تاریخ انتشار: ۰۰:۴۶ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

رابطه مستقیم گرمای هوا و مقابله با بی‌حجابی!/ اصولگرایان در پارک‌ها دیوار می‌کشند؟

با گرم شدن هوا و نیاز به پوشش آزادانه‌تر، برخوردها با بی‌حجابی بیشتر شده است و در همین بیست روزی که از فروردین ۱۴۰۱ می‌گذرد، اخبار مقابله با بی‌حجابی در شهرهای مختلف منتشر شده است. احتمالا با گرم‌تر شدن هوا نیز میزان برخوردها بیشتر خواهد شد در حوزه‌های مدیریتی در مسائلی همچون جدا کردن پل و جداسازی پارک‌ها خود را نشان می‌دهد.

تفکیک جنسیتی پارک های ایران

رویداد۲۴ این هفته در کل کشور، هفته تفکیک جنسیتی و برخورد با بی‌حجابی بود. حسن روحانی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خود در طعنه به رقبای خود گفته بود: «شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده‌رو دیوار بکشند. آنها می‌خواستند پیاده‌رو زنانه و مردانه ایجاد کنند، همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند.»

با استقرار اصولگرایان در تمام بخش‌های کشور از جمله دولت و مجلس و شهرداری‌ها و شورای شهر و سایر نهادها، اما اتفاقی که همه منتظر آن بودند نیفتاد و گزارشی از برخوردهای گشت ارشاد منتشر نشد و حتی در اوایل دولت رئیسی زنان هم به ورزشگاه رفتند و حامیان دولت به طعنه به روحانی می‌گفتند این همان دولتی است که به آن می‌گفتند در پیاده‌روها هم دیوار می‌کشد، با این حال تا پایان اسفند ۱۴۰۰ چنین اتفاقی رخ نداد و گزارشی از برخوردهای تند با بدحجابی منتشر نشد، اما طبیعی بود که چنین اتفاقی نمی‌توانست پایدار باشد و بالاخره پیش‌بینی روحانی به حقیقت نزدیک‌تر شد؛ چه آنکه عدم برخورد با بانوان نه به خاطر آزاداندیشی آنها که بیش از هر چیز به خاطر فصل سرما بود؛ طبیعتا در یکی دو ماه اول استقرار دولت، آنها هنوز جا نیفتاده بودند و بعد از آن هم به خاطر فصل سرما، معمولا بانوان پوشش بیشتری داشتند اما با گرم شدن هوا و نیاز به پوشش آزادانه‌تر، این برخوردها بیشتر شد و در همین بیست روزی که از فروردین ۱۴۰۱ می‌گذرد، اخبار برخورد با بانوان آنقدر در شهرهای مختلف در حال انتشار است که حساب آنها از دست رفته است. احتمالا با گرم‌تر شدن هوا نیز میزان برخوردها بیشتر خواهد شد.

تحرکات و اعتراضات اصولگرایان تندرو نیز برای برخورد با بی‌حجابی با حمایت جدی رسانه‌های این جریان ادامه دارد تا این به ترتیب برخورد با بانوان به نام «درخواست‌های مردمی» انجام شود. در سایت «فارس من» متعلق به خبرگزاری فارس، کمپین‌های متعددی برای مبارزه با بدحجابی راه اندازی شده است. در مهمترین کمپین آن‌ها آمده است «با توجه به تهاجم همه‌جانبه فرهنگی به افکار و عقاید مردم ایران توسط بیگانگان و ترویج ولنگاری فرهنگی توسط آنها، از نهاد‌های مربوطه خواهمشندیم با توجه به پیش‌رو داشتن فصل گرما لطفاً با هر گونه کشف حجاب و بدحجابی‌های نامتعارف برخورد شود.»


بیشتر بخوانید: دانشگاه‌های تک‌ جنسیتی چه بر سر جوانان می‌آورد؟


به گزارش رویداد۲۴ این هفته موضوع مقابله با بی‌حجابی با برخورد با گردشگران بیشتر به چشم آمد. در استان هرمزگان اعتراضاتی علیه پوشش مسافران نوروزی انجام شد. مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان به خبرگزاری تسنیم گفته بود «در پی اقدامات غیرقانونی و خلاف عرف و شئون اخلاقی در دو اقامتگاه بومگردی که منجر به جریحه‌دار شدن عواطف و احساسات عمومی و اعتراض مردم مؤمن و متدین دو جزیره شده، پس از انتشار اخبار و تصاویر آن در فضای مجازی و رصد آن توسط پلیس فتای استان، دادستان‌های عمومی و انقلاب بندرعباس و جزیره قشم به موضوع ورود و علیه مالکان این دو مجموعه اعلام جرم کرده‌اند.»

ظاهرا این برخورد بعد از آن صورت گرفت که تصاویری از رقص و پایکوبی در یکی از اقامتگاه‌های جزیره قشم در فضای مجازی منتشر شده بود. همزمان خبر می‌رسد در یکی از استان‌های جنوبی کشور، صاحبان کشتی که مسافران آن‌ها در لحظه تحویل سال رقصیده بودند، به نهاد‌های امنیتی احضار شدند.

این اتفاقات در سایر استان‌ها هم به شکل‌های دیگری تکرار شده است. مهمترین مورد آن در روز‌های اخیر، رقصیدن سه دختر نیشابوری بود که موجب صدور ده‌ها بیانیه از سوی نهاد‌های مختلف محلی شد و در نهایت با صدور قرار بازداشت برای رقصنده‌ها، اعتراضات هم فروکش کرد!

سیدمحمد حسینی دادستان دادسرای عمومی و انقلاب نیشابور با «ابراز حساسیت موضوع و جریحه‌دار شدن احساسات، افکار عمومی مردم و خانواده‌های شهدا و ایثارگران» گفته بود «تیمی متشکل از کارشناسان پلیس فتا با هدایت قاضی کشیک تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرد که در همان ساعات اولیه متهمان شناسایی و دستگیر شدند و با توجه به اظهار پشیمانی و عذرخواهی آنان، با قرار تأمین کیفری مناسب، پرونده تحت رسیدگی قرار گرفت.»

این احضار و بازداشت‌ها در حالی انجام می‌شود که با پایان محدودیت‌های کرونایی، بار دیگر نماز‌های جمعه برقرار شده است و این فرصت در اختیار ائمه جمعه قرار گرفته است تا منویات خود را تبلیغ کنند. در همین جمعه گذشته، امام جمعه تبریز گفته «برخی از گردشگران نوروزی در تبریز اصلا توجهی به حجاب نداشتند، باید به این افراد تذکر داد که مردم تبریز از این وضعیت ناراضی هستند.»

آل هاشم همچنین نسبت به فروش برخی لباس‌های نامناسب هم تذکر داده بود. به صورت اتفاقی یا هماهنگ شده، این صحبت‌ها دقیقا محور سخنرانی نماز جمعه قبل از عید حسینی همدانی امام جمعه کرج بود که او هم نسبت به بدحجابی در کرج تذکر داده بود و از فروش لباس‌های نامناسب انتقاد کرده بود.

روح الله نجابت نماینده اصولگرای شیراز از وضعیت حجاب گردشگران شیرازی گلایه کرده و گفته «اینکه به بهانه گردشگری، بی‌حجابی بخواهد در جامعه ترویج و گسترش یابد به هیچ وجه قابل قبول و پذیرفتنی نیست.»

صحبت‌های نجابت در حالی مطرح شده است که بر اساس پژوهش‌های برخی موسسات، شیراز یکی از سکولارترین شهر‌های ایران است. از نظر سیاسی نیز مردم شیراز عمدتا نگاه مثبتی به نیرو‌های اصولگرا در این شهر نداشته‌اند. با این حال نجابت این مسئله را به گردن سایرین می‌اندازد و می‌گوید «اگر بنا است که به اسم گردشگری بی‌حجابی گسترش یابد من که همواره از گردشگری حمایت کرده‌ام اعلام می‌کنم که چنین گردشگری را نمی‌خواهیم و از چنین گردشگری به هیچ وجه حمایت نمی‌کنیم.»

در میان اخبار برخورد با بی‌حجابی، خبر تفکیک جنسیتی پارک‌های تهران نیز منتشر شد؛ این خبر هم روز شنبه در فضای مجازی به صورت گسترده منتشر شد. دوره قبل شورای شهر تهران عضو روحانی نداشت و حالا دوباره نماینده آن‌ها به مدریت شهری بازگشته است. احمد آقامیری روحانی عضو شورای شهر تهران گفته «تهران بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ پارک دارد و قرار است در قسمتی از ۳۵۲ پارک حصارکشی شود و مختص مادر و کودک شود که در تمام دنیا این وجود دارد. تعجب می‌کنم این سابقه دیوارکشی چه قدر باید تکرار شود، اصلاح‌طلبان تا کی می‌خواهند این حرف هارا بزنند یک زمانی می‌گفتند انقلابی‌ها بیایند می‌خواهند پیاده رو‌ها دیوارکشی کنند، دیوارکشی شد؟ اصلاح‌طلبان خوراک درست می‌کنند برای رسانه‌های معاند. خجالت نمی‌کشند! ما پارک زنانه و مردانه نداریم. تفکیک جنسیتی برای ضربه‌زدن و سیاه‌نمایی است.»

اصولگرایان در موضوع مدیریت فرهنگی خود را صاحب سبک می‌دانند و طبیعتا تمایلی به آنچه هماکنون در جامعه می‌گذرد، ندارند. اگرچه آنها معتقدند برنامه‌ای برای تفکیک جنسیتی وجود ندارد، اما واقعیت چیز دیگری را روایت می‌کند. فصل گرما در راه است و مدیریت واقعی جریان حاکم از این به بعد بیشتر مشخص خواهد شد. 

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
8
1
مشکلی دارین میتونین برین
پاسخ ها
محمدمعصومی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
قوم دل خراب و بددل
دشمن مرد و زن
دشمن انسانیت
دشمن خدا بود
............
گرگ زخمی
یونس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
کجا بریم این شما بیحجابا
بایدبرین لعنت برشما
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
0
6
وقتی پول ندارن و حدود چهل درصد از بودجه شهرداری رو حذف کردن از کجا آوردن که این هزینه های ضد اجتماعی کنج نشینی و تاریک بینی رو میدن
یونس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
8
1
لعنت بیحجابا
یونس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
7
2
بانوان ازآقایون آزاذترن
آخرالزمانه دیگه
یونس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
7
1
بیحجابامشکل دارن
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۳
خود تو از همه بیشتر مشکل داری فک کنم روانپزشکها جوابت کردن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۳
0
0
حیف پول. جیف نون....
احسان معتمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۳
6
0
نمی شود به زور زن ها را با حجاب کرد چون نتیجه عکس دارد بنظرم باید ماهواره ها را ممنوع کرد شبکه های pmc و منوتو و یکبار شمارش کردم 32 شبکه ماهواره ای فیلم مجانی برای ایران میگذارند که میلیونها دلار هزینه کرده اند تا زن ها لباس بد بپوشند و کاری کنند که همه ما هیز بشویم و خدای ناکرده به فساد اخلاقی بیفتیم ، بنظرم باید یک دعوت از همه مردم بشود و بیایند میدان آزادی آنجا وضو بگیرند و نماز بخوانند و دعا بکنند که اینها با حجاب شوند فقط مگر خدا وگرنه انسانها امکان ندارد بتوانند اینکار را انجام دهند
نظرات شما
پیشخوان