تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

توصیه‌های مهم ستاد کرونا برای پیشگیری از موج سنگین اومیکرون

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: باتوجه به روند افزاینده تعداد موارد مثبت مبتلا به اومیکرون در سراسر کشور به نظر می‌رسد که نزدیک به پیک اُمیکرون باشیم.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

رویداد۲۴ دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اظهار کرد: در جلسه روز گذشته کمیته علمی برای پیشگیری از موج سنگین کرونا، بحث و بررسی‌های زیادی شد. یکی از توصیه‌ها این بود که استفاده از ماسک در تمامی مجامع، سازمان‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و تمامی محل‌های تجمع مسقف الزامی شود و از ماسک‌های استاندارد استفاده شود چراکه ماسک‌های پارچه‌ای، کارایی چندانی ندارند و ماسک‌های استاندارد و سه‌لایه برای افراد عادی مورد تایید است.

وی افزود: در مطالعات نشان داده شده که استفاده از ماسک حدود ۳۰ درصد می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون موثر باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: باتوجه به مطالعاتی که در مورد اثرات واکسیناسیون انجام شده، توصیه کمیته علمی این است که مردم سریعا نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کنند چراکه تزریق دُز سوم، می‌تواند بیش از ۸۰ درصد از بستری شدن در بیمارستان‌ها پیشگیری کند. همچنین واکسیناسیون کارکنان سازمان‌ها و ادارات دولتی باید الزامی شود.

دکتر جماعتی خاطرنشان کرد: به معاونت بهداشت وزارت بهداشت توصیه شد افرادی که تست سریع کرونا انجام می‌دهند و دارای علائم و تست مثبت هستند، در سامانه‌ای بتوانند نتایج این تست‌ها را به صورت خوداظهاری ثبت کنند.

وی تاکید کرد: اخیرا سازمان غذا و دارو آمریکا، مصرف داروی سه روزه رمدسیویر را در کلینیک‌های سرپایی تایید کرد و این مساله نیز در جلسات گذشته کمیته علمی مورد بحث و تصویب قرار گرفته بود و مقرر شد که تزریق رمدسیویر در کلینیک‌های سرپایی و بستری موقت که قبلا از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت مجوز دارند، برای افرادی که تا ۷ روز از شروع علائم آنها گذشته باشد و واجد عوامل خطر و بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی باشند که باعث افزایش بستری و مرگ و میر آنها شود، به صورت ۳ روزه مورد استفاده قرار گیرد و مذاکراتی از طریق معاونت درمان وزارت بهداشت با سازمان‌های بیمه‌گر انجام شود تا این دارو تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

خبر های مرتبط
نظرات شما