تاریخ انتشار: ۲۰:۲۵ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۰
امیرعبداللهیان به وزیر خارجه اوکراین:

ایران آمادگی دارد تا برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران هر گونه کمک و اقدام لازم را انجام دهد

وزیر امور خارجه در گفتگو با همتای اوکراینی آمادگی ایران را برای کمک به منظور حل و فصل مسالمت آمیز بحران اعلام و ابراز امیدواری کرد که وضعیت جاری از طریق گفتگو و مجاری دیپلماتیک و بدون دخالت کشور‌های ثالث حل و فصل شود.

حمله روسیه به اوکراینرویداد۲۴ وزیر امور خارجه در گفتگو با همتای اوکراینی آمادگی ایران را برای کمک به منظور حل و فصل مسالمت آمیز بحران اعلام و‌ ابراز امیدواری کرد که وضعیت جاری از طریق گفتگو و مجاری دیپلماتیک و بدون دخالت کشورهای ثالث حل و فصل شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) با «دمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین در خصوص مسائل دوجانبه و تحولات بین المللی تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از پیام تبریک همتای اوکراینی خود به مناسبت روز ملی جمهوری اسلامی ایران و همچنین سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور، اظهار داشت: دو کشور در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و تجاری ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری دو جانبه دارند و حضور تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در اوکراین نشان از ظرفیت‌های خوب دو کشور برای توسعه همکاری‌ها است.

امیرعبداللهیان همچنین بر عزم دولت جدید ایران برای گسترش و توسعه روابط دوجانبه بین ایران و اوکراین در زمینه های مختلف تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بحران ایجاد شده در روابط اوکراین و روسیه ضمن ابراز خرسندی از کاهش تنش ها ابراز امیدواری کرد که وضعیت جاری از طریق گفتگو و مجاری دیپلماتیک و بدون دخالت کشورهای ثالث حل و فصل شود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما خواهان حفظ صلح و ثبات در منطقه هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران هر گونه کمک و اقدام لازم را انجام دهد.

وزیر امور خارجه چندی پیش نیز در گفت‌و‌گوی تلفنی با منوچهر مرادی سفیر ایران در کی یف پیگیر وضعیت ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی در اوکراین شد و توصیه‌های لازم را در این زمینه ارائه کرد.


بیشتر بخوانید: آثار بحران اوکراین بر مذاکرات وین؛ به سود ایران خواهد بود؟


دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک مجدد به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور، اظهار داشت: ایران و اوکراین همواره از روابط خوب و با ثبات بر خوردار بوده‌اند و تا به امروز هیچ طرفی نتوانسته است بر روابط خوب دو کشور تأثیر بگذارد.

وزیر امور خارجه اوکراین ضمن قدردانی و تشکر از مواضع اصولی کشورمان در خصوص بحران اوکراین، اظهار داشت: ما به دنبال جنگ نبوده و خواهان حل فصل موضوع به صورت دیپلماتیک و مسالمت آمیز هستیم.

کولبا همچنین با اشاره به رشد حجم مبادلات تجاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد که این میزان از مبادلات بیش از پیش افزایش پیدا کند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: