تاریخ انتشار: ۱۸:۵۴ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

تشنگی تالاب آبشینه همدان

سد یا تالاب آبشینه ، تالابی با زیبایی‌های چشم‌نواز که در ۱۵ کیلومتری شرق همدان و تالاب آبشینه همان دریاچه پشت سد خاکی آبشینه محسوب می‌شود که بر روی رودخانه آبشینه احداث شده است. امسال با وجود بارش های اخیر حال این تالاب خوب نیست و حجم بسیار کمی از آب این تالاب باقی مانده است.

سد آبشینه همدانرویداد۲۴ سد تالاب آبشینه واقع در همدان با وجود بارش‌های اخیر خشک شده است. حالا حجم بسیار کمی از آبشینه باقی مانده است. این تالاب با ۸۵ هکتار وسعت استراحتگاهی برای پرندگان مهاجر و بومی منطقه است که هر ساله در فصول بهار از کشور ایران عبور می‌کنند. تالاب آبشینه یکی از زیستگاه‌های غنی گیاهی و جانوری در همدان است که از سال ۱۳۹۰ تاکنون به دلیل حفاظت از پتانسیل‌های بالا، عنوان منطقه شکار ممنوع را به خود اختصاص داده است.

از پرندگان این تالاب می‌توان به پلیکان، کشین، فلامینگو، اگرت، حواصیل خاکستری و چوبیا اشاره کرد که از کشور‌های آفریقایی به ایران سفر می‌کنند و تالاب میزبان مهربانی برای آنان خواهد بود. اطراف تالاب آبشینه گیاه‌های مختلفی مثل خانواده‌های آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب بو، گاو زبان، گندمیان، فرفیون، بقولات و بعضی از گونه‌های آبزی وجود دارد و با افزایش بارندگی تیپ‌های گیاهی در این منطقه نیز متنوع‌تر می‌شود. بیشتر پرندگان این تالاب از کشور‌های آفریقایی به همدان وارد می‌شوند و تا پایان مهرماه در تالاب آبشینه زمستان گذرانی می‌کنند. در تصاویر روز عکس‌هایی از تشنگی تالاب آبشینه همدان را ببینید.

منبع: میزان

خبر های مرتبط
برچسب ها: تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: