

باقری‌کنی: از خواسته‌هایمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم/ واشنگتن باید گام نخست را بردارد

ایرنا نوشت: مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات وین بار دیگر بر مواضع صریح تهران مبنی بر لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران تاکید و تصریح کرد که جمهوری اسلامی در این مسیر، از خواسته‌های خود عقب نخواهد نشست.

باقری‌کنی: از خواسته‌هایمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم/ واشنگتن باید گام نخست را بردارد

رویداد۲۴ «علی باقری کنی» در گفتگو با خبرگزاری آنسا ایتالیا گفت: جمهوری اسلامی ایران از خواسته‌های خود در مسیر فعال سازی دوباره قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم‌ها عقب نشینی نخواهد کرد.

باقری کنی گفت: با توجه به اینکه این آمریکا بود که در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد، بنابراین واشنگتن باید گام نخست را بردارد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که پیشنهاد‌های ارائه شده از جانب تهران به گروه ۱+۴ در روند مذاکرات وین «مستند و منطقی» است و به همین دلیل می‌تواند مبنایی برای مذاکرات باشد.

به گفته این دیپلمات ارشد، جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات باور دارد و درباره نتایج احتمالی «خوش بین» است. با این وجود، رفتار‌های غیرسازنده گذشته از سوی برخی امضاکنندگان و نقض مکرر تعهدات آنها، ما را ملزم می‌کند که خوش باور نباشیم.

ایران در این مذاکرات برنامه‌های خود را در قالب دو متن پیشنهادی، یکی با موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه وغیرقانونی و دیگری با موضوع هسته‌ای به طرف مقابل ارائه کرد. این پیشنهاد‌ها مبنای برای مذاکره است و طرف مقابل باید پاسخ مستند به پیشنهاد‌های تیم ایران ارائه کند.

مذاکره کننده ارشد ایران پیش از این در گفتگو با الجزیره هم تاکید کرد که پیش نویس پیشنهاد‌هایی که طرف ایرانی با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا به گروه ۱+۴ داده، به گونه‌ای است که طرف مقابل نمی‌تواند این پیشنهاد‌ها را رد کند.

به گفته باقری، ایران در صورت پذیرش دو پیشنهاد قبلی که روز قبل به طرف مذاکره کننده ارائه شده است، پیشنهاد سوم را نیز ارائه خواهد داد.

با ارائه پیشنهادات تهران که حاکی از ابتکار عمل در وین است اکنون همه‌چیز به رفتار طرف‌های مقابل بستگی دارد و اگر طرف‌های اروپایی به طور کامل به تعهداتشان عمل کنند و طرف آمریکایی به این توافق بازگردد، توافق احیا می‌شود.

با این حال واکنش غربی‌ها به این دور از گفتگو‌ها مایوس کننده بوده است و نشان میدهد که تصور نداشتند ایران با دست پر در مذاکرات حضور داشته باشد.

دور اول مذاکرات هسته‌ای در دولت سیزدهم در حالی روز جمعه گذشته در وین پایان یافت که تیم ایران پیشنهاد‌های مشخصی به طرف‌های توافق اعلام کرده و انتظار می‌رود سایر طرف‌ها با رویکردی واقع بینانه این بسته‌ها و پیشنهادات را بررسی کرده و پاسخ منطقی به این پیشنهادات ارائه کنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: علی باقری
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
0
0
شماها که اول می خواستید پاره کنید آتش بزنید! چه شد حالا دیگر به آمدن هم فکر نمی کنید!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
0
0
حکایت پسریه که مادرش رو برا فروش به بازار برو
آخر کدوم عاقلی باورش میشه
نظرات شما