تاریخ انتشار: ۱۴:۰۴ - ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

وزیر کشاورزی: آرد را ۱۲ هزار تومان کردیم تا از قاچاق جلوگیری کنیم!

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی گفت: یارانه‌ای به منظور جبران افزایش قیمت آرد به مردم خواهیم داد که بیش از هزینه‌ای است که به آن‌ها تحمیل شده است.

وزیر کشاورزی: آرد را ۱۲ هزار تومان کردیم تا از قاچاق جلوگیری کنیم!
رویداد۲۴ وزیر جهاد کشاورزی گفت: یارانه‌ای به منظور جبران افزایش قیمت آرد به مردم خواهیم داد که بیش از هزینه‌ای است که به آن‌ها تحمیل شده است.

سیدجواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه جنگ روسیه و اوکراین دنیا را با یک بحران امنیت غذایی مواجه کرده است، زیرا حجم زیادی از غذای جهان در این منطقه تولید می‌شود، گفت: این دو کشور ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غله جهان را تولید می‌کنند.

او ادامه داد: این اتفاق باعث شده همه کشور‌ها دچار بحران در امنیت غذایی شوند. در برخی کشور‌ها جیره‌بندی مواد غذایی صورت گرفته و قیمت کالا‌های اساسی در اقلام مختلف بین ۳۴ تا ۶۰ افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که برای پایداری و حفظ امنیت غذایی همه دولت‌ها بر روی مسئله امنیت غذایی تمرکز دارند، گفت: ما نیز در ایران به دلیل اینکه به گندم یارانه می‌دهیم طبیعتا با افزایش قیمت جهانی و چالش‌های بحران امنیت غذایی این فاصله زیاد شده و همین موضوع قاچاق را افزایش داده است.

ساداتی‌نژاد در ادامه به وضعیت قاچاق نیز اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که حجم فزاینده قاچاق انجام می‌شود که جلوگیری فیزیکی از آن امکان ندارد. برای مثال وقتی یک کیسه آرد ۵۰ کیلویی را ۳۸هزار تومان می‌فروشیم، آن طرف مرز‌ها قیمت به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.


بیشتر بخوانید: مردم دیگر توان چند برابر شدن قیمت‌ها را ندارند/ رئیسی زمان انتخابات می‌گفت گرانی پیش نخواهد آمد چون برنامه داریم
او تصریح کرد: قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دولت را ملزم می‌کند نظام توزیع یارانه را تغییر دهد. یعنی یارانه از روی کالا با توجه به بحرانی که در جهان وجود دارد و باید سفره مردم را حفظ شود به سمتی حرکت کند که این یارانه مستقیماً به دست مردم برسد. این کار با توجه به شرایط جهانی سرعت گرفته است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: در گام اول برای اینکه قیمت نان در نانوایی‌های کشور تغییر نکند که هیچ تغییری هم نکرده، آرد صنف و صنعت یعنی گندمی که به صنف و صنعت داده می‌شد با نرخ آزاد هر کیلو ۱۲ هزار تومان محاسبه شده تا با این کار بتوانیم از قاچاق این کالا جلوگیری کنیم. همچنین دولت ملزم به جبران این موضوع است که یارانه‌ای در روز‌های آینده این افزایش قیمت را جبران خواهد کرد و مبلغی که به مردم داده خواهد شد بیش از هزینه است که به آن‌ها تحمیل می‌شود. این اقدام در رفع فقر مطلق هم بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

ساداتی‌نژاد با بیان این که سال گذشته با خشکسالی شدیدی مواجه بودیم، گفت: کل گندم خریداری‌شده در سال ۱۴۰۰، ۴.۵ میلیون تن بود. این نشان می‌دهد نسبت به هشت میلیون تنی که در بعضی سال‌ها می‌خریدیم این خشکسالی چقدر باعث کاهش تولید شده است. البته کل منطقه درگیر خشکسالی است و یکی از کشور‌های همسایه ما که سه میلیون تن کمبود گندم دارد قصد دارد این کمبود را از کشور ما به صورت قاچاق تامین کند که این موضوع نیاز به صیانت دارد.

او در ادامه گفت: متأسفانه در حال حاضر هیچ کشتی در اوکراین پهلو نمی‌گیرد و سال آینده بحران غلات ادامه‌دار خواهد بود. دولت از پایان سال گذشته تمهیدات لازم را برای تامین ارز علی رغم سختی‌ها اندیشیده است تا فراوانی داشته باشیم. در حال حاضر نیز هیچ کمبودی در کالا‌هایی مانند ماکارونی، غلات، نهاده‌های دامی و روغن در کشور وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: قیمت نان در حال حاضر در کشور هیچ تغییری نکرده است و اخباری که در این زمینه منتشر شده نادرست است. فقط گندم صنف و صنعت به صورت آزاد عرضه می‌شود.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ذوالفقار ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
0
0
الان اگر به اصلاح طلبان باشد که نه جنگی اتفاق افتاده در دنیا ونه این آمار که وزیر میده درسته!!!
از نظر اصلاح طلبان وضعیت بوجوده آمده مربوط به دوره احمدی نژاد هست واصلا وابدا به اونا مربوطه نمیشه!!!
واین دو دوره اخیر دولت اصلاحات، اونا فقط حالت دالان ورسانا داشتن برای انتقال حجم فقر اقتصادی دوره احمدی نژاد!!!
نتیجه اینکه مااصلاح طلبان هیچ کاری برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم نکردیم!!!
البته با داشتن این همه نیروهای متخصص وباتجربه اقتصاد دان البته از نوع اصلاح طلبش!!
سری هم به زندان ها بزنید آمار اختلاس گران وارتشاء کنندگان ورانت بگیران از وزیر ورئیس بانک مرکزی ومعاون وزیر ومدیر کل وآقازاده هاشان البته از نوع سابق وجود داره که اصلا وابدا مربوط به این دودوره دولت اصلاحات نیست!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
0
0
قاچاقچي تر از شما هم مگه هست!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
0
0
این دولت را همین وزیر هم سزاست؟!اما مردم بدبخت چی؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
0
0
فكر كرده همه مردم مثل خودش احمق هستند. حكومتي كه نتواند با عده اي قاچاقچي كه غذاي مردم را به غازت مي برند مبارزه كند نبايد داعيه قدرت كند .
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: