تاریخ انتشار: ۱۸:۲۵ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۶ نظر

مدارا با غیر مسلمان / گفتار حضرت آیت الله سیستانی

حضرت آیت الله العظمی سیستانی گفتاری درباره مدارا با غیر مسلمان بیان کرده است.

آیت الله سیستانی

رویداد۲۴ به گزارش شفقنا متن گفتار مطرح شده به شرح زیر است: متن گفتار مطرح شده به شرح زیر است:مدارا کردن و سازگاری با مردم از مستحبات شرعی است و دین استوار ما به آن ترغیب کرده است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: پروردگار من مرا به سازگاری با مردم فرمان داده است هم چنانکه به انجام فرایض و واجبات دستور داده است؛ و باز فرمود: سه چیز است که اگر در انسان نباشد، عمل او کامل نیست: تقوا و پارسایی که او را از معصیت و نافرمانی خدا باز بدارد و خلق نیکویی که بدان وسیله با مردم بسازد و حلم و نرمشی که با آن جهل جاهلان و نابخردان را رد کند؛ و سازگاری با مردم، عمومی است و اختصاص به مردم مسلمان ندارد بلکه با غیر مسلمانان نیز باید مدارا کرد و رفتار متناسب داشت.

روایت شده که علی امیر المؤمنین (علیه السلام) روزی در راه کوفه با یک شخص غیر مسلمانی همراه شده بود به یک دو راهی رسیدند که می‌بایستی از همدیگر جدا شوند امیرمؤمنان چند قدم با آن شخص همراهی کرد، آن شخص پرسید: مگر شما به کوفه نمی‌رفتید؟ امیر المؤمنین پاسخ داد: چرا، ولی حق همصحبتی آن است که انسان چند قدمی رفیق خود را بدرفه کند و این، کمال مصاحبت و همراهی است و پیامبر (صلی الله علیه و آله) به ما چنین دستوری داده است. در اثر این رفتار خوب، آن مرد به اسلام گروید و مسلمان شد؛ و از شگفت‌ترین چیز‌هایی که در باره عدالت امیر مؤمنان در ارتباط با مردم غیر مسلمان نقل شده چیزی است که شعبی روایت کرده است.


بیشتر بخوانید: آیت‌الله سیستانی، فرستاده سازمان ملل را به حضور نپذیرفت


روزی امیر المؤمنین علی بن ابی طالب ـ رضوان خدا بر او ـ به بازار رفت، اتفاقاً یک مرد نصرانی را دید که زرهی می‌فروخت.

علی (علیه السلام) زره را شناخت و فرمود: این زره مال من است و داور میان من و تو قاضی شهر باشد. گویند قاضی در آن زمان، شریح بود و خود علی (علیه السلام) او را بر کرسی قضاوت نشانده بود، وقتی در نزد قاضی حضور یافتند شریح پرسید یا علی چه می‌فرمایید؟ علی (علیه السلام): این، زره مال من است مدتی است که از من دزدیده شده و اکنون در دست این مرد می‌بینم.

شریح: هان، تو چه می‌گویی؟
مرد نصرانی: من علی را دروغگو نمی‌شناسم، اما زره مال خود من است.
شریح: یا علی! زره در دست اوست آیا شما شاهد و گواهی بر گفتار خود دارید؟
علی (علیه السلام): شاهد و گواهی ندارم.
مرد نصرانی: من شهادت می‌دهم که اینگونه قضاوت و داوری فقط از پیامبران ساخته است امیر نزد قاضی حاضر می‌شود و قاضی بر ضد او حکم می‌کند. یا امیر المؤمنین به خدا سوگند این زره مال شماست و من هنگامی که شما در اردو و سپاه خویش حرکت می‌کردید شما را دنبال کردم و آن را که از روی شتر خاکستری افتاد برداشتم و اکنون به وحدانیت خدا و رسالت محمد (صلی الله علیه و آله) گواهی می‌دهم.علی (علیه السلام) فرمود: حالا که مسلمان شدی آن زره مال تو باشد و علاوه بر آن او را بر یک اسب نجیب هم سوار کرد.

شعبی گفت: آن مرد را دیدم که با مشرکان می‌جنگید و این حدیث ابوزکریاست.
از امیر مؤمنان (علیه السلام) چیزی نقل شده است که پیشینه تاریخی قانون تأمین اجتماعی به حساب می‌آید، همان که امروزه در کشور‌های غربی مورد عمل است و علی (علیه السلام) در آن قانون میان شهروند مسلمان و غیر مسلمان فرق نگذاشته است.

راوی گفت: مرد سالخورده و نابینایی از مردم سؤال می‌کرد و کمک می‌خواست. علی (علیه السلام) گفت: چیه؟ گفتند: فردی نصرانی است. علی (علیه السلام) گفت: از او کار کشیدید وقتی پیر شد او را رها کردید؟! از بیت المال برای او مستمری بدهید؛ و امام صادق (علیه السلام) فرمود: حتی یک نفر یهودی هم اگر با تو همنشین شد با او نیکو همنشینی کن.

منبع: شفقنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
سیدعلی تویسرکانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
2
0
فرمایش حضرت آیت الله( حفظه الله ) را دقیقا در مدارا با سایت رویداد24 انجام میدیم تا جاییکه کارش به نهایت برسه
پاسخ ها
رضا
| Germany |
۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
کار امثال تو بنهایت برسه مفت خور عوضی
رضا
|
Germany
|
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
1
1
دقیقا برعکس این چهار روایت عمل کرده اند و میکنند نه با غیر شیعه سر سازگاری دارند نه با مردم صادق هستند و نه تاب انتقاد دارند ....بشدت اعتقادی و ایدئولوژیک عمل میکنند ولی از کمونیزم و غیر معتقدین هم تبعیت میکنند ... در حرف شدیدا ضد امپریالیسم هستند ولی در عمل سه قدم از آنان جلوتر میروند
مدعی پیروی از سیره معصومین نیز هستند ...
سیدعلی تویسرکانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
0
0
آخه آقا رضا شما چه میفهمی معصوم و شیعه ی معصوم یعنی چی ؟ چند خط نوشتی چند برابرش تناقض داره و داری .برو خودت سرکارنذار پسر خوب .البته مطمئن باش که میدونم هستی ! شیعه با غیر شیعه هیچ وقت سرسازگاری پیدا نمیکنه دلیلش هم کاملا روشنه مثل رنگ سفید در مقابل رنگ سیاه اینا کاملا ضد و مقابل هم هستن . شما بفرما چطور سازگاری مد نظر حضرتعالی شدنیه ؟! شیشه عطر کجا چاه مستراح کجا ؟! هروقت شما و امثال شما با خدا و پیغمبر سازگار شدی شیعه هم با غیر شیعه سازگار میشه .بقول ما تویسرکانی ها : ان شاالله یه روز بعداز ظهر
پاسخ ها
رضا
| Germany |
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
آقای تویسرکانی یا مثل کبک سرتون تو برفه یا از جیره خوران سفره انقلابی
اون بالا چهارتا روایت نوشتن که هیچ کدومشون با ایدئولوژی جاهلیت شما و همفکرانتون سازگاری نداره حالا مفهوم سازگاری رو فهمیدین؟؟
دکان پر سودی رو در سایه معصومین براه انداختین بقول ما آذری ها چورح عاغاجی اولوب سیزه
مطمئنم یه روز بعداز ظهر که تفکر حاکم عوض شد شما و امثال شما اولین کسانی خواهید شد که پشت به دین و مذهب خواهید کرد تا بلکه مالی از دنیا بدست اورید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
0
1
کیهان بر اساس این سخنان آیت‌الله علی سیستانی الان شروع به یک خطابه توهین آمیز به ایشان می کند و وقتی صدای همه درآمد می گوید خواستیم از آبروی آیت الله سیستانی حفاظت کنیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: