تاریخ انتشار: ۲۰:۰۵ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۱

استقلال؛ ناکام‌ترین تیم در پنالتی‌ها

استقلال برای یازدهمین بار در طول تاریخ جام حذفی در ضربات پنالتی ناکام ماند.

استقلال تهرانرویداد۲۴ دیدار استقلال با نساجی مثل ۳ بازی قبلی این تیم در جام‌حذفی در پایان ۹۰ دقیقه برنده داشت. تکلیف این بازی در ضربات پنالتی تعیین شد. استقلال با قبول شکست در این مسابقه برای یازدهمین بار در ضربات پنالتی حذف شد و از این نظر ناکام‌ترین تیم تاریخ مسابقات شد. پرسپولیس با ۱۰ بار حذف در ضربات پنالتی در رتبه دوم جای دارد. به بهانه ناکامی استقلال در ضربات پنالتی، سایر شکست‌های این تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه مرور شده است.

حذف در نخستین دیدار تاریخ

استقلال در اولین بازی خود در تاریخ جام‌حذفی در سال ۱۳۵۵ در مرحله یک شانزدهم نهایی با تهرانجوان روبرو شد و پس از تساوی یک- یک در ضربات پنالتی شکست خورد.

تنها شکست دربی در ضربات پنالتی

تاکنون تکلیف ۳ دربی در ضربات پنالتی مشخص شده که استقلال در یک مسابقه بازنده بوده، در جام‌حذفی سال ۶۷، استقلال در ضربات پنالتی مغلوب پرسپولیس شد و امیر قلعه‌نویی و محمدرضا شکورزاده پنالتی خود را از دست داند.

اولین ناکامی در فینال

استقلال برای نخستین بار در سال ۶۹ در فینال جام‌حذفی ناکام ماند. این تیم در بازی پایانی برابر ملوان قرار گرفت که در دهه ۶۰ قدرت بلامنازع جام‌حذفی بود و در ضربات پنالتی ۶-۵ شکست خورد. شاهرخ بیانی تنها پنالتی استقلال را از دست داد.

دومین تجربه حذف در مرحله یک شانزدهم نهایی

در ناکامی استقلال در ضربات پنالتی وقفه‌ای ۱۴ ساله ایجاد شد. این تیم در سال ۱۳۸۳ بار دیگر در همان مرحله اول حذف شد. این تیم در بوشهر مهمان، شاهین بود و پس از تساوی ۱-۱ در ضربات پنالتی شکست خورد. شاهین بوشهر در آن مقطع در سطح اول فوتبال ایران حضور نداشت

باز هم خلق شگفتی در جام‌حذفی

استقلال در طول تاریخ خود در جام‌حذفی چند بار مغلوب تیم‌های کوچک و کم نام و نشان شده است. یکی از آن‌ها در سال ۱۳۸۷ بود که باز هم در مرحله یک شانزدهم نهایی این بار برابر مس رفسنجان در ضربات پنالتی تن به شکست داد.

نیمه‌نهایی پر کش و قوس با سپاهان

استقلال و سپاهان در فصل ۹۲-۱۳۹۱ در لیگ و حذفی رقیب هم بودند. این دو تیم در نیمه نهایی جام حذفی با یکدیگر روبه‌رو شدند که در یک بازی جذاب سپاهان موفق به پیروزی در ضربات پنالتی شد. این مسابقه که حالت ماراتن‌گونه پیدا کرد در ضربه پنالتی هفتم برنده بازی مشخص شد.. از نکات جالب این بازی، از دست دادن پنالتی توسط مهدی رحمتی بود. در پایان فصل سپاهان قهرمان جام‌حذفی شد و استقلال لیگ را بدست آورد.

دربی‌ای که برگزار نشد

در فصل ۹۴-۱۳۹۳ پرسپولیس در لیگ موفق به پیروزی در دربی شد. استقلال به فاصله چند روز بعد از این دیدار در جام حذفی باید به دیدار ذوب‌آهن می‌رفت و در صورت پیروزی مقابل این تیم فرصت انتقام از پرسپولیس در جام‌حذفی را بدست می‌آورد. استقلال شروع توفانی داشت و در همان دقایق ابتدایی با ۲ گل از حریف پیش افتاد ولی ذوب‌آهن توانست بازی را به تساوی بکشاند و در نهایت در ضربات پنالتی ۳-۰ به پیروزی رسید.

دوباره ناکامی برابر ذوب‌آهن

استقلال برابر تنها تیمی که ۲ بار در ضربات پنالتی شکست خورده ذوب‌آهن است. استقلال برای دومین دوره پیاپی در جام‌حذفی با این تیم روبه‌رو شد. آبی‌پوشان که در قهرمانی در لیگ توفیقی نداشتند به دنبال پیروزی در فینال جام‌حذفی برابر ذوب‌آهن بودند که این بازی تا پایان ۱۲۰ دقیقه با تساوی ۱-۱ به پایان رسید و در نهایت ذوب‌آهن فاتح ضربات پنالتی شد.

حذف در یک چهارم‌نهایی

استقلال در ۴ دوره قبلی ۳ مرتبه به فینال راه یافت. تنها باری که استقلال در این ۴ فصل به فینال بازیها راه نیافت در فصل ۹۸-۱۳۹۷ بود که در مرحله یک هشتم نهایی در ضربات پنالتی مغلوب سایپا شد. استقلال در آن مسابقه ۲ بار از حریف پیش افتاد ولی نتوانست از آن محافظت کند و در نهایت شکست خورد.

دومین شکست پیاپی در فینال

استقلال پس از آنکه در جام‌حذفی ۹۹-۱۳۹۸ در فنیال، مغلوب تراکتور شد. فصل بعد مجدداً فینالیست شد و این بار به دیدار فولاد خوزستان رفت. این مسابقه در ۱۲۰ دقیقه گلی نداشت. در ضربات پنالتی، پنالتی‌های داریوش شجاعیان و فرشید اسماعیلی گل نشد تا این تیم باز هم به قهرمانی دست نیابد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان