تاریخ انتشار: ۱۳:۲۵ - ۰۳ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

رتبه بندی معلمان زیر ذره بین مجلس

نماینده مردم اهواز نسبت به تعویق اجرای طرح رتبه بندی معلمان به دولت اعتراض کرد و خواستار هر چه سریع تر این طرح شد.

رتبه بندی معلمان

رویداد۲۴ طرح رتبه بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید. لایحه نظام رتبه بندی معلمان پس از ۲ ماه بررسی اواخر آبان ماه سال گذشته در آخرین نشست تخصصی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیات دولت به تصویب رسید. لایحه رتبه بندی معلمان به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای شایستگی‌های حرفه ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه شد. با طرح رتبه بندی معلمان، رتبه‌های حرفه‌ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می‌شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شغل و شاغل و در نتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌شود. هکم اکنون طرح رتبه بندی معلمان در مرحله نهایی قرار دارد.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک روز ملی اصناف و سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در تذکری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی، گفت: کشاورزان خوزستان علاوه بر خسارت سیل ۹۸، دو سال پیاپی خشکسالی و عدم کشت تابستانی داشتند که لازم است وام های آن ها امهال شود.

  نماینده مردم اهواز، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی در تذکر دیگری خطاب به وزیر آموزش و پرورش خواستار اجرای قانون رتبه بندی معلمان شد و گفت: مصوبه هیات وزیران در خصوص افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در هیات بررسی و تطبیق مصوبات با قانون، ابطال شد که لازم است دولت هرچه سریع تر حقوق آن ها را احقاق کند.

  وی در ادامه در تذکر به وزیر بهداشت، با انتقاد از اینکه دفترچه خدمات درمانی بیماران کم خونی مزمن خارج شده و اکثر آن ها از اقشار ضعیف هستند که نیاز به تعویض مفاصل دارند، گفت: همچنین خوزستان با دارا بودن ۲ هزار و ۲۰۰ بیمار تالاسمی، مقام دوم کشور را در این حوزه دارد اما آن ها از سهمیه استخدامی محروم بوده و گواهی رانندگی آن ها ۲ ساله تبعیض می شود که این تبعیض است.

  عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان خواستار به روزرسانی طرح حادی روستایی شد که سال ها اجرا نشده و خاطرنشان کرد: سرشماری عمومی از سال ۹۵ تاکنون اجرا نشده که این موضوع در تخصیص سرانه ها و اعتبارات تاثیرگذار بوده است.

  با ابلاغ رئیس جمهور اجرای طرح آغاز می‌شود

  صادق ستاری‌فرد، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در این‌باره ‌خبر داد: برای اجرای رتبه بندی معلمان در انتظار‌ ابلاغ آیین‌نامه از سوی رئیس جمهور‌ هستیم که احتمالا تا اواخر همین هفته ابلاغ خواهد شد.

  وی با بیان اینکه کارهای کارشناسی و نهایی سازی متن انجام شده است، عنوان کرد: به زودی با ابلاغ رئیس جمهور این آیین‌نامه اجرا خواهد شد.

  ستاری‌فرد درباره آماده شدن مقدمات اجرای رتبه بندی معلمان افزود: آموزش و پرورش مقدمات اجرای آن را فراهم کرده است، برای نمونه احکام اعضای هیات ممیزه که رتبه‌ها را مشخص می‌کنند، انتخاب شده‌اند.

  سخنگوی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ابلاغ‌های لازم از سوی وزیر آموزش و پرورش به اعضای هیات ممیزه انجام شده است، ادامه داد: اعضای هیات ممیزه در سه سطح، منطقه‌ای، استانی و مرکزی فعالیت خود را شروع کرده‌اند.

  به گفته وی، مداراک و مستندات معلمان نیز در حال جمع آوری است.


  بیشتربخوانید: موانع اجرای قانون رتبه بندی معلمان


  پیگیری رتبه‌ بندی معلمان در مجلس

  ‌ روز گذشته نیز تعدادی از نمایندگان مجلس در جلسه‌ علنی مجلس به بحث رتبه بندی معلمان پرداختند.

  کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه سرا‌ در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی عنوان کرد: آیین نامه اجرای رتبه بندی معلمان در حال تدوین است که از نمایندگان مجلس می‌خواهیم برای نظارت بر روند اجرای آن یک نفر را به عنوان مأمور جهت نظارت بر این مساله معرفی کند.

  ‌‌ محمد صالح جوکار، نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی نیز دراین باره گفت: هنوز آئین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان به تصویب نرسیده است و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

  وی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قانون رتبه بندی معلمان در مجلس تصویب شد و مجلس برای اجرای آن ۳۸ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفت.

  جوکار بیان کرد: متأسفانه هنوز آئین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان به تصویب نرسیده است. این در حالی است که قرار بود تا ۲۳خردادماه آئین نامه اجرایی این قانون در اختیار فرهنگیان قرار گیرد.

  سخنگوی دولت نیز مدتی پیش درباره‌ علت ‌ اجرا نشدن رتبه بندی معلمان گفته بود: رتبه بندی معلمان در مسیر اجراست و قانون برای اجرا نیازمند تمهیداتی است و باید امسال انجام شود. قانون را دولت اجرا می‌کند و آیین نامه آن را هم نوشته است.

  ‌انتخاب هیات ممیزه برای رتبه بندی معلمان ‌

  بیست و چهارم آذر گذشته بود که نمایندگان مجلس در مصوبه ای دولت را ملزم به تدوین آیین نامه اجرایی و تشکیل هیات ممیزه نظام رتبه بندی معلمان کردند.

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه نظام رتبه بندی معلمان ماده ۸ این لایحه را با ۱۹۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در مجلس مصوب کردند.

  براساس ماده ۸ این لایحه؛ ‌آیین نامه اجرایی این قانون در خصوص نحوه تشکیل هیات های ممیزه مرکزی، استانی، شهرستانی و منطقه ای، چگونگی تعیین امتیاز معلمان برای رتبه بندی، شرایط کسب، ارتقاء، توقف و تنزل رتبه و جزئیات تعیین میزان فوق العاده رتبه بندی حسب امتیازات حاصله، حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، توسط وزارت آموزش و پرورش و دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون(به عنوان ناظر) با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.

  همچنین نمایندگان در جریان بررسی این لایحه با تصویب ماده ۷ این لایحه پیرامون تعیین سقف تخصیص رتبه‌های پنج‌گانه به فرهنگیان با ۱۷۴ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف، ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر مخالفت کردند.

  ماده ۷ حذف شده از این لایحه عبارت است از: برای رتبه های موضوع این قانون، فوق العاده رتبه بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می شود. فوق العاده مذکور درصدی از مجموع حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر آنان است که به طور میانگین (۲۵%) بیشتر از میانگین حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته می شود. این فوق العاده به صورت مستمر و مشمول کسور بازنشستگی است. درصدهای فوق العاده هریک از رتبه های موضوع این قانون در آیین نامه اجرایی تعیین خواهد شد.

  تبصره حذف شده ماده مذکور عبارت است از معلمانی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده اند، مشمول این ماده نخواهند بود و مانند سایر کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، تابع احکام قانون مذکور خواهند بود.

  منبع: روز نو
  خبر های مرتبط
  نظرات بینندگان
  انتشار یافته: ۴
  عادل
  |
  Iran (Islamic Republic of)
  |
  ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0
  0
  این نمایندگان مجلس که چیزی حالیشون نیست اگه حالیشون بود به فکر صادر کردن ناموس ما ایرانیان نبودند که می گن دختران ایرانی با شیعیان کشورهای دیگر ازدواج کنند.اون ابله که این حرف رو زد بداند ما هست سال جنگیدم که ناموسمان حتا جنازه هایشان دست بعثی ها و عراقی ها نیفتند
  مهدی
  |
  Iran (Islamic Republic of)
  |
  ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0
  0
  سلام برای گرفتن حق از دست رفته خود چقدر باید تلاش کرد؟! رتبه بندی، حق مسکن، عدم وجود فضای آموزشی مناسب در روستاها و مناطق دور افتاده، هزینه درمان، اسکان کارگران به اسم فرهنگیان، عدم برخورد مناسب در خانه معلم و درمانگاه فرهنگیان و ... کسانی که بی توجهی می کنند حتما ......!!!!!
  احسان معتمدی
  |
  Iran (Islamic Republic of)
  |
  ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0
  0
  معاون اداره ما
  حقوق کارمندان را پایمال میکرد و میگفت اداره پول ندارد اما برای دزدی و خیانت میلیون ها میلیون پول بود با نفرین ماها خداوندمتعال یاور بی پناهان . بلایی به سرش اورده بسیار زیبا و کارساز .
  برای اینکه یک قدم راه برود ابتدا دو قدم بسمت چپ منحرف و سپس یکقدم بسمت راست منحرف و سپس دو قدم به عقب حرکت میکند و بعد با بدبختی یکقدم به جلو راه می رود و الان این مدیران وزارت اموزش و نپرورش همینکار را می کنند میخواهند حقوق معلمین را کاهش تا بتوانند پول بیت المال را چپاول کنند
  عباس
  |
  Iran (Islamic Republic of)
  |
  ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0
  0
  هنوز هیچ مدارکی از ما فرهنگیان استان تهران نخواسته‌اند این خبر که مدارک ما جمع‌آوری شده دروغ و خیالی دروغین بیش نیست....
  لطفا با فرهنگیان محترم راستگو باشید....
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: