تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۱۰ فروردين ۱۴۰۱

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

فولادی‌ها از هفته آینده با شروع لیگ قهرمانان آسیا، در شب های فروردینی مردم را به صرف فوتبال مهمان می کنند.

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

رویداد۲۴  بیستمین دوره لیگ قهرمانان آسیا، از هفته آینده در نبود سرخابی‌ها شروع می‌شود. ۴۰ تیم در ۱۰ گروه چهارتیمی حضور دارند که دور مقدماتی با هم رقابت می‌کنند. تیم‌هایی از عربستان، امارات، قطر، ایران، عراق، اردن، هند، ترکمنستان، تاجیکستان، لبنان و سوریه. سهم ایران حضور فولادی‌ها شد. دو تیمی که به ترتیب تیم سوم و پنجم لیگ برتر فوتبال ایران را یدک می‌کشند. دو تیم ایرانی هم این روز‌ها برای رقابت با حریفان آماده می‌شوند.

سرخابی‌ها غایبان بزرگ

شاید بدترین اتفاق برای دو تیم بزرگ پایتخت ایران حذف از لیگ قهرمانان آسیا باشد. دو تیم مدعی که اگر مدارکشان تایید می‌شد، حالا باید در تدارک رقابت با آسیایی‌ها در فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان بودند، اما نشد. ۱۷ دی ماه با رای کنفدراسیون آسیا شوک بزرگی به فوتبال ایران وارد شد. هرچند مدیران ورزش مثل هر سال دست بکار شدند تا با لابی، رایزنی و تعهد برای رفع ایرادات دو تیم بزرگ ایران را در این رقابت‌ها حفظ کنند، اما این بار afc کوتاه نیامد و یک بار برای همیشه ایرانی‌ها را با حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا تنبیه سختی کرد. با کنار گذاشتن استقلال و پرسپولیس، فولادی‌ها دو نماینده ایران شدند. فولاد خوزستان و فولاد سپاهان. حالا آن‌ها باید جور فوتبال ایران را بکشند.

لیگ قهرمانان با فرجه

البته رقابت‌های این فصل طبق قوانین جدید AFC برگزار می‌شود.

تیم‌های حاضر در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ باید یک ماه زودتر لیستشان را به AFC اعلام کنند. تیم‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ مثل سپاهان و فولاد که در این فصل دو نماینده ایران هستند باید ۱۵ روز قبل لیست بدهند.

از تغییرات اصلی قوانین AFC در این زمینه که به نفع همه تیم‌ها شد این است تیم‌ها می‌توانند قبل از اولین بازی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۵ بازیکن را بدون قید و شرط و ۳ بازیکن را به دلیل مصدومیت تغییر دهند. یعنی هر تیم می‌تواند ۸ بازیکن را قبل از بازی اول تغییر دهد.

فولاد در مرحله گروهی با تیم‌های شباب الاهلی دبی، الغرافه قطر و آهال ترکمستان رقیب شد. در مقابل سپاهان در گروه چهارم با تیم‌های الدحیل قطر، پاختاکور ازبکستان و برنده پلی آف (التعاون عربستان و الجیش سوریه) رقابت می‌کنند.

جدول بازی‌ها
شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

 

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

شب‌های فروردینی با فوتبال

ایرانی‌ها با اعلام ساعت بازی‌های فولاد خوزستان و فولاد سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲، از ۱۸ فروردین ماه شب‌های فوتبالی هیجان انگیزی دارند. بازی‌های متمرکزی که فولاد خوزستان در جده انجام می‌دهد و فولاد سپاهان در شهر بریده.

ساعت مسابقات تیم فولاد ایران در لیگ قهرمانان آسیا به وقت ایران:

۱۸ فروردین: فولاد – الغرافه، ساعت ۲۱:۴۵،
۲۱ فروردین: فولاد – شباب الاهلی، ساعت ۲۱:۴۵،
۲۵ فروردین: فولاد – آهال، ساعت ۲۱:۴۵،
۲۹ فروردین: فولاد – آهال، ساعت ۲۱:۴۵،
۳ اردیبهشت: فولاد – الغرافه، ساعت ۰۰:۴۵،
۷ اردیبهشت: فولاد – شباب الاهلی، ساعت ۰۰:۴۵

ساعت دیدار‌های سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا به وقت تهران:

۱۸ فروردین: سپاهان - پاختاکور، ساعت ۲۱:۴۵،
۲۱ فروردین: سپاهان – الدحیل، ساعت ۲۱:۴۵،
۲۶ فروردین: سپاهان – التعاون، ساعت ۰۰:۴۵،
۳۰ فروردین: سپاهان – التعاون، ساعت ۰۰:۴۵،
۲ اردیبهشت: سپاهان - پاختاکور، ساعت ۲۱:۴۵،
۶ اردیبهشت: سپاهان – الدحیل، ساعت ۲۱:۴۵

شروع لیگ قهرمانان آسیا بدون پرسپولیس و استقلال

حمید درخشان پیشکسوت فوتبال، بابت حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا متاسف است. البته به نظر او این اتفاق را باید به فال نیک گرفت، و با رفع مشکلات باشگاه‌ها حرفه ای‌تر شوند. درخشان حالا پیش بینی نتیجه دو نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا را زود می‌داند.

شرایط دو تیم ایرانی در لیگ قهرمانان را چطور می‌بینید؟

حالا نمی‌شود نتایج دو تیم ایرانی در لیگ قهرمانان را پیش بینی کرد. اول باید ببینیم دو باشگاه برای تیم هایشان چه تدارکی دیده اند تا برای رقابت با حریفان سرسخت آماده شوند و نمایش خوبی داشته باشند. این تفاوت‌ها میزان آمادگی را تعیین می‌کند که تیم‌ها با چه شرایطی مقابل رقبا قرار می‌گیرند و فاصله اشان را مشخص می‌کند. فاصله آن‌ها در زمین به چشم می‌آید و ثابت می‌کند که چقدر و در چه حدی کار کرده اند تا با نمایش خوب نتیجه بگیرند. البته که این مساله زیر ساخت باشگاه‌ها و در نهایت سطح لیگ فوتبال ما را نشان می‌دهد. هر چقدر لیگ ما پویا‌تر باشد و برنامه ریزی منظم، تیم‌ها هم قوی‌تر می‌شوند. اگر اتفاقی برای تیم‌ها در لیگ قهرمانان آسیا افتاد به جای سرزنش و انتقاد به تیم‌ها باید به لیگ ایران خرده بگیریم که نتوانست دو نماینده اش را قوی کند و ساختار و سیستم‌ها را به نمایش بگذارد.

متاسفانه با نتیجه ضعیف تیم‌ها در این رقابت‌ها، معمولا تیم‌ها را زیر سئوال می‌برند، در حالی که اول باید دید سیستم و ساختار چقدر قوی کار کرده تا به تیم‌ها کمک کند.

وضعیت تیم‌های ما در مقایسه با لیگ‌های کشور‌های دیگر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

تیم‌های ما از نظر فردی بازیکنان توانمندی دارد و گاهی با همان تکنیک و توانمندی و هوش آن‌ها تیم‌ها رقبابیشان را کنار می‌زنند، بعضی مواقع که بازی گره می‌خورد، مربیان تیم را با تفکرو تاکتیک برتر از مهلکه نجات میدهند. امیدوارم که دو تیم ایرانی در لیگ قهرمانان نماینده شایسته‌ای باشند و بین تیم‌های آسیایی اعتبار خوبی کسب کنند.

قرعه دور مقدماتی تیم‌ها چطور است؟

معمولا دور مقدماتی تیم‌های ما به رقبای خیلی قوی نمی‌خورند و از پلی آف به بعد کار جدی‌تر می‌شود؛ بنابراین تیم‌ها را نباید در پله اول ارزیابی کرد، بلکه عیار تیم‌ها در دور دوم با قرعه سخت‌تر مشخص می‌شود. در واقع فوتبال ما در آسیا برتر است، هم تیم‌های باشگاهی و هم تیم ملی. معمولا تیم‌های ایرانی، اول با تیم‌های هند، قزاقستانی یا درجه ۲ یا ۳ آسیا رو در رو می‌شوند، وقتی به تیم‌های عربستانی، ژاپنی، کره‌ای خوردند، توان تیم‌ها معلوم می‌شود.

به هر حال تیم‌های آسیایی تشکیلات، زیر ساخت بهتری دارند. به همین دلیل ما حدود به ۲۰ سالی است که قهرمان آسیا نمی‌شویم. باشگاه‌های آسیایی با لیگ پویاتر وبا کیفیت بالا، بازیکنان حرفه‌ای بهتری دارند وحتی از نظر تشکیلات و مدیریت، تدارکات و باشگاه داری شرایطی بهتری از باشگاه‌های ایران دارند. اگر باشگاه‌های ایرانی سال‌های قبل بدون این فاکتور‌ها قهرمان شده اند، اما بعداز تکرار نشده است. البته باید بی ثباتی مدیریتی را هم به این مساله اضافه کرد. همه این مسائل در قهرمانی تیم‌ها تاثیر دارد.

این فصل  استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان نیستند. نظر شما درباره این مساله چطور است؟

حذف دو تیم بزرگ ایران خیلی بد است. آن‌ها باید در لیگ قهرمانان حاضر می‌شدند و نبودشان جای تاسف دارد. امیدوارم اولتیماتوم afc به فوتبال ما تلنگری باشد تا با تغییرنگاهمان باشگاه داری و زیر ساخت‌های باشگاه‌ها ا اصلاح کنیم، وگرنه دوباره تنبیه می‌شویم و جز محرومیت نتیجه دیگری انتظار فوتبال ایران را نمی‌کشد و همین مساله ما را عقب می‌اندازد. به هر حال afc و فیفا نظارت کامل دارند.

Afc می‌توانست باز هم از مشکل ایرانی‌ها چشم پوشی کند؟

آیا باید باز به ما ترحم کنند؟ تا چه زمانی باید مشکلات را نادیده بگیرند؟ بالاخره یک جایی باید سفت بگیرند تا باشگاه‌های ایرانی هم اصول را رعایت کنند. اگر امسال هم چشم پوشی می‌کردند، باز سال بعد همین مشکل را داشتیم. باشگاه‌های ما باید اصلاح شوند تا از این به بعد قوی و با اقتدار در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شوند. حرف از بیستمین سال لیگ قهرمانان آسیاست، نمی‌شود بازی به هر جهت باشد. کنفدراسیون فوتبال آسیا چهارسال است که اولتیماتوم می‌دهند، اما ما با گزارش‌های اشتباه آن‌ها را گول می‌زنیم. آن‌ها واقعیت را می‌دانند، اگر به روی ما نمی‌آورند، دلیل نمی‌شود که بی خبر باشند. ما که ادعای فدراسیون خوب و اول آسیا را داریم خیلی بد است که بی توجه باشیم. چرا باید بیراهه را دور بزنیم و از یک راه دیگر به مقصد برسیم؟ اگر afc به ما سخت نگیرد و محروم نکند، شک نکنید که اشکالات برطرف نمی‌شوند. امیدوارم با این تلنگر‌ها درست برنامه ریزی کنیم، چرا که از این به بعد کار سختی برای تیم ملی داریم. پروسه صعود به جام جهانی را خوب کار کردیم، اما باید با برنامه ریزی نماینده شایسته آسیا در جام جهانی باشیم. ایران فوتبال غنی دارد، صعود به جام جهانی در ابعاد دیگر باعث پیشرفت فوتبال ما می‌شود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان